Dzisiaj w Kieleckim Parku Technologicznym kieleccy policjanci zainaugurowali działania pn. „4 minuty do życia”. Głównym założeniem akcji jest propagowanie nauki udzielania pierwszej pomocy wśród dzieci i młodzieży.
Nauka z zakresu udzielania pierwszej pomocy powinna zostać rozpoczęta już na etapie edukacji wczesnoszkolnej, ponieważ dzieci bardzo chętnie i szybko się uczą. Systematyczne powtarzanie wiadomości w przyszłości będzie owocować podejmowaniem zdecydowanych reakcji w przypadku zagrożenia utraty zdrowia lub życia. Dzisiaj wspólnie z Energetycznym Centrum Nauki Kieleckiego Parku Technologicznego policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego kieleckiej komendy zainaugurowali działania pn. „4 minuty do życia”. Rozpoczęły się one od uroczystego przywitania gości przez Zastępcę Dyrektora Kieleckiego Parku Technologicznego Justynę Lichosik oraz Zastępcę Komendanta Miejskiego Policji w Kielcach nadkom. Marcina Chatysa. Następnie wszyscy zebrani obejrzeli specjalnie przygotowany spot, po emisji, którego jego aktorzy otrzymali upominki oraz listy gratulacyjne. W kolejnej części funkcjonariuszka z kieleckiej drogówki omówiła cele i założenia akcji a policjant z Sekcji Psychologów Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach opowiedział dlaczego powinniśmy skupić się na najmłodszych. Pierwsza część spotkania zakończyła się występem grupy teatralnej z Gminnego Zespołu Szkół w Łagowie pt. „Życiowa akcja. Resuscytacja”.
W drugiej części spotkania uczniowie, którzy przyjechali na inaugurację udali się do Energetycznego Centrum Nauki, gdzie przenieśli się do fascynującego świata nauki oraz uczestniczyli w warsztatach z zakresu udzielania pierwszej pomocy.
O tym jak ważna jest edukacja z zasad udzielania pierwszej pomocy, niektórzy uczestnicy inauguracji przekonali się już kilkanaście minut po zakończeniu inauguracji. Wracający do jednostki funkcjonariusze z Komendy Miejskiej Policji w Kielcach na jednej z ulic w centrum miasta zauważyli leżącą kobietę. Wraz z mundurowymi do poszkodowanej natychmiast podbiegli przechodnie. Przypadkowi mężczyźni w prawidłowy sposób zabezpieczyli ranną kobietę aż do przyjazdu karetki, cały czas kontrolując jej funkcje życiowe. Postawa przypadkowych osób, które chciały pozostać anonimowe to najlepszy dowód na to, że w każdej chwili możemy uratować komuś życie. Dlatego zachęcamy do obejrzenia przygotowanego spotu.
Opr. JŻ/KM
Źródło: KMP w Kielcach