Centrum Edukacji i Kultury “Szklany dom” zaprasza na do Ciekot na wyjątkowy koncert. Świętować będziemy 25 lat Salonu Muzyki Kameralnej, które odbędzie się w sobotę 7 grudnia 2019 roku o godz. 17.00.
Na scenie wystąpią Ludmiła Worobec-Witek – skrzypce oraz Artur Jaroń – fortepian, który będzie gospodarzem wieczoru. W programie znajdą się utwory F. Chopina, I. J. Paderewskiego, F. Kreislera, H. Wieniawskiego, A. Pizazzoli. Podczas spotkania obchodzony będzie jubileusz Salonu Muzyki Kameralnej, który przez 25 lat stał się dla mieszkańców regionu świętokrzyskiego mostem łączącym melomanów z muzyką kameralną i na trwale wpisał się w kalendarz kulturalnych wydarzeń.
Początek koncertu w sobotę 7 grudnia o godz. 17.00 na scenie „Szklanego Domu”. Wstęp jest wolny.
O ARTYSTACH:
LUDMIŁA WOROBEC-WITEKUrodziła się w Żydaczowie na Ukrainie. Ukończyła z wyróżnieniem Szkołę Talentów imienia Salomei Kruszelnickiej w klasie skrzypiec prof. Aleksandry Derkacz. Dalszą naukę kontynuowała w Lwowskim Konserwatorium im. Mikołaja Łysenki pod kierunkiem tego samego pedagoga, otrzymując dyplom z wyróżnieniem.
Brała udział w regionalnych i ogólnokrajowych konkursach, na których zdobywała specjalne wyróżnienia za interpretację muzyki rosyjskiej i radzieckiej.
Od 1991 roku mieszka w Polsce, pracuje w Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach. Prowadzi bogatą działalność artystyczną jako solistka i kameralistka. Występowała m.in. z Orkiestrą Sinfonia Varsovia, Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia Amadeus, Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Lwowskiej, Słowacką Filharmonią w Koszycach, Orkiestrą Magna Grecia w Taranto, z orkiestrami symfonicznymi: w Bari, Filharmonii Świętokrzyskiej, Opolskiej, Lubelskiej, Rzeszowskiej, Częstochowskiej, Szczecińskiej oraz Płocką Orkiestrą Symfoniczną, Ślaską Orkiestrą Kameralną, Toruńską Orkiestrą Kameralną, Tomską Orkiestrą Kameralną (Rosja), Lwowską Orkiestrą Kameralną Wirtuozi Lwowa. Współpracowała z wybitnymi polskimi dyrygentami: Jerzym Maksymiukiem, Agnieszką Duczmal, Jerzym Salwarowskim, Szymonem Kawallą, Józefem Wiłkomirskim, Markiem Traczem, Czesławem Grabowskim. Występowała na wielu międzynarodowych festiwalach muzycznych, m.in. Muzycznych Spotkaniach Wschód-Zachód w Zielonej Górze, Festiwalach im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju, im. J. Kiepury w Krynicy, Festiwalu Kwitnących Azalii w Mosznej, Festiwalu Beethovenowskim w Głogówku oraz festiwalach muzyki kameralnej w Leżajsku, Lublinie, Orońsku, Mosznej i Jędrzejowie. Kilkakrotnie koncertowała w Muzeum Narodowym w Warszawie i Wilanowie w ramach cyklicznych imprez.
Dokonała nagrań dla Radia Kielce. Dużym powodzeniem cieszą się jej płyty CD Przeboje Muzycznego Salonu (DUX-0263), Poème (DUX- 0151) oraz Bach, Mendelssohn (DUX 0343). Za działalność artystyczną artystka otrzymała nagrodę Marszałka Województwa Świętokrzyskiego i Nagrodę Kielc. Od wielu lat współpracuje z pianistą Arturem Jaroniem, z którym wystąpiła we Francji, Niemczech, Belgii, Portugalii, Ukrainie, Słowacji, Włoszech, Szwecji. W 2005 r. wystąpili wspólnie z recitalem w Weill Recital Hall (Carnegie Hall) w Nowym Jorku.
ARTUR JAROŃ
Urodził się w Kielcach, ukończył Akademię Muzyczną w Krakowie w klasie fortepianu profesor Ireny Sijałowej-Vogel, a także studia podyplomowe w Konserwatorium Odesskim w klasie profesora Anatolija Kardaszewa. Odbył kursy mistrzowskiepod kierunkiem profesor Wiery Gornostajewej i Güntera Ludwiga.
Prowadzi bogatą działalność artystyczną jako solista i kameralista. Występował z większością polskich orkiestr na czele z Sinfonią Varsovią, Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia Amadeus, Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia i Telewizji w Krakowie oraz zespołami filharmonicznymi w Białymstoku, Bydgoszczy, Gdańsku, Koszalinie, Kielcach, Katowicach, Lublinie, Jeleniej Górze, Olsztynie, Opolu, Szczecinie,Słupsku, Toruniu, Wałbrzychu, Rzeszowie, Zielonej Górze, Toruniu. Koncertował za granicą w Niemczech, Szwecji, Danii, Słowacji, Rosji w Litwie, Łotwie i Ukrainie. Współpracował z gronem wybitnych polskich dyrygentów, by wspomnieć nazwiska Jerzego Maksymiuka,
Jerzego Salwarowskiego, Marka Pijarowskiego, Agnieszki Duczmal, Tadeusza Wojciechowskiego.
Jako kameralista współpracował między innymi z Teresą Żylis-Garą, Małgorzatą Walewską, Wiesławem Ochmanem, Adamem Zdunikowskim, Gwendolyn Bradley i Stefanią Toczyską. Stale współpracuje ze skrzypaczką Ludmiłą Worobec-Witek, z którą koncertował we: Francji, Niemczech, Belgii, Portugalii, Ukrainie, Słowacji, Szwecji, Włoszech, Austrii i USA. W 2005 r. wystąpili wspólnie z recitalem w Weill Recital Hall (Carnegie Hall) w Nowym Jorku. Dokonał nagrań dla Radia Kielce i Telewizji Rosyjskiej. Ma w swym dorobku pięć płyt CD z muzyką solową i kameralną. Wśród dokonanych przez Artura Jaronia nagrań jest wyjątkowy rarytas, rzadko wykonywany i nagrywany Koncert na fortepian i skrzypce F. Mendelssohna -Bartholdy’ego.
Od 24 lat jest dyrektorem Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju oraz prowadzi autorską imprez cykliczną Salon Muzyki Kameralnej w Kielcach.
Za działalność artystyczną i organizatorską otrzymał szereg prestiżowych nagród, m.in. nagrodę Wojewody Kieleckiego, Marszałka Województwa Świętokrzyskiego, Nagrodę Miasta Kielc, statuetki Lidera Regionu w dziedzinie kultury, Złotego Emeryka. Za pracę pedagogiczną odznaczony medalem Komisji Edukacji Narodowej. Odznaczony również Brązowym Krzyżem Zasługi. Pełni funkcję dyrektora Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Ludomira Różyckiego w Kielcach.
Jest inicjatorem Ogólnopolskiego Konkursu dla Młodych Wokalistów im. Krystyny Jamroz, Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. M. Moszkowskiego w Kielcach, Ogólnopolskiego Festiwalu Skrzypcowego oraz Ogólnopolskiego Festiwalu i Konkursu Gitara viva. Był jurorem w konkursach pianistycznych: A.M.A. Calabria, Aquaviva della Fonte we Włoszech, M. Moszkowskiego w Kielcach, T. Leszetyckiego w Łańcucie, im. P. Czajkowskiego w Żmerince na Ukrainie oraz w Druskiennikach i Kłajpedzie w Litwie. 0