Jednym z najbardziej wyróżniających i rozpoznawalnych obiektów turystycznych, ktore napotkamy podróżując drogą krajową nr 7, jest górujący nad miastem zamek królewski w Chęcinach.
Zamek Królewski w Chęcinach wzniesiono na grzbiecie skalistego wzgórza (367 m. n.p.m.), na przełomie XIII i XIV wieku. Pierwsze wzmianki na jego temat sięgają 1306 roku, w dokumencie Władysława Łokietka.
W latach 2013-2014 na zamku przeprowadzono prace rewitalizacyjne. W ramach realizacji obiektu udostępniono do zwiedzania skarbiec zamkowy, wieżę zachodnią, zadaszono tzw. „studnię” i urządzono stylowe kramy na dziedzińcu zamkowym. Dodatkowo powstała infrastruktura turystyczna: toalety, parking, odbudowano trakt królewski i wybudowano budynek kawiarni.
Obecnie przy odrobinie szczęścia i przy ładnej pogodzie z punktu widokowego na wieży zobaczymy wierzchołki Tatr. Natomiast, jak mówią niektórzy, wieczorem na murach warowni możemy dostrzec ducha Białej Damy. Jedną z ciekawostek na temat zamku jest to, iż w latach 60-tych XX w. w okolicach zamku nakręcono film pt. „Pan Wołodyjowski”, w reżyserii Jerzego Hoffmana.
Trzeba pamiętać, że Chęciny to nie tylko zamek, ale również całe miasteczko położone u podnóża Góry Zamkowej. To w nim zobaczymy kamienicę Niemczówkę z 1570r., kościół św. Bartłomieja, klasztor ojców Franciszkanów, klasztor sióstr Bernardynek, rynek z ratuszem czy dawną synagogę.
Odwiedzając wspomnianą Niemczówkę możemy skorzystać z lekcji tematycznych w formie multimedialnej z wykorzystaniem eksponatów – replik i stylizowanych strojów. Możemy wybrać prelekcje o następującej tematyce: rycerze i zamki, szlachta polska czy wnętrze góry zamkowej jako lekcja przyrodnicza.
Chęciny to miejsce gdzie każdy znajdzie coś dla siebie, dlatego też podczas wakacyjnych planów nie może zabraknąć tego urokliwego miejsca na trasie zwiedzania powiatu kieleckiego.