3.5 C
Kielce
poniedziałek, 14 lipca, 2025
Strona głównaAktualności„ Żywa Lekcja Historii”

„ Żywa Lekcja Historii”

Zobacz

W związku z 100 rocznicą powołania do życia Policji Państwowej w budynku Komendy Miejskiej Policji w Kielcach na sali narad im. Wacława Gocławskiego odbyła się „Żywa Lekcja Historii”. Zebranych powitał Komendant Miejski Policji w Kielcach nadkom. Piotr Zalewski, a prelekcję przeprowadziła pani Grażyna Szkonter – Prezes Oddziału Świętokrzyskiego Warszawskiego Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939 r.”

Spotkanie zostało przygotowane przez funkcjonariuszy Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Kielcach, którzy zaprosili na  uczniów kl  I i II o profilu policyjnym Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Chęcinach oraz Komendantów Komisariatów i Naczelników Wydziałów Komendy Miejskiej Policji w Kielcach.

Lekcja rozpoczęła się od powitania zebranych przez Komendanta Miejskiego Policji w Kielcach nadkom. Piotra Zalewskiego, który skierował do funkcjonariuszy przesłanie, aby pamiętali o poprzednikach z Policji Państwowej i kontynuowali wyznawane wówczas wartości. Szef kieleckich stróżów prawa zwracając się do młodzieży ze szkoły w Chęcinach, jako do przyszłych policjantów z nadzieją, że takie spotkania i wiedza o historyczna pozwoli im kształtować swój charakter. Następnie nadkom. Piotr Zalewski oddał głos pani Grażynie Szkonter prosząc, aby „zawładnęła pamięcią zebranych gości”.  Prowadząca Lekcję Żywej Historii opowiedziała o projekcie „Ostaszków- Kalinin –Miednoje- 1940 (OKM 1940), w ramach którego przybliżyła sylwetki Komendantów Głównych Policji oraz Komendantów Województwa Kieleckiego do 1939 roku. Zebrani mogli dowiedzieć się jaki był udział Policji Państwowej w obronie i odzyskaniu niepodległości. Grażyna Szkonter opowiedziała również o obowiązujących w tamtych czasach zasadach przyjęcia do Policji Państwowej, utworzeniu Policji Kobiecej. W czasie lekcji nie zabrakło informacji dotyczących losów mundurowych pełniących służbę na wschodzie po wybuchu II Wojny Światowej. Kończąc spotkanie prowadząca przypomniała o tym, że w dniu 02.09.2000 roku otwarty został Cmentarz Wojenny w Miednoje, gdzie spoczywa 5500 funkcjonariuszy Policji Państwowej.

Pomimo, że Żywa Lekcji Historii obyła się w milej atmosferze zarówno młodzież jak i zebrani policjanci opuszczali Salę Narad  pełni refleksji i zadumy…

 

Opr. JJ

Źródło: KMP w Kielcach

Galeria

Aktualności

Dofinansowanie inwestycji polegających na wymianie źródeł ciepła ze środków budżetu gminy Chęciny na 2025 rok

                                                                                                                           OGŁOSZENIEo naborze wniosków na dofinansowanie inwestycji polegających na wymianie źródeł ciepła ze środków budżetu gminy Chęciny na 2025 rokTERMIN SKŁADANIA WNIOSKÓW: OD...

Polecamy