To już pewne. W Piekoszowie żaden rodzic dziecka ze spektrum autyzmu nie zostanie pozostawiony sam sobie i osamotniony. Właśnie zawiązała się tu niezwykła grupa wsparcia, a wszystko to w ramach kampanii społecznej pod hasłem „Zrozumieć autyzm – niebieski Piekoszów”. Podczas inauguracji zapowiedziano też, że w Piekoszowie powstanie również Punkt Interwencji Kryzysowej.
Wsparcie z potrzeby serca
2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Autyzmu. To także data, która zapisze się złotymi literami w historii gminy Piekoszów, bo to właśnie tego dnia oficjalnie zawiązała się grupa wsparcia dla rodziców dzieci ze spektrum autyzmu. Inauguracyjne spotkanie odbyło się w Środowiskowym Domu Samopomocy w Piekoszowie, a gości powitała koordynatorka kampanii „Zrozumieć autyzm – niebieski Piekoszów” Anna Maria Rosłońska. – Pomysł i inicjatywa powstania grupy wsparcia wzięły się z potrzeby serca matek, które przyszły do GOPS po pomoc. Postanowiłam skontaktować ze sobą dwie mamy w ramach samopomocy, a potem obie mamy przyszły z genialną inicjatywą. Postanowiliśmy ruszyć z kampanią społeczną, dzięki której rodzice dzieci ze spektrum autyzmu będą mogli czuć się zaopiekowani – mówiła koordynatorka niezwykłej kampanii Anna Maria Rosłońska. – Jestem wdzięczna wszystkim rodzicom za tak wspaniały odzew, kierownikowi GOPS w Piekoszowie Mariuszowi Łuszczyńskiemu za wsparcie i oczywiście burmistrz miasta i gminy Piekoszów, Teresie Jakubowskiej, która również mocno nas wspiera – podkreślała.
W Piekoszowie nikt nie zostanie sam
Burmistrz Teresa Jakubowska od samego początku nie tylko wspierała kampanię sercem, ale również instytucjonalnie. Podczas spotkania poinformowała o zamiarze otwarcia Punktu Interwencji Kryzysowej i zapowiedziała regularne wizyty specjalistów w Piekoszowie. – Grupa wsparcia dla rodziców dzieci ze spektrum autyzmu to wspaniała inicjatywa. Uważam, że w gminie są ważne nie tylko drogi i chodniki, ale też pomoc drugiemu człowiekowi. Stąd też jednym z moich założeń było otwarcie Punktu Interwencji Kryzysowej, gdzie nie tylko rodzice dzieci ze spektrum autyzmu czy zespołem Aspergera, ale każdy mieszkaniec w potrzebie, będzie mógł przyjść i uzyskać realną pomoc specjalistów. I tak się się stanie. W Piekoszowie będą dyżury specjalistów z różnych dziedzin, którzy będą służyć pomocą. Zatem grupa wsparcia rodziców dzieci ze spektrum autyzmu, która właśnie się zawiązała, niebawem będzie miała dodatkowe mocne wsparcie. A dziś, podczas inauguracji pięknej i chyba jedynej takiej w regionie kampanii społecznej chcemy poznać potrzeby i oczekiwania rodziców – mówiła burmistrz Teresa Jakubowska. – Przez jedenaście lat byłam konsultantem w PCPR i temat autyzmu jest mi bliski również z racji moich studiów podyplomowych. Zawsze możecie liczyć na moje wsparcie. Gratuluję wam odwagi wyjścia z domu ze swoim problemem, bo niestety nie każdy ma odwagę i dziękuję, że przyszliście. Z chęcią będę odwiedzać grupę wsparcia – zapowiedziała burmistrz Teresa Jakubowska.
„Niebieski Piekoszów” daje nadzieję
To z potrzeby serca Marty Wijas i Anety Rawskiej – mam, które zgłosiły się do GOPS w Piekoszowie po pomoc – narodziła się idea stworzenia grupy. – Spotykamy się dziś w wyjątkowym dniu, bo 2 kwietnia to Światowy Dzień Autyzmu. Chcemy wspólnie stworzyć przestrzeń pełną akceptacji, zrozumienia i wsparcia. Miejsce, gdzie możemy dzielić się troskami, ale też sukcesami. Taka mama, która ma wsparcie, jest spokojniejsza, a dzięki temu dziecko też jest spokojniejsze – mówiła Marta Wijas. – Wciąż jest duża dezinformacja na temat autyzmu. Chcemy to zmienić i wspierać się nawzajem.
– Bycie rodzicem dziecka w spektrum, bez względu na jego wiek, jest trudne – dodała Aneta Rawska. – Droga, którą przechodzimy, jest wymagająca. Mam jednak nadzieję, że dzięki tej grupie nikt nie zostanie sam. Od dziś w Piekoszowie nikt nie będzie musiał czuć się osamotniony. Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych do dołączenia do naszej grupy – zachęca Aneta Rawska, mama piętnastoletniego syna ze spektrum autyzmu, która po latach doświadczenia jest w stanie udzielać porad tym rodzicom, którzy są mniej doświadczeni.
W odpowiedzi na rodzicielski apel
Kampania społeczna i powstanie grupy wsparcia to również efekt zaangażowania pracowników GOPS w Piekoszowie. – Pomysł powstał z potrzeby rodziców. My tylko odpowiedzieliśmy na sygnał, a burmistrz dała zielone światło. Chcemy, aby mieli gdzie się spotykać, wymieniać doświadczenia, otrzymywać wsparcie i porady. Hasło „Zrozumieć autyzm” nie jest przypadkowe. Jesteśmy w Środowiskowym Domu Samopomocy, z naciskiem na dom. Jeżeli zrozumiemy autyzm, nasze dzieci będą mogły czuć się właśnie jak w domu – zaznaczył kierownik GOPS w Piekoszowie, Mariusz Łuszczyński.
Miejsce pełne empatii i zrozumienia
Słowa te potwierdziła także kierownik Środowiskowego Domu Samopomocy w Piekoszowie, Iwona Kukulska. – Bardzo serdecznie witam w naszym domu. Ja natomiast podkreślę słowo samopomoc. Wielokrotnie byłam świadkiem, jak jedna mama doradziła drugiej. My na co dzień pracujemy z dorosłymi osobami o różnym stopniu niepełnosprawności. Mamy też osoby ze spektrum autyzmu. Dobrze wiemy, że nie ma jednej definicji autyzmu, bo każde dziecko ze spektrum jest inne. Cieszę się, że poszerzycie nasze grono. Chcemy, abyście czuli się tu dobrze. Czujcie się jak w domu – mówiła kierownik ŚDS w Piekoszowie, Iwona Kukulska.
Wyjątkowi goście i piękna oprawa
W inauguracji wzięli udział również zaproszeni goście, a wśród nich wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej w Piekoszowie Barbara Drogosz, dyrektor Żłobka Gminnego w Piekoszowie Pelagia Rusiecka, neurologopeda Aneta Podgórska, terapeuta integracji sensorycznej Kinga Mazur oraz Justyna Siedlecka, asystent osobisty osoby niepełnosprawnej.
Szczególne podziękowania podczas inauguracji kampanii społecznej skierowano do firmy With Love – Papeteria Ślubna i Okolicznościowa Karolina Walczak za wykonanie pięknej dekoracyjnej ścianki, która stanowiła symboliczne i estetyczne tło całego wydarzenia. Na zakończenie uczestników spotkania zaproszono na wspólny poczęstunek, gdzie królowały domowe wypieki przygotowane przez organizatorki wydarzenia.
Inicjatywa, która narodziła się z potrzeby matek i została wsparta przez lokalne instytucje, szybko przerodziła się w pełną ciepła i zrozumienia kampanię społeczną. „Zrozumieć autyzm – niebieski Piekoszów” to nie tylko hasło, ale to przede wszystkim realna pomoc, prawdziwe wsparcie i nowa jakość dla rodziców dzieci w spektrum autyzmu. W Piekoszowie nikt nie zostaje sam.