Żonkile, które są symbolem nadziei, co roku przypominają nam o osobach przewlekle chorych i cierpiących, potrzebujących szczególnej pomocy. Wiosną, gdy zakwitną żonkile, w całym regionie prowadzone są zbiórki funduszy na wsparcie opieki hospicyjnej. W środę, 26 kwietnia przed budynkiem Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego wolontariusze zbierali datki na rzecz Hospicjum Stacjonarnego im. Św. Matki Teresy z Kalkuty w Kielcach. Dzisiejszą akcję, którą zorganizowano w ramach Świętokrzyskiej Kampanii „Pola Nadziei 2022/2023” wsparli pracownicy urzędu na czele z marszałkiem Andrzejem Bętkowskim, wicemarszałek Renatą Janik, członkiem Zarządu Województwa Markiem Jońcą i Sekretarzem Województwa Mariuszem Bodo.
„Pola Nadziei” to międzynarodowy program, którego zadaniem jest pozyskiwanie środków na funkcjonowanie hospicjum, ale także szerzenie idei hospicyjnej, propagowanie bezinteresownej pomocy dla bliźniego w potrzebie, zwiększanie świadomości społecznej dotyczącej potrzeb fizycznych, psychicznych i duchowych osób chorych i cierpiących.
Co roku do prac w hospicjum, ale też do organizowania i prowadzenia kwest, marszów, konkursów, różnorakich form aktywności fizycznej promujących ideę hospicyjną, koncertów, spotkań włączają się uczniowie ze szkolnych kół Caritas, działacze z parafii, a także osoby prywatne i instytucje publiczne. Idea jest istotna i ważna – uwrażliwiać na potrzeby człowieka cierpiącego, ułatwiać kontakt z innych człowiekiem, chorowanie w godnych warunkach, pomoc z ostatnim etapie życia, wspierać rodziny chorych.
– To ze wszech miar cenna akcja. Wspaniale, że włączają się w nią młodzi ludzie, wolontariusze. Pomoc, którą dzięki tej akcji będziemy mogli zorganizować skierowana jest do osób u schyłku swojego życia, a bardzo ważne jest żeby pomóc ludziom odchodzić w sposób godny, w zgodzie z otaczającą rzeczywistością. Żonkile, które zostały posadzone w październiku ubiegłego roku, dziś przysparzają datków na działalność hospicjum – mówi marszałek Andrzej Bętkowski.
– Zarząd Województwa Świętokrzyskiego wraz z pracownikami Urzędu Marszałkowskiego każdego roku angażuje się w akcję Pola Nadziei zarówno jesienią, kiedy sadzone są żonkile, jak i wiosną, gdy kwiaty już kwitną i wolontariusze zbierają datki. Hospicjum Stacjonarne im. Św. Matki Teresy z Kalkuty w Kielcach to wyjątkowe miejsce, gdzie ludzie niejednokrotnie kończą swoje życie. Dlatego warto takie hospicja wspierać, warto tym bardziej, że nie jesteśmy w stanie przewidzieć, czy ktoś z naszych bliskich albo my sami nie trafimy do takiej placówki. Cieszę się bardzo i jestem dumna, że pracownicy Urzędu Marszałkowskiego i Zarząd Województwa angażują się tę akcję oraz inne akcje pomagania tym, którzy potrzebują wsparcia – podkreśla wicemarszałek Renata Janik.
Kampania odbywa się w naszym regionie po raz 13. Tradycyjnie rozpoczęła się jesienią ubiegłego roku, symbolicznym posadzeniem cebulek żonkili w Kielcach na rabacie przy ul. Warszawskiej, w sąsiedztwie kościoła p.w. św. Franciszka z Asyżu. Obecnie na ulicach Kielc, w parafiach, galeriach handlowych czy przed instytucjami publicznymi odbywają się liczne zbiórki pieniędzy, dzięki którym do Hospicjum trafi niezwykle potrzebne wyposażenie.
– To bardzo piękna i potrzebna inicjatywa, ponieważ jest wiele osób, które potrzebują opieki, nierzadko w sytuacjach beznadziejnych, ekstremalnych. W gminie Koprzywnica, w której mieszkam, jest takie miejsce, hospicjum dla chorych na chorobę Alzheimera więc wiem, że jest to miejsce szczególne i bardzo, bardzo potrzebne – mówi Marek Jońca, członek Zarządu Województwa.
Szczegóły związane z akcją i z działalnością kieleckiego Hospicjum Caritas im. św. Matki Teresy z Kalkuty dostępne są na stronie hospicjum.kielce.caritas.pl oraz na portalu dedykowanym docelowo wszystkim hospicjom Caritas w Polsce – hospicjowo.caritas.pl.