3.5 C
Kielce
poniedziałek, 23 grudnia, 2024
Strona głównaGospodarkaŻniwa w powiecie

Żniwa w powiecie

Zobacz

 

Tegoroczne zbiory według szacunków mogą być wyższe o około 10 procent w stosunku do  roku ubiegłego.

Bezśnieżna i ciepła zima, niskie opady deszczu na wiosnę, susza – to czynniki, które wpłynęły na tegoroczne uprawy. Jak informuje Krystyna Banaś, kierownik Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Kielcach na początku 2020 roku nie wystąpiły ekstremalnie niskie temperatury, które mogłyby spowodować wymarznięcia lub wysmolenia roślin. Wznowienie wegetacji ozimin rozpoczęło się wyjątkowo wcześnie. – Właściwie mieliśmy nietypową sytuację z powodu braku przerwania wegetacji roślin i spoczynku zimowego – mówi Krystyna Banaś.

Wiosenne prace polowe rozpoczęto bardzo wcześnie, bo już w połowie lutego. Wykonano nawożenie azotowe na rzepak i zboża ozime, które wykazywały braki azotu. Siewy zbóż jarych zakończono na początku kwietnia. – Dobra wilgotność gleby po opadach deszczu w lutym pozwoliła na dobre rozkrzewienie zbóż ozimych i częściowe wschody zbóż jarych – dodaje specjalista z PZDR w Kielcach.

Utrzymujący się w marcu zupełny brak opadów oraz w kwietniu znaczne spadki temperatury nocami nawet do -9 oC,  zahamowały rozwój roślin ozimych  i  krzewienie zbóż jarych. Według danych Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego oziminy wykazywały przeżółknięcia, nekrozy i przebarwienia spowodowane przymrozkami i suszą glebową. W wielu przypadkach utrudniało to prawidłowe działanie środków ochrony roślin. Dopiero poprawa pogody pod koniec maja  zdecydowanie wpłynęła  na stan roślin jarych i ozimych.

– Na szczęście pogoda poprawiła się, a z tym wzrost i jakość plonów.  Pogoda sprzyjała nam również na czas żniw, dzięki temu mogły odbyć się one bezproblemowo i w czasie. Jestem zadowolony z tegorocznych zbiorów – mówi Kazimierz Karwat, rolnik z gminy Raków. Podobnego zdania jest inny gospodarz z powiatu kieleckiego – Stanisław Paciejowski. – W porównaniu do roku ubiegłego jest lepiej – zauważa rolnik z gminy Raków.  – Pogoda do żniw była sprzyjająca i udało nam się zebrać wszystko w terminie – dodaje Dariusz Przemyski z gminy Nowa Słupia.

Według szacunków zbiory w 2020 roku mogą być wyższe o około 10 procent w stosunku do roku 2019 i około nawet 15 proc. w przypadku zbóż ozimych w porównaniu do roku 2018. – Trzeba jednak zaznaczyć, że w poprzednich dwóch latach panowała długotrwała susza w okresie kłoszenia i wykształcania ziarna co spowodowało znaczny spadek plonów – podsumowuje kierownik Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Kielcach.

Powiat kieleckie charakteryzuje się znacznym zróżnicowaniem terytorialnym, glebowym i klimatycznym. Trzynaście spośród dziewiętnastu gmin zlokalizowanych jest w całości lub częściowo na obszarze Gór Świętokrzyskich. Słaba bonitacja gleb, zróżnicowane stosunki wodne w dużym stopniu wpływają na wysokość plonów roślin uprawianych. Tym samym decyduje to o kierunkach produkcji w powiecie. Dlatego też w produkcji roślinnej przeważa uprawa zbóż, ziemniaków i truskawek.

Aktualności

Warsztaty świąteczne w Centrum Kultury i Bezpieczeństwa w Zajączkowie. Piękne wianki i radość tworzenia

W Centrum Kultury i Bezpieczeństwa w Zajączkowie odbyły się warsztaty rękodzielnicze, podczas których mieszkańcy mieli okazję nauczyć się zdobienia...

Polecamy