3.5 C
Kielce
niedziela, 25 sierpnia, 2024
Strona głównaAktualnościZnana i ceniona pisarka Renata Piątkowska gościła w Bibliotece w Samsonowie

Znana i ceniona pisarka Renata Piątkowska gościła w Bibliotece w Samsonowie

Zobacz

Polska pisarka i jedna z najbardziej znanych współczesnych autorek książek dla dzieci Renata Piątkowska gościła w Gminnej Bibliotece Publicznej w Samsonowie. Spotkanie zorganizowano przy współpracy z Wojewódzką Biblioteką Publiczną w Kielcach w ramach Dyskusyjnych Klubów Książki. Rozmawiano o zwyczajach i przesądach.

Trzeba przyznać, że to było niezwykłe spotkanie. – Jego temat przewodni brzmiał: „Gdyby jajko mogło mówić, czyli przysłowia, przesądy, zwyczaje”. Autorka na podstawie swoich książek „Gdyby jajko mogło mówić”, „Mądra głowa zna przysłowia”, „Z przysłowiami za pan brat” i „Szczęście śpi na lewym boku” zapoznała zebranych z przysłowiami, przesądami i zwyczajami, tłumacząc przy tym skąd one się wzięły. Opowiadała także o tradycjach i zwyczajach, jakie są mocno zakorzenione w naszej kulturze – mówi zastępca dyrektora Gminnej Biblioteki w Samsonowie, Stella Ślefarska, moderatorka Dyskusyjnego Klubu Książki.

Uczniowie klas czwartych z Tumlina i Samsonowa, a także członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki z Tumlina wraz z paniami moderatorkami z wyjątkowym zaciekawieniem słuchali opowieści o zanikających i kultywowanych zwyczajach. – Dzięki nim nasza codzienność nie jest taka monotonna, ale najpierw trzeba te zwyczaje poznać – przekonywała Renata Piątkowska, która wspomniała także o tym, że nie do końca wiemy, skąd zwyczaje się wywodzą. – W przypadku śmigusa – dyngusa pierwsza część nazwy pochodzi od śmigania gałązką po łydkach dziewczyn. Kiedyś śmigus – dyngus trwał dwa dni. W pierwszy dzień oblewali chłopcy, w drugi odwrotnie. Obecnie zwyczajów ubywa. Wiele z nich było pięknych, np. sąsiedzkie obdarowywanie pisankami. Wierzono, że jajko ma moc ochronną, wkładano je do fundamentów betonowych domu. W Krakowie budowniczowie Kościoła Mariackiego także włożyli w fundamenty jajko. Kiedyś było i tak, że chłopiec malował pisankę, a następnie wręczał ja dziewczynie, która mu się podobała. To był piękny zwyczaj, który obecnie zanikł – przypomniała pisarka Renata Piątkowska, a towarzysząca pisarce Malwina Kożurno z humorem, aktorskim zacięciem i piękną dykcją przeczytała fragment opowiadania zatytułowany „Prima aprilis’”.

Renata Piątkowska jest znaną i cenioną autorką ponad pięćdziesięciu książek dla dzieci i młodzieży. – Bardzo zależało nam na tym, aby przyjechała do nas tak znana w świecie pisarskim postać. Renata Piątkowska zdobyła wiele nagród literackich, w tym chociażby Nagrodą Literacką im. Kornela Makuszyńskiego, czy też Nagrodę Literacką im. Astrid Lindgren, a za całokształt twórczości otrzymała Nagrodę im. Marii Weryho-Radziwiłłowicz. Poza tym odznaczono ją Kawalerskim Orderem Uśmiechu a nawet Medalami za Zasługi dla Ochrony Praw Dziecka Infantis Dignitatis Defensori i Ludziom Czyniącym Dobro. Ogromnie się cieszę, że udało nam się zorganizować to spotkanie w bibliotece w Samsonowie. Jestem przekonana, że goście biorący w nim udział zapamiętają go na długo – mówi Anna Kapciak, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Samsonowie. Warto zaznaczyć, że spotkanie dofinansowano ze środków Instytutu Książki pochodzących z dotacji celowej MKiDN.

Galeria

Aktualności

Polecamy