Województwo świętokrzyskie jest spontanicznie kojarzone z walorami naturalnymi: górami (Góry Świętokrzyskie), ładnymi krajobrazami/widokami, z naturą, przyrodą i czystym powietrzem a ogólnopolski poziom polecania województwa przez osoby, które je odwiedziły, jest na doskonałym poziomie. To tylko kilka wybranych wniosków z raportu z badań „Znajomość i wizerunek województwa świętokrzyskiego”, które na zalecenie Departamentu, Edukacji, Sportu, Turystyki i Spraw Zagranicznych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego w listopadzie 2022 r. przeprowadziła pracownia ARC Rynek i Opinia.
Celem badania było poznanie wizerunku województwa świętokrzyskiego oraz analiza wiedzy Polaków na temat atrakcji znajdujących się w tym regionie Polski. Badanie obejmowało także określenie dynamiki wielkości ruchu turystycznego w województwie świętokrzyskim, stworzenie rankingu miejsc uznanych przez odwiedzających za najbardziej atrakcyjne oraz identyfikację sposobów spędzania czasu w regionie.
Poniżej przytaczamy wybrane wnioski z badania:
- Podróże turystyczne Polaków do województwa świętokrzyskiego to najczęściej wyjazdy kilkudniowe z płatnym noclegiem.
- Świętokrzyskie najliczniej odwiedzają mieszkańcy województwa mazowieckiego, a największa ilość turystów spędziła tu w czasie ostatniej podróży od dwóch do trzech dni.
- Województwo świętokrzyskie najczęściej gości pary oraz rodziny z dziećmi do 10-ciu lat.
- Góry, lasy, jaskinie i skały są największym motywatorem dla odwiedzających. Turyści przyjeżdżają tu dla natury, wypoczynku na świeżym powietrzu i zaznania relaksu psycho-fizycznego wśród różnorodnej przyrody. Piesze wycieczki po górach oraz zwiedzanie zabytków – Świętokrzyskie jest według respondentów świetnym miejscem na tego typu aktywności. Ponadto 30% odwiedzających deklaruje, że pojechało do Świętokrzyskiego dla zabytków. Te wszystkie walory województwa świętokrzyskiego sprawiają, że aż 90% (trend wzrostowy) odwiedzających chce wrócić w to miejsce i bardzo chętnie poleci je znajomym i rodzinie.
- Jaskinia Raj jest atrakcją, która najczęściej kojarzy się z województwem świętokrzyskim we wskazaniach spontanicznych, zaś we wspomaganych – Sandomierz. Także to miasto jest najczęściej odwiedzaną atrakcją – tuż po nim turyści kierują się do Świętokrzyskiego Parku Narodowego, Kielc oraz Zamku w Chęcinach.
- Z badań wynika, że w stosunku do 2020 r. niemal zupełnie zniknęło zagrożenie epidemią Covid-19, wśród czynników zniechęcających do odwiedzenia Świętokrzyskiego.
Tomasz Jamka, członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego jest bardzo zadowolony z wyników badań. W latach 2015-2022 popularność turystyczna regionu wzrosła niemal trzykrotnie, a ponad 90% turystów deklaruje chęć powrotu do województwa świętokrzyskiego w celach turystycznych. W kontekście kryzysu w branży turystycznej wywołanego przez pandemię Coivid-19 to bardzo pocieszająca informacja. A warto wiedzieć, że to właśnie sytuacja epidemiczna w Polsce była głównym powodem nieodwiedzania województwa świętokrzyskiego w latach 2020-2021 roku – dodaje.
Jak podkreśla Piotr Kisiel, dyrektor Departamentu Edukacji, Sportu, Turystyki i Spraw Zagranicznych szczególnie pocieszający jest fakt, że największe wzrosty województwo zanotowało w obszarach związanych z nowymi trendami w sposobie spędzania wolnego czasu przez Polaków, na które wpływ miała pandemia koronawirusa. Wśród powodów przyjazdu do województwa świętokrzyskiego wypoczynek na łonie natury zadeklarowało 56% (o 19% procent więcej niż w 2020 r.), a na uprawiania turystyki pieszej postawiło 47% respondentów (wzrost o 10% w stosunku do analogicznego badania z 2020 r.).
Badanie zostało przeprowadzone metodą wywiadu komputerowego (CAWI) na próbie 1034 osób w wieku 26-64 lat, w tym 517 osób to reprezentatywna, ogólnopolska próba Polaków,
a pozostałe 715 osób pochodziło z województw ościennych.
Link do raportu z badania: https://www.swietokrzyskie.pro/category/urzad-marszalkowski/departamenty/departament-edukacji-sportu-turystyki-i-spraw-zagranicznych/raporty-i-sprawozdania-departament-edukacji-sportu-i-turystyki/