3.5 C
Kielce
poniedziałek, 23 grudnia, 2024
Strona głównaAktualnościZmieniła się ustawa o transporcie drogowym

Zmieniła się ustawa o transporcie drogowym

Zobacz

W Dzienniku Ustaw RP z dnia 28 stycznia 2022 r. została opublikowana ustawa z dnia 26 stycznia 2022 r. o zmianie ustawy o transporcie drogowym, ustawy o czasie pracy kierowców oraz niektórych innych ustaw, która wprowadza m. in. zmiany w zakresie warunków wykonywania zawodu przewoźnika drogowego.

Ustawa ta wprowadza nową definicję bazy eksploatacyjnej – nowe brzmienie art. 4 pkt 21a ustawy o transporcie drogowym.

Na podstawie art. 5 ust. 5 i 6 ustawy zmieniającej: przedsiębiorcy posiadający zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego, wydane przed 1 marca 2022 r. oraz w stosunku do których zostało wszczęte i niezakończone przed tą datą postępowanie o wydanie zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego oraz licencji wspólnotowej mają obowiązek dostosować się do nowych wymagań w zakresie bazy eksploatacyjnej w terminie do dnia 1 stycznia 2023 r.

Przedsiębiorcy są obowiązani do złożenia do organu wydającego to zezwolenie oświadczenia, że dysponują bazą eksploatacyjną wraz ze wskazaniem adresu tej bazy, jeżeli adres ten jest inny niż adres przedsiębiorcy wskazany we wniosku o wydanie zezwolenia o którym mowa w art. 7a ust. 3 pkt 3 ustawy o transporcie drogowym w terminie do dnia 15 stycznia 2023 r.

Nowelizacja ustawy o transporcie drogowym nakłada także na przewoźników drogowych po uzyskaniu zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego coroczny obowiązek:

1) oświadczenia o liczbie osób zatrudnionych, w tym kierowców wykonujących operacje transportowe w roku poprzedzającym obowiązek złożenia informacji, na dzień 31 grudnia poprzedniego roku, bez względu na ich formę zatrudnienia;

2) informacji o średniej arytmetycznej liczby kierowców zatrudnionych, bez względu na formę zatrudnienia, wykonujących operacje transportowe w roku poprzedzającym obowiązek złożenia informacji. 

Jednak powyższy obowiązek będzie wykonywany przez przewoźników dopiero w 2023 roku, bowiem zaczyna obowiązywać dopiero w 2022 r., a dokładanie od 1 marca 2022 r.  Przewoźnicy będą zatem zobowiązani do przekazywana pierwszej informacji, o której mowa w art. 7a ust. 8 ustawy o transporcie drogowym dopiero za rok 2022 – do 31 marca 2023 r.

Zgodnie z art. 11 ustawy z dnia 26 stycznia 2022 r. w przypadku gdy przewoźnik drogowy dokonał zgłoszenia pojazdu do licencji wspólnotowej przed 1 marca 2022 r., a pojazd taki nie został zgłoszony do zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego, przewoźnik ma obowiązek zgłoszenia takiego pojazdu do tego zezwolenia w terminie 3 miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy. Termin ten liczony jest od 1 marca 2022 r.

Jeżeli  przedsiębiorca wykonuje międzynarodowy transport drogowego rzeczy wyłącznie pojazdami lub zespołami pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 2,5 t i nie przekraczającej 3,5 t, to może wystąpić o wydanie  zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego, licencji wspólnotowej uprawniającej do wykonywania międzynarodowego transportu drogowego oraz wypisów z tej licencji od dnia 5 lutego 2022 r. Wnioski takie składa się w Głównym Inspektoracie Transportu Drogowego (GITD) w Warszawie. Do wniosków tych stosuje się nowe przepisy.

Jeżeli przedsiębiorca dysponuje już zezwoleniem na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego oraz licencją wspólnotową uprawniającą do wykonywania międzynarodowego transportu drogowego rzeczy i chce dokonać zgłoszenia pojazdu, który także  jako zestaw pojazdów będzie przekraczał 2,5 t i nie będzie przekraczał 3,5 t, to może dokonać  zgłoszenia takiego pojazdu do zezwolenia oraz wystąpić o wypis z licencji wspólnotowej od dnia 5 lutego 2022 r.  W zakresie rozpatrywania takich wniosków stosujemy nowe przepisy.

Jeżeli przedsiębiorca dysponuje już zezwoleniem na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego, a nie dysponuje licencją wspólnotową uprawniającą do wykonywania międzynarodowego transportu drogowego rzeczy i chce dokonać zgłoszenia pojazdu który także  jako zestaw pojazdów będzie przekraczał 2,5 t i nie będzie przekraczał 3,5 t, to może  zgłoszenia takiego pojazdu do zezwolenia dokonać od 5 lutego 2022 r. i może wystąpić o udzielnie licencji wspólnej oraz  wypis z licencji wspólnotowej również  od dnia 5 lutego 2022 r. W zakresie rozpatrywania takich wniosków stosujemy nowe przepisy.

Jeżeli przedsiębiorca chce rozpocząć wykonywanie  transport drogowy rzeczy pojazdami lub zespołami pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 t i złoży wniosek  o wydanie zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego lub licencji wspólnotowej:

do dnia 28 lutego 2022 r. – wnioski będą rozpatrywany na zasadach dotychczasowych określonych w ustawie o transporcie drogowym.

od dnia 1 marca 2022 r. – do rozpatrywania wniosków będzie się stosowało także przepisy nowe wynikające z ustawy o transporcie drogowym zmienione ustawą  z dnia 26 stycznia 2022 r. 

Zgodnie z art. 61 § 3 kodeksu postępowania administracyjnego  datą wszczęcia postępowania na żądanie strony jest dzień doręczenia żądania organowi administracji publicznej. Według art. 61 § 3a kodeksu postępowania administracyjnego datą wszczęcia postępowania na żądanie strony wniesione drogą elektroniczną jest dzień wystawienia dowodu otrzymania, o którym mowa w art. 41 ustawy z dnia 18 listopada 2020 r. o doręczeniach elektronicznych.

W przypadku nadania wniosku np. w placówce pocztowej nie liczy się zatem data nadania pisma w placówce pocztowej, a jedynie data wpływu pismu do organu.

Dokumentowanie sytuacji finansowej: 

Od dnia 21 lutego 2022 r. art. 7 ust. 2 rozporządzenia 1071/2009 będzie miał następujące brzmienie:

„ust. 2. W drodze odstępstwa od ust. 1 właściwy organ może zgodzić się lub wymagać, aby przedsiębiorca wykazał swoją zdolność finansową za pomocą poświadczenia określonego przez właściwy organ, takiego jak gwarancja bankowa lub polisa ubezpieczeniowa, w tym polisa ubezpieczenia od odpowiedzialności zawodowej, z jednego lub kilku banków lub innych instytucji finansowych, w tym przedsiębiorstw ubezpieczeniowych, lub inny wiążący dokument stanowiący solidarną gwarancję za przedsiębiorcę na kwoty określone w ust. 1.

Do dokumentów którymi można wykazać w drodze wyjątku zdolność finansów prawodawca unijny dodał „inny wiążący dokument stanowiący solidarną gwarancję za przedsiębiorcę”. Jednakże to organ wydający zezwolenie decyduje czy uzna przedłożony przez przedsiębiorcę ww. dokument. 

Ponadto od dnia 21 lutego 2022 r. będzie obowiązywał nowy przepis art. 7 ust. 2a rozporządzenia 1071/2009:

„ust. 2a. W drodze odstępstwa od ust. 1, w przypadku braku poświadczonego rocznego sprawozdania finansowego za rok rejestracji przedsiębiorcy właściwy organ zezwala, by przedsiębiorca wykazał zdolność finansową za pomocą poświadczenia, takiego jak gwarancja bankowa, dokument umożliwiający przedsiębiorcy uzyskanie kredytu, wydany przez instytucję finansową, lub inny, określony przez właściwy organ, wiążący dokument potwierdzający, że przedsiębiorca dysponuje kwotami określonymi w ust. 1.”

Należy podkreślić, iż art. 7 ust. 2a rozporządzenia 1071/2009 odnosi się jedynie do przedsiębiorców mających obowiązek sporządzania sprawozdania finansowego, jednakże wyłącznie w przypadku braku poświadczonego rocznego sprawozdania finansowego za rok rejestracji przedsiębiorcy. Jedynie tego rodzaju przedsiębiorcy będą mogli dodatkowo udokumentować zdolność finansową w ww. sposób, za zgodą organu wydającego zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego określony w art. 7 ust. 2a rozporządzenia 1071/2009.

 

Na obecną chwilę Starosta Kielecki będzie uznawał dla takich przedsiębiorców dodatkowo:

1)    wyjaśnienia dotyczące dokonanej oceny zdolności kredytowej związanej z uzyskaniem kredytu sporządzone przez bank lub inne instytucje ustawowo upoważnione do udzielania kredytów wydane na podstawie art. 70a ustawy  z dnia 29 sierpnia 1997 r. Prawo bankowe (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 2439 z późn. zm.)  złożone w oryginale.

 

Aktualności

Ponad 3 promile za kierownicą!

Nawet trzy lata za kratkami spędzić może 52-latek z gminy Łączna. Mężczyzna kierował mercedesem mając w organizmie ponad...

Polecamy