3.5 C
Kielce
poniedziałek, 23 grudnia, 2024
Strona głównaAktualnościZmiana w Zarządzie Zakładu Usług Komunalnych w Piekoszowie Sp. z o.o.

Zmiana w Zarządzie Zakładu Usług Komunalnych w Piekoszowie Sp. z o.o.

Zobacz

Z końcem marca zakończyła się umowa o świadczenie usług zarządzania z dotychczasowym Prezesem Zarządu Zakładu Usług Komunalnych w Piekoszowie Sp. z o.o. Marcinem Helioszem. W związku z tym, Rada Nadzorcza Spółki podjęła uchwałę o oddelegowaniu Andrzeja Paździerza do pełnienia czynności Zarządu do czasu wyboru nowego Prezesa Zarządu. Ma to nastąpić w przeciągu dwóch miesięcy.

Od 2007 roku Andrzej Paździerz zarządza instytucjami kultury w gminie Piekoszów, skąd został urlopowany na czas pełnienia czynności Zarządu Zakładu Usług Komunalnych w Piekoszowie Sp. z o.o. Od sierpnia ubiegłego roku zasiada w Radzie Nadzorczej Spółki, pełniąc funkcję jej przewodniczącego. – Sprawy związane z Zakładem Usług Komunalnych w Piekoszowie nie są obce Andrzejowi Paździerzowi. Stąd też po złożeniu rezygnacji przez poprzedniego prezesa, Rada Nadzorcza zdecydowała o oddelegowaniu go od kwietnia bieżącego roku do tymczasowego pełnienia czynności zarządu Spółki – mówi wójt gminy Piekoszów, Zbigniew Piątek.

Zdaniem pełniącego czynności Zarządu ZUK w Piekoszowie, Andrzeja Paździerza, przed spółką stoi wiele wyzwań. Jednym z najważniejszych bez wątpienia jest modernizacja oczyszczalni. Warto przypomnieć, że ogłoszony nie tak dawno konkurs na opracowanie i zaprezentowanie koncepcji architektoniczno-technologiczno-urbanistycznej inwestycji pn. „Zabezpieczenie przed przenikaniem do środowiska ścieków z istniejących reaktorów biologicznych oczyszczalni ścieków w Piekoszowie poprzez budowę nowoczesnych reaktorów spełniających normy dla parametrów ścieków oczyszczonych wraz z niezbędnymi obiektami budowlano-technologicznymi“ został unieważniony przez Sąd Konkursowy, którego zadaniem była ocena nadesłanych koncepcji rozbudowy oczyszczalni ścieków w Piekoszowie w zakresie zgodności tych prac z wymaganiami określonymi w Regulaminie Konkursu i z kryteriami oceny prac. W skład Sądu Konkursowego weszli: Adam Nosek – Przewodniczący (technolog ZUK), Marta Domagała – Członek (projektantka ZUK), Marek Szczerba – Członek (przedstawiciel Urzędu Gminy w Piekoszowie), dr hab. inż. Jarosław Gawdzik – Członek (Profesor Politechniki Świętokrzyskiej, Kierownik Katedry Technologii Wody i Ścieków, Politechnika Świętokrzyska) oraz dr hab. inż. Bartosz Szeląg – Członek (Profesor Politechniki Świętokrzyskiej, Katedra Geotechniki i Gospodarki Odpadami, Politechnika Świętokrzyska). – Sąd Konkursowy unieważnił prace, ponieważ nie były zgodne z regulaminem – mówi pełniący czynności Zarządu ZUK w Piekoszowie, Andrzej Paździerz, który wyjaśnia, że zarówno kontrola Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska, jak i wewnętrzne statystyki związane z pracą przepompowni i oczyszczalni pokazują, że oczyszczalnia pracuje stabilnie. – Jesteśmy w tej chwili na etapie zlecania profesjonalnej ekspertyzy technicznej wraz z proponowanymi zmianami dotyczącymi modernizacji oczyszczalni oraz rozwiązania problemu gospodarki osadem. Prace projektowe ruszą zaraz po uzyskaniu ekspertyzy, która wskaże ich kierunek – zapowiada Andrzej Paździerz.

Kolejnym stojącym przed spółką ważnym wyzwaniem jest budowa dodatkowego ujęcia wody dla mieszkańców zachodniej części gminy Piekoszów. Pod koniec kwietnia ubiegłego roku spółka podpisała z samorządem Województwa Świętokrzyskiego umowę na dofinansowanie projektu pn. „Rozbudowa systemu wodociągowego na terenie gminy Piekoszów“ na kwotę 1 miliona 917 tysięcy złotych, co stanowi dofinansowanie inwestycji na poziomie 63,63%. Środki pozyskano w ramach Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich. – Działanie zakłada realizację dwóch działań. Pierwszym z nich jest znalezienie i budowa ujęcia wody wraz z połączeniem sieci wodociągowej i niezbędną infrastrukturą techniczną. Drugie zadanie zakłada zaprojektowanie i budowę nowej sieci wodociągowej wraz z obiektami towarzyszącymi w Gałęzicach i Skałce – mówi Andrzej Paździerz. Przetarg na prace poszukiwawcze nowego ujęcia zostanie rozpisany w maju. Zakończenie inwestycji zaplanowano na 2023 rok.

W najbliższym czasie czeka też sporo zmian w bieżącym funkcjonowaniu ZUK w Piekoszowie, zmierzających nie tylko do usprawnienia pracy spółki, ale też do usprawnienia komunikacji z mieszkańcami. – W najbliższych tygodniach będą spisywane stany wodomierzy, które zgodnie z umowami z mieszkańcami muszą być weryfikowane co najmniej dwa razy w roku. Działanie to połączymy z aktualizacją danych w umowach. Planujemy też wprowadzić komunikację z mieszkańcami w XXI wiek, między innymi za pomocą e-faktur, czy aplikacji eBOK, dzięki której każdy będzie mógł sam rozliczać się z zakładem wchodząc na swoje konto i na bieżąco sprawdzać stan relacji finansowej z Zakładem. Usprawnienia wymagają również tak oczywiste rzeczy, jak sprawna centrala telefoniczna, czy na bieżąco aktualizowana strona internetowa z wszelkimi interesującymi mieszkańców informacjami. Ponadto od pierwszego dnia delegowania analizuję wniosek taryfowy złożony przez byłego Prezesa Zarządu w kontekście przedstawionych w nim kosztów w kolejnych latach. Działanie to wykonuje w pełnej korelacji z RZGW w Krakowie, instytucją która zatwierdza taryfy na kolejne 3 lata. Staramy się doprowadzić do sytuacji, w której podwyżka cen za dostarczanie wody i odprowadzanie ścieków nie będzie zbyt duża, a adekwatna do rosnących na rynku cen towarów i usług. Poza tym, w najbliższym czasie chcemy też poruszyć kwestię przejmowania sieci wodociągowych i kanalizacyjnych wykonanych przez osoby prywatne, aby zasady były jasne i oczywiste dla wszystkich planujących inwestycje na terenie gminy. Widzimy również problem lawinowo rosnących cen za gospodarkę odpadami w gminach, gdzie ceny rosną nawet do 30 złotych od osoby za odbiór odpadów segregowanych, stąd też sondujemy możliwości organizacyjne i finansowe, w których to ZUK mógłby stanąć do przetargu i ewentualnie realizować to zadania na terenie gminy. Są dobre przykłady tego typu działań w Polsce, między innymi w Połańcu, Miastku, czy Opocznie, gdzie zakłady wykonują tego rodzaju usługi i co najważniejsze bez tak gigantycznych podwyżek dla mieszkańców – mówi pełniący czynności Zarządu ZUK w Piekoszowie Andrzej Paździerz.

Galeria

Aktualności

Warsztaty świąteczne w Centrum Kultury i Bezpieczeństwa w Zajączkowie. Piękne wianki i radość tworzenia

W Centrum Kultury i Bezpieczeństwa w Zajączkowie odbyły się warsztaty rękodzielnicze, podczas których mieszkańcy mieli okazję nauczyć się zdobienia...

Polecamy