Kpt. Zdzisław Dobrut był żołnierzem Armii Krajowej, weteranem walk o niepodległość Rzeczpospolitej Polskiej, laureatem Odznaki Honorowej Województwa Świętokrzyskiego. Był aktywnym członkiem Świętokrzyskiego Porozumienia Kombatantów i Osób Represjonowanych z okresu II wojny światowej, organu opiniodawczo-doradczego Marszałka Województwa Świętokrzyskiego, wieloletnim prezesem Zarządu Wojewódzkiego w Kielcach i członkiem Zarządu Głównego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych.
Jego podstawowym dążeniem w działalności kombatanckiej była integracja środowisk kombatantów i wspólne działanie dla dobra kombatantów i osób represjonowanych. Dzięki wielu inicjatywom Zdzisława Dobruta szkoły podjęły działalność edukacyjną zmierzającą do zachowania pamięci o kombatantach.
Zdzisław Dobrut przez dziesięciolecia pracował na rzecz edukacji patriotycznej i miał wielki wkład w krzewienie wśród dzieci i młodzieży wartości patriotycznych. Pokazywał jak kochać ojczyznę. Szczególnie aktywnie uczestniczył w niezliczonej ilości spotkań, prelekcji, wystąpień, uroczystości z okazji nadania imion bohaterów czasu wojny szkołom.
Był autorem pięciu książek, m.in.: „Ocalony od zapomnienia”, „Rzeczpospolita na drodze do niepodległości” (okres 1944-1945), „Skąd nasz ród” (zarys historii), „Pozostały w pamięci”, związanymi z wydarzeniami walki o niepodległość.
Oprócz wielkiej pasji z jaką działał na rzecz spraw kombatantów i lokalnej społeczności, inną pasją jego życia była praca zawodowa. Po ukończeniu studiów prawniczych był sędzią, wiceprezesem i p.o. prezesa Sądu Powiatowego, sędzią-wizytatorem Sądu Wojewódzkiego, wojewódzkim kierownikiem szkolenia aplikantów i sędziów, prezesem Okręgowego Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Kielcach, doradcą prawnym w Najwyższej Izbie Kontroli i wychowawcą wielu pokoleń prawników. Jako profesjonalny prawnik służył także doświadczeniem i wiedzą kombatantom z różnych środowisk.