3.5 C
Kielce
poniedziałek, 23 grudnia, 2024
Strona głównaAktualnościZimowe wędrówki po powiecie kieleckim

Zimowe wędrówki po powiecie kieleckim

Zobacz

Od kilkunastu dni w naszym regionie utrzymuje się prawdziwa zima. Warto skorzystać z mroźnej i śnieżnej aury i wyruszyć na górskie szlaki w powiecie kieleckim. Panujące obecnie warunki mogą dostarczyć wyjątkowych doznań i widoków. Dobrze rozwinięta sieć szlaków PTTK oraz ścieżek przyrodniczych tworzonych przez Świętokrzyski Park Narodowy i nadleśnictwa pozwala odpowiednio dobrać poziom trudności zarówno dla zaawansowanego piechura, jak i rodzin z dziećmi.

Pasmo ŁysogórskieNie tylko w sezonie letnim, ale także teraz – zimą proponujemy pieszą wędrówkę po paśmie Łysogórskim. Wybierając je na krótszy górski spacer, możemy ze Świętej Katarzyny wspiąć się na Łysicę i Górę Agatę, co pozwoli nam stanąć na „dachu świętokrzyskiego”. Wielu turystów po pamiątkowym zdjęciu zawraca z tego miejsca, ale warto pamiętać, że idąc dalej czerwonym szlakiem im. Edmunda Massalskiego i łagodnym zejściem dotrzemy do kapliczki Św. Mikołaja, a następnie do zabytkowej chaty w Kakoninie.
Święta Katarzyna – Łysica – Kapliczka Św. Mikołaja – Kakonin
Szlak czerwony, dystans: 6km, czas przejścia 2-2,5h, suma podejść 285m.

Święty KrzyżZimowe walory i unikalne widoki gwarantuje wycieczka na Święty Krzyż. W ostatnim czasie na terenie Świętokrzyskiego Parku Narodowego powstały dwie ścieżki przyrodnicze. Jedna z nich rozpoczyna się w Hucie Szklanej i nosi nazwę „Pośród szumu świętokrzyskich jodeł i buków”, na której można poznać ciekawostki świata przyrody w Parku. Biegnie ona równolegle do drogi powiatowej i głównego szlaku świętokrzyskiego prowadzącego na szczyt Łyśca. Kończy się przy wejściu na gołoborze, które jest jednym z najpiękniejszych punktów widokowych w Górach Świętokrzyskich. Na Święty Krzyż dotrzemy także od Nowej Słupi. Spod pomnika pielgrzyma Emeryka po przekroczeniu bramy ŚPN możemy wybrać klasyczny wariant drogi królewskiej i niebieskiego szlaku lub wybrać drugą z nowo powstałych ścieżek przyrodniczych Nowa Słupia – Łysa Góra, śladem czarownic, pogańskich kultów i powstańczych kryjówek. W trakcie wędrówki na szczyt zobaczymy ślady najstarszych budowli wykonanych ludzką ręką w parku oraz miejsca otoczone pięknem naturalnej przyrody.
Huta Szklana – Święty Krzyż – Nowa Słupia
Dystans: 4,2km, czas przejścia: 1,5-2h, suma podejść: 131m.

Żółty szlak do ChęcinNa zimowe podziwianie panoram warto wybrać także żółty szlak im. Juliusza Brauna z Wiernej Rzeki do Chęcin. Rozpoczyna się on na stacji kolejowej i kieruje nas na jedno z najpiękniejszych wzniesień w Górach Świętokrzyskich, jakim jest Góra Miedzianka. Objęta ochroną przyrody jako rezerwat, dzięki temu chronione są nie tylko powierzchniowe formy skalne, roślinność i zwierzęta, ale również ślady prac górniczych z dawnych wieków oraz zjawiska krasowe. Najwyższy wierzchołek wznosi się na wysokość 354m n.p.m., z którego rozpościera się panorama 360stopni. U podnóża góry znajduje się Muzealna Izba Górnictwa Kruszcowego. Po pokonaniu dwóch kolejnych pasm górskich, jakimi są Grząby Bolmińskie i Grzywy Korzeczkowskie dotrzemy pod Górę Zamkową. Wznosi się na niej warownia w Chęcinach. Wędrówkę tym szlakiem zakończymy, przechodząc przez rynek i uliczki tego urokliwego średniowiecznego miasta.
Dla tych, którzy chcą odwiedzić sam szczyt Miedzianki, warto zatrzymać się w miejscowości o tej samej nazwie lub przy wspominanym muzeum i poznać magię tego urokliwego miejsca.
Wierna Rzeka – Miedzianka – Grząby Bolmińskie – Jedlnica – Grzywy Korzeczkowskie – Korzecko – Góra Zamkowa – Chęciny
Szlak żółty, dystans 19,7km, czas przejścia – 5,5-6h, suma podejść:  507m.

Galeria

Aktualności

Warsztaty świąteczne w Centrum Kultury i Bezpieczeństwa w Zajączkowie. Piękne wianki i radość tworzenia

W Centrum Kultury i Bezpieczeństwa w Zajączkowie odbyły się warsztaty rękodzielnicze, podczas których mieszkańcy mieli okazję nauczyć się zdobienia...

Polecamy