Trwają prace nad strategicznym dokumentem województwa na rzecz młodzieży „Młodzi dla Świętokrzyskiego 2030+”. Młodzieżowy Sejmik Województwa Świętokrzyskiego wspólnie z Samorządem Województwa zaprasza do zgłaszania propozycji pomysłów i inicjatyw istotnych dla aktywizacji społecznej świętokrzyskiej młodzieży.
– Chcemy stworzyć podstawę ku temu, aby to młodzi ludzie powiedzieli nam co my mamy zrobić, żeby młodzież została w naszym regionie. Chcemy im zapewnić takie warunki, aby czuli, że chcą tu pracować, rozwijać się, założyć rodzinę, żyć – mówił na spotkaniu prasowym Andrzej Pruś, przewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego.
W oparciu o projekty zgłoszone do Banku Pomysłów i Inicjatyw Młodzieżowych oraz dotychczas realizowane przez Samorząd Województwa przedsięwzięcia, opracowany zostanie dokument strategiczny na rzecz młodzieży „Młodzi dla Świętokrzyskiego 2030+”, który wyznaczy kierunek kształtowania polityki młodzieżowej w naszym regionie.
Odpowiedź na realne potrzeby młodych
– Chcemy odpowiadać na realne potrzeby młodych i od nich usłyszeć to czego potrzebują. Liczymy na pomysły naszych rówieśników, pochodzących z większych miast, jak i z mniejszych miejscowości – mówiła Zofia Mogielska, przewodnicząca Młodzieżowego Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego apelując do młodzieży: – Nie bójcie się, nie miejcie kompleksów. Wysyłajcie do nas swoje propozycje i skorzystajcie ze swojego głosu i szansy na to, żeby zgłosić swoje pomysły. Powiedzcie nam co chcielibyście zmienić, poprawić, lub nowego wdrożyć – dodała.
Inicjatywy mogą zgłaszać: jednostki samorządu terytorialnego, instytucje oraz organizacje pozarządowe działające na rzecz młodzieży, młodzieżowe rady miast/gmin oraz samorządy uczniowskie i studenckie. Propozycje osób indywidualnych można zgłaszać za pośrednictwem swojego samorządu szkolnego, studenckiego lub Młodzieżowego Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego.
– Marszałek powołał Zespół Zadaniowy, w którego skład wchodzą specjaliści, pracownicy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego. Zgłoszone pomysły będą podlegały naszej ocenie oraz uzupełnieniu. Zespół wspólnie z Młodzieżowym Sejmikiem będzie opracowywał dokument, który odpowie na potrzeby młodego pokolenia – dodała Marta Solińska-Pela, dyrektor Kancelarii Sejmiku, przewodnicząca Zespołu Zadaniowego
Celem tego działania jest identyfikacja oczekiwań i potrzeb młodych ludzi oraz zachęcenie ich do działania – projektowania oraz realizacji różnego rodzaju inicjatyw na rzecz społeczności lokalnej.
– Nasz region wyludnia się. Na 10 studentów, którzy stąd wyjeżdżają wraca 1. Chcemy odwrócić ten trend i staramy się temu przeciwdziałać – dodaje Andrzej Pruś.
– Chcemy, aby przyszłość młodych w województwie świętokrzyskim wynikała z tego, że młodzi będą chcieli tu wracać, że będą czuć, że to jest ich miejsce do życia, za które będą odpowiedzialni – dodaje Zofia Mogielska.
Jakie projekty są poszukiwane?
Przyjęta w dniu 2 lipca Uchwała Nr VII/41/21 Młodzieżowego Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego z dnia 2 lipca 2021r. w sprawie Banku Pomysłów i Inicjatyw Młodzieżowych zachęca – jednostki samorządu terytorialnego, instytucje oraz organizacje pozarządowe działające na rzecz młodzieży, młodzieżowe rady miast/gmin oraz samorządy uczniowskie i studenckie do zgłaszania swoich projektów do Banku Pomysłów i Inicjatyw Młodzieżowych. Dzięki temu poznamy nowe projekty i działania, które warto rozwijać i popularyzować.
Biorąc powyższe pod uwagę, prosimy o zgłaszanie propozycji pomysłów i inicjatyw istotnych dla aktywizacji społecznej świętokrzyskiej młodzieży, które wpłyną na zwiększenie ich kluczowych kompetencji oraz zachęci młodzież do pozostania w regionie lub do powrotu po zakończeniu edukacji w szkole wyższej.
Jak zgłosić projekt?
Projekt można zgłosić poprzez wypełnienie formularza umieszczonego poniżej i przesłanie go do 15 października 2021 roku (ten termin jeszcze do ustalenia) pocztą elektroniczną na adres e-mail: mlodziezowysejmik@sejmik.kielce.pl
Wszelkie pytania lub wątpliwości należy kierować do pracowników Kancelarii Sejmiku Urzędu Marszałkowskiego, tel. 41 342 11 00.