3.5 C
Kielce
czwartek, 21 listopada, 2024
Strona głównaAktualnościZespół Pieśni i Tańca „Piekoszowianie” uhonorowany Świętokrzyską Nagrodą Kultury. Artyści docenieni za...

Zespół Pieśni i Tańca „Piekoszowianie” uhonorowany Świętokrzyską Nagrodą Kultury. Artyści docenieni za pielęgnowanie tradycji! [WIDEO]

Zobacz

Podczas uroczystej gali w Teatrze im. Stefana Żeromskiego w Kielcach, otwierającej sezon kulturalny, wręczono Świętokrzyskie Nagrody Kultury. W ścisłym gronie uhonorowanych tym prestiżowym na arenie województwa wyróżnieniem znalazł się także Zespół Pieśni i Tańca „Piekoszowianie”, który zdobył Nagrodę II stopnia.

Świętokrzyska Nagroda Kultury to prestiżowe wyróżnienie, które od 26 lat jest przyznawane przez Zarząd Województwa Świętokrzyskiego za szczególne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej oraz w upowszechnianiu i ochronie dziedzictwa narodowego. Nagroda ma charakter dwustopniowy – I stopnia za wybitne osiągnięcia o znaczeniu międzynarodowym lub ogólnopolskim, oraz II stopnia za istotny wkład w rozwój życia kulturalnego na poziomie regionalnym. Przyznawane są zarówno nagrody indywidualne, jak i zespołowe, honorując osoby i grupy, które swoją działalnością wzbogacają kulturalny krajobraz województwa świętokrzyskiego. W tym roku nagroda I stopnia wyniosła 20 tysięcy złotych, nagroda II stopnia to 6 tysięcy złotych.

Tegoroczne Świętokrzyskie Nagrody Kultury wręczono podczas inauguracji roku kulturalnego i sezonu artystyczny 2024/2025. – To szczególny moment, w którym możemy wspólnie celebrować osiągnięcia i pasję tych, którzy swoją twórczością wzbogacają naszą kulturę oraz inspirują kolejne pokolenia. To dzięki twórcom, artystom i animatorom kultury nasze życie staje się bogatsze, pełniejsze i bardziej kolorowe – mówiła marszałek Renata Janik. – Gratulując wszystkim laureatom i nominowanym, życzę Państwu kolejnych twórczych pomysłów, niekończącej się energii i radości z każdego artystycznego sukcesu.

W tym roku Świętokrzyska nagroda Kultury trafiła do ośmiu laureatów. Wśród nagrodzonych Nagrodą II stopnia znalazł się między innymi Zespół Pieśni i Tańca „Piekoszowianie”. Przedstawiciele zespołu odebrali statuetkę z rąk marszałek Renaty Janik, przewodniczącego Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego Andrzeja Bętkowskiego oraz członka Zarządu Województwa Świętokrzyskiego Anity Koniusz. – Zespół „Piekoszowianie” to przykład autentycznego zaangażowania i pasji, która nie tylko utrwala, ale i ożywia nasze dziedzictwo kulturalne. Dziękuję wszystkim członkom zespołu za podtrzymywanie tradycji ludowych i piękną promocję naszego regionu. Podziękowania kieruję też do burmistrz Teresy Jakubowskiej za zgłoszenie „Piekoszowian” do Świętokrzyskiej Nagrody Kultury, a także za ogromne wsparcie i promowanie talentów swojej gminy – gratulowała marszałek Renata Janik.

Jak podkreśla przewodnicząca Zespołu Pieśni i Tańca „Piekoszowianie”, Teresa Domagała, otrzymanie tak znaczącego w skali województwa wyróżnienia jest ukoronowaniem wieloletniej pracy całego zespołu. – W imieniu całego Zespołu Pieśni i Tańca „Piekoszowianie’ chciałabym wyrazić ogromną wdzięczność za to wspaniałe wyróżnienie. Otrzymanie Świętokrzyskiej Nagrody Kultury jest dla nas nie tylko zaszczytem, ale i dowodem na to, że nasza praca, pełna pasji i zaangażowania, jest doceniana. Przez te 20 lat istnienia zespołu staraliśmy się z całych sił kultywować i pielęgnować nasze lokalne tradycje, które są częścią dziedzictwa tego regionu. Ta nagroda dodaje nam sił i motywacji, by dalej przekazywać kulturę młodszym pokoleniom, jednocześnie rozwijając naszą działalność. Dziękujemy również naszej gminie i burmistrz Teresie Jakubowskiej za wsparcie i wiarę w nasz zespół – mówiła przewodnicząca zespołu „Piekoszowianie” Teresa Domagała.

Burmistrz miasta i gminy Piekoszów, Teresa Jakubowska, nie kryła dumy podczas uroczystości. – Jestem ogromnie dumna z zespołu „Piekoszowianie”, który swoją dwudziestoletnią działalnością i ciężką pracą zapracował na to zaszczytne wyróżnienie. To właśnie dzięki nim nasze lokalne tradycje i kultura są kultywowane i przekazywane kolejnym pokoleniom. Posiadanie w naszej gminie tak wspaniałych artystów, którzy są doceniani na skalę województwa, to ogromny zaszczyt. Dziękuję wszystkim członkom zespołu za zaangażowanie i piękną pracę na rzecz krzewienia kultury – mówiła burmistrz Teresa Jakubowska.

Stowarzyszenie „Piekoszowianie”, które działa również jako Zespół Pieśni i Tańca powstało w 2004 roku. W 2019 roku na bazie zespołu utworzono Koło Gospodyń Wiejskich „Piekoszowianie”. W zespole działają twórcy ludowi piszący wiersze, teksty piosenek, czy też scenariusze obrzędów ludowych. Zespół bierze czynny udział we wszystkich uroczystościach gminnych, powiatowych i wojewódzkich. W tym roku zespół będzie obchodził jubileusz 20-lecia istnienia. „Piekoszowianie” mieli zaszczyt reprezentować Polskę podczas Dnia Polski w Brukseli, co bez wątpienia było jednym z najważniejszych wydarzeń w ich historii.

Warto podkreślić, że tegoroczna edycja konkursu przyciągnęła wyjątkowo dużą liczbę zgłoszeń – wpłynęło aż 59 wniosków. To nie tylko dowód na rosnące zainteresowanie, ale także świadectwo ogromnego potencjału, który kryje się w świętokrzyskim środowisku artystycznym. Nagrodę przyznano ośmiu laureatom. I tak, nagrodę I stopnia przyznano dla Artura Jaronia – artysty, dyrektora Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych, natomiast nagrodę honorową zdobyła Gmina Bieliny. Wśród nagrodzonych Nagrodą II stopnia, poza Zespołem Pieśni i Tańca „Piekoszowianie” znaleźli się także: Paweł Opaliński – kielecki twórca doktor habilitowany profesor Uniwersytetu Jana Kochanowskiego – realizator dzieła Genesis, Artur Adam Dutkiewicz – koncertujący pianista, kompozytor, nazywany „ambasadorem polskiego jazzu” , Młodzieżowa Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej Krasocin, Teatr Amatorski Salvatus przy parafii świętego Michała Archanioła w Daleszycach oraz Zyta Trych– Prezes Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych.

Galeria

Aktualności

Popełnił sześć wykroczeń odpowie za przestępstwo

Policjanci z Wydziału do walki z Przestępczością Przeciwko Mieniu i Przestępczości Nieletnich ostrowieckiej komendy „rozliczyli” 25-latka za kradzieże, których...

Polecamy