Przez trzy dni (26-28.04) na scenie Tarnogrodzkiego Ośrodka Kultury zaprezentowało się 15 wiejskich, amatorskich zespołów ludowych ocalając od zapomnienia obrzędy i zwyczaje związane m.in. z grabieniem ściółki i siana, szykowaniem posagu dla panny młodej, dożynkami, Andrzejkami czy młocką. Zespół Folklorystyczny „Brzezinianki” przedstawił spektakl Handlorka gorkami, który wzbudził zainteresowanie widzów oraz uzyskał pozytywne opinie Rady Artystycznej.
Morawickie artystki przedstawiły scenkę rodzajową opartą na autentycznej postaci kobiety mieszkającej w Chałupkach, przemierzającej okoliczne wsie i sprzedającej gliniane naczynia. Wyjątkowość występu polegała na tym, że odegrana na scenie historia nie była tylko teatrem, ale pokazała jak faktycznie wyglądało życie i praca garncarzy w Chałupkach. Proces wytwarzania glinianych wyrobów, był zajęciem żmudnym i ciężkim. Uwagę widzów przykuła także naturalność, energia zawarta w świętokrzyskiej gwarze, zaangażowanie oraz serce włożone w przekazanie prawdy o zagrożonej tradycji garncarstwa.
Po obejrzeniu widowiska komisja artystyczna w składzie: prof. Lech Śliwonik /teatrolog/, prof. dr hab. Piotr Dahlig /etnomuzykolog/, dr hab. Katarzyna Smyk /folklorysta, kulturoznawca/, dr hab. Bożena Suchocka /reżyser/, zaprosiła panie z „Brzezinianek” na spotkanie warsztatowe mające na celu omówienie walorów spektaklu.
Publiczność wysłuchała również godki w wykonaniu Pani Gabrieli Kruk – Żec ło kota stoła. Burmistrz Tarnogrodu – Paweł Dec wręczył „Brzeziniankom” pamiątkowe upominki oraz dyplomy. Panie zapoznały się również z prezentacją dorobku innych zespołów obrzędowych ukazujących spuściznę kulturową polskiej wsi, jej obrzędy, tradycje i życie codzienne.
Wyjątkowe widowisko Handlorka gorkami w wykonaniu Zespołu Folklorystycznego „Brzezinianki” jest wystawiane podczas imprezy plenerowej „Chałupkowe Garcynki” w ostatnią niedzielę lipca, na placu przy Ośrodku Tradycji Garncarstwa w Chałupkach.
Sylwia Szewczyk