3.5 C
Kielce
środa, 15 stycznia, 2025
Strona głównaAktualnościZdaniem senatora Krzysztofa Słonia: Należy im się pamięć

Zdaniem senatora Krzysztofa Słonia: Należy im się pamięć

Zobacz

W tradycji polskiej pierwsze dwa dni listopada czyli zarówno Uroczystość Wszystkich Świętych jak i Zaduszki to wyjątkowy czas. Towarzyszy im troska o groby najbliższych, pamięć i modlitwa.

W Senacie pojawiła się propozycja dla senatorów (oczywiście dla chętnych) aby w czasie jesiennej zadumy o przemijaniu, odwiedzić w swoich okręgach senackich groby przedwojennych senatorów. Są one rozsiane w wielu województwach, na dużych nekropoliach miast i na wiejskich cmentarzach parafialnych. W sumie to kilkaset nazwisk osób, których groby mamy w całej Polsce. Najwięcej z nich znajduje się w Warszawie, na Starych Powązkach. Przygotowane zostały specjalnie zamówione z tej okazji znicze z logo Senatu.

Pomyślałem czemu nie? Może warto doświadczyć wyjątkowej więzi pokoleń. Wszak to moi poprzednicy w pełnieniu zaszczytnej roli Senatora RP.

Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości i ustaleniu jej granic walką i dyplomacją, na mocy Konstytucji Marcowej w 1921 roku, w II Rzeczypospolitej (wbrew lewicy) przywrócono Senat. Senatorowie byli wybierani w wyborach powszechnych. W okresie dwudziestolecia międzywojennego pracowało 5 kadencji Senatu. Ostatnie posiedzenie Izby odbyło się 2 września 1939 r. Senat i Sejm zostały rozwiązane 2 listopada 1939 r. przez prezydenta przebywającego na emigracji.

Po zakończeniu II wojny światowej przedwojenny Senat był atakowany propagandowo przez komunistyczne władze, które w sfałszowanym referendum ludowym w 1946 roku „uknuły” też m.in. zniesienie senatu. Dopiero w wyniku porozumień Okrągłego Stołu przywrócono Senat, a 4 czerwca 1989 roku odbyły się wolne i demokratyczne wybory do izby wyższej.

W naszym województwie spoczywa siedmioro senatorów okresu międzywojennego. Postanowiłem zadbać o to by w tych dniach, na grobie każdego z nich zapłonął senacki znicz. Pomyślałem również o trzech senatorach z naszego regionu (moich bezpośrednich poprzednikach w odrodzonym po 1989 r. Senacie) reprezentujących za życia różne partie a zmarłych w ostatnich latach. Odszukałem ich groby i tam też zapłoną senackie znicze. Oto miejsca gdzie spoczywa dziesięcioro naszych senatorów. Jeśli nawiedzając cmentarze gdzie leżą nasi bliscy natrafimy na ich groby warto zatrzymać się na chwilę refleksji. O Ojczyźnie, o jej losach i ludziach, którzy pełnili w niej zaszczytną funkcję senatora RP. Z naszej świętokrzyskiej ziemi!

  • Józef Kruk (1879-1964) Jędrzejów, cmentarz parafii Świętej Trójcy
  • Kazimiera Grunert (1871-1944)  Kielce, Cmentarz Stary
  • ks.Roman Zelek (1893-1975) Kielce, Cmentarz Stary, grobowiec kapituły katedralnej
  • Jan Szafranek (1876-1966) powiat buski, gmina Nowy Korczyn, wieś Strożyska, cmentarz parafialny
  • Józef Wielowieyski (1879-1951) powiat jędrzejowski, gmina Wodzisław, wieś Nawarzyce,  rodzinna krypta na cmentarzu parafialnym
  • Zygmunt Leszczyński (1866-1942) powiat opatowski, gm. Wojciechowice, wieś Gierczyce,  cmentarz parafialny
  • Franciszek Ciastek (1880-1934) powiat sandomierski, gmina Dwikozy, wieś Góry Wysokie, cmentarz parafialny
  • Tadeusz Bartos (1937 -2012) senator V kadencji, Kielce, Cmentarz Stary
  • Michał Okła (1953-2016) senator VI i VII kadencji, Skarżysko-Kamienna, cmentarz parafialny
  • Stefan Pastuszka (1941-2019) senator III kadencji, Kielce, Cmentarz Piaski

 

Galeria

Aktualności

Fantastyczna oferta na ferie w krytej pływalni w Strawczynku. Dwie godziny w cenie jednej!

Od 20 stycznia do 2 lutego kryta pływalnia w Centrum Sportowo-Rekreacyjnym Olimpic w Strawczynku zaprasza wszystkich amatorów wodnych szaleństw...

Polecamy