3.5 C
Kielce
wtorek, 1 lipca, 2025
Strona głównaAktualnościZdaniem senatora Krzysztofa Słonia: Pokolenie Wyklętych

Zdaniem senatora Krzysztofa Słonia: Pokolenie Wyklętych

Zobacz

Pokolenie Wyklętych

Od 2011 roku 1 marca obchodzony jest jako Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Data święta nie jest przypadkowa, bo to właśnie 1 marca 1951 w mokotowskim więzieniu komuniści strzałem w tył głowy zamordowali przywódców IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość – Łukasza Cieplińskiego i jego towarzyszy walki. Tworzyli oni ostatnie kierownictwo ostatniej ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od 1945 roku dzieło Armii Krajowej.

Tak właśnie! Armii Krajowej, bo to byli żołnierze wielu formacji legalnego Wojska Polskiego, a nie jak ich nazywała komunistyczna propaganda „zaplute karły reakcji”, „zdrajcy”, „bandyci”. Ci Żołnierze „wyklęci” przez sowiecką władzę i ich polskich aparatczyków byli niezłomni i niech takimi pozostaną na wieki w historii Polski, wdzięcznej pamięci i modlitwie pokoleń Polaków.

By ich wyłapać stworzono liczoną w setki tysięcy armię urzędników, konfidentów, żołnierzy sowieckich i polskich, milicji i jej zaplecza – ORMO i ZOMO. Byli uzbrojeni po zęby w ciężki sprzęt wojskowy. Na Wyklętych organizowano obławy, tych co je przeżyli skazywano w pokazowych procesach na śmierć, wieloletnie więzienie albo pobyt w obozie. Do dziś ich grobami są nieodkryte jeszcze doły śmierci.

Ich rodziny, dzieci poddawano represjom i skazywano na wykluczenie w każdej dziedzinie życia, pozbawiano praw obywatelskich. Działo się tak przez dziesiątki lat po wojnie i sfałszowanych wyborach, które zainstalowały w PRL komunistyczną, służalczą sowiecką władzę. Gorzko tego doświadczali nasi rodzice i dziadkowie.

Wyklęta rzeczywistość trwała do czasów całkiem nam bliskich. Ostatni Żołnierz Niezłomny, Józef Franczak „Lalek” zginął w obławie w Lubelskiem 21 października 1963 roku, a ostatni więzień – Żołnierz Wyklęty, Andrzej Kiszka ps. „Dąb”, został zwolniony z więzienia, odsiadując dożywotni wyrok dopiero w 1971 roku! Takie to było Pokolenie Wyklętych.

Wierzę, że dało ono zaczyn do rozwoju powojennej konspiracji niepodległościowej, buntów i niezgody na krzywdę i bezprawie, do powstania Solidarności do tego, że mamy dziś wolną, choć targaną wewnętrznymi konfliktami Ojczyznę. Zapytajmy sami siebie w tych dniach pamięci o Żołnierzach Wyklętych, jaka jest teraz ta nasza Polska, za którą ONI oddali życie?

A 8 marca, gdy płyną życzenia dla naszych kochanych Pań, warto pamiętać, że Bohaterskie i Niezłomne były też tysiące polskich dziewcząt i kobiet, ale im niestety przyszło żyć w czasach wyklętych.

Senator Krzysztof Słoń

Galeria

Aktualności

Dofinansowanie inwestycji polegających na wymianie źródeł ciepła ze środków budżetu gminy Chęciny na 2025 rok

                                                                                                                           OGŁOSZENIEo naborze wniosków na dofinansowanie inwestycji polegających na wymianie źródeł ciepła ze środków budżetu gminy Chęciny na 2025 rokTERMIN SKŁADANIA WNIOSKÓW: OD...

Polecamy