3.5 C
Kielce
niedziela, 5 maja, 2024
Strona głównaAktualnościZdaniem senatora Krzysztofa Słonia: Nie taki atom straszny…

Zdaniem senatora Krzysztofa Słonia: Nie taki atom straszny…

Zobacz

 

Zdaniem senatora Krzysztofa Słonia: Nie taki atom straszny…

Polska potrzebuje taniego, bezpiecznego źródła energii elektrycznej oraz cieplnej. Atom, a zwłaszcza tzw. mały atom, to droga do uzupełnienia naszych zasobów. Po to modernizujemy polską energetykę, żeby jak najszybciej zapewnić dostęp do takich źródeł energii. Rocznie dzięki jednemu reaktorowi będziemy mogli zaoszczędzić około 100-200 mln euro na emisji CO2.

Pilnie potrzebujemy alternatywy i taką alternatywą jest atom. Przez lata nie mogliśmy rozwinąć energetyki atomowej, dlatego nasze bezpieczeństwo opieramy na węglu. Ze względu na politykę klimatyczną UE spalanie węgla będzie jednak coraz droższe. Energia atomowa to także oszczędność na infrastrukturze przesyłowej. Chcemy zapewnić w całej Polsce dostęp do małych reaktorów atomowych SMR, które mają umożliwić dostęp do taniej, czystej i bezpiecznej energii. Energetyka jądrowa jest stabilna, zeroemisyjna, bardzo przyjazna dla środowiska (2 mln ton CO2 oszczędności rocznie), a w rachunku końcowym o wiele tańsza niż każde inne źródło, z którego pozyskujemy energię (szacowany koszt produkcji 1 MWh energii elektrycznej z SMR będzie docelowo o około 30 proc. niższy niż w przypadku energii z gazu).

Rozwój SMR-ów oznacza także korzyści dla krajowej gospodarki – 50 proc. wydatków związanych z budową zostanie w Polsce, co oznacza nowe miejsca pracy i dodatkowe dochody podatkowe odprowadzane do lokalnych budżetów (dofinansowanie dziedzin ważnych dla mieszkańców – placówki służby zdrowia, przedszkola, szkoły, domy kultury i inne). W łańcuchu dostaw weźmie udział 300 polskich firm.

Szybkie wdrożenie technologii jądrowych zagwarantuje stabilne dostawy energii do polskiego systemu. Sprawną budowę reaktora gwarantuje, między innymi, zastosowanie rozwiązań sprawdzonych i licencjonowanych przez amerykański dozór jądrowy. Jest to technologia bezpieczna – według szacunków Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) obecnie na świecie jest realizowanych około 70 projektów tego typu o różnym stopniu zaawansowania m.in. w USA, Wielkiej Brytanii, Francji, a także w Czechach, Estonii, Finlandii, Rumunii i na Litwie.

EXIM Bank i DFC podpisały niedawno listy o finansowaniu programu małych reaktorów modułowych ORLEN. To kolejny dowód wiarygodności przedsięwzięcia realizowanego razem z GE Hitachi, które umożliwia skuteczną transformację energetyczną w naszym kraju. Pierwszy mały reaktor ORLENU powstanie do 2030 roku.

Senator Krzysztof Słoń

Galeria

Aktualności

Pięciu nietrzeźwych kierujących. Jeden z nich straci auto

Jędrzejowscy policjanci zatrzymali wczoraj pięciu kierujących na tzw. „podwójnym gazie”. Jednym z nich był 55-latek jadący hondą. Miał on...

Polecamy