3.5 C
Kielce
sobota, 2 listopada, 2024
Strona głównaAktualnościZdalne posiedzenie komisji

Zdalne posiedzenie komisji

Zobacz

Odbyło się zdalne posiedzenie komisji stałych Rady Powiatu w Kielcach. Przewodniczył mu radny Andrzej Michalski.

Jednym z punktów obrad komisji było odwołanie z funkcji Skarbnika Powiatu wieloletniego pracownika starostwa Marii Klusek. – W czerwcu 2020 roku obecna pani skarbnik złożyła wniosek o rozwiązanie stosunku pracy w drodze porozumienia stron z dniem 29 marca 2021 roku. Odejście ze stanowiska związane jest z tym, że pani Maria chce przejść na emeryturę – wyjaśnił starosta kielecki, Mirosław Gębski.

Maria Klusek skarbnikiem jest od 16 grudnia 1998 roku, od kiedy utworzono powiaty w Polsce. Jej praca miała decydujący wpływ na prace powiatu. Zaangażowanie skarbnik oraz profesjonalne, bardzo sumienne podejście do wykonywanych zadań były istotnym wsparciem Starostwa oraz pozwoliły na skuteczną realizację wielu ważnych przedsięwzięć.

Nowym skarbnikiem ma zostać Anna Moskwa, która zdobyła doświadczenie zawodowe w jednostkach finansów publicznych, pracując przez dwa lata w Regionalnej Izbie Obrachunkowej oraz pełniąc funkcję skarbnika gminie Tuczępy przez osiem lat.

W porządku obrad znalazła się informacja o realizacji zadań z zakresu ochrony roślin i nasiennictwa na terenie powiatu kieleckiego w 2020 roku, sprawozdanie z wysokości średnich wynagrodzeń nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego w szkołach i placówkach oświatowo – wychowawczych prowadzonych przez powiat za 2020 r.

Radni przyjęli także uchwały dotyczące likwidacji Powiatowych Młodzieżowych Ośrodków Wychowawczych w Podzamczu oraz w Rembowie. Pytania miał radny Józef Szczepańczyk.

– Czekamy na opinie Związku Zawodowego, która jest warunkiem podjęcia uchwał – odpowiedział wicestarosta Tomasz Pleban.

RadnyŁukasz Woźniak miał pytania co do „Lokalnego Programu Wspierania Edukacji Uzdolnionych Uczniów Powiatu Kieleckiego”, dzięki któremu jednostki samorządu mogą tworzyć lokalne lub regionalne programy wspierania edukacji dzieci i młodzieży.  – Czy program zakłada także wspieranie uzdolnionych sportowców – pytał radny.

– Powiat kielecki chce wpierać uzdolnionych uczniów, także uzdolnionej sportowo – odpowiedział Tomasz Pleban. – Program ma motywować do rozwijania talentów i pogłębiania wiedzy wśród uczniów. Ma także zwiększać możliwości indywidulanego rozwoju ucznia.

Radni przyjęli także uchwałę w sprawie określenia zasad udzielania dotacji na dofinansowanie prac konserwatorskich, restauratorskich lub robót budowlanych przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków lub znajdującym się w gminnej ewidencji zabytków. Dotacja ma pochodzić z budżetu powiatu. Co ważne, musi on być wpisany do rejestru zabytków prowadzonego przez Wojewódzkiego Świętokrzyskiego Konserwatora Zabytków lub umieszczonym w gminnej ewidencji zabytków na terenie powiatu kieleckiego.

Zdecydowano o udzieleniu pomocy finansowej dla wszystkich gmin powiatu kieleckiego na zakup drzew i krzewów miododajnych w celu ich nasadzenia na terenie powiatu kieleckiego. – To bardzo ciekawy program, dzięki któremu wszystkie gminy dokonują nasadzień drzew miododajnych. Lista drzew jest konsultowana z towarzystwem ornitologicznym – wyjaśnił członek Zarządu Powiatu –Mariusz Ściana.

Radni wydali zgodę na utworzenie oddziału przygotowania wojskowego w Powiatowym Zespole Szkół w Bodzentynie. – Chcemy złożyć wniosek do Ministra Obrony Narodowej. Tworząc taką klasę, będziemy mogli sięgać po środki zewnętrzne – wyjaśnił wicestarosta.

Podczas posiedzenia komisji, określono zadania, na które przeznacza się w 2021 roku środki Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz przyjęto „Powiatowy Program Działań na Rzecz Osób z Niepełnosprawnościami w Powiecie Kieleckim na lata 2021-2023”. Podwyższono minimalną wysokość wynagrodzenia dla rodzin zastępczych zawodowych oraz prowadzących rodzinne domu dziecka do kwoty nie niższej niż 2 tys. 900 zł brutto miesięcznie, a także rodzin zastępczych zawodowych pełniących funkcję pogotowia rodzinnego oraz dla osób prowadzących rodzinne domy dziecka do kwoty nie niższej niż 3 tys. 100 zł.

Radni długo rozmawiali o sytuacji na rynku pracy, aktualnych problemach wynikających z bardzo dużego zainteresowania dotacjami, o wyzwaniach rynku pracy zarówno ze strony pracodawców, jak i bezrobotnych. Miało to związek z informacją o stanie organizacyjnym Powiatowego Urzędu Pracy w Kielcach na dzień 31 grudnia 2020 r. przedstawioną przez dyrektora PUP w Kielcach, Grzegorza Piwki.

 

Aktualności

Zdaniem senatora Krzysztofa Słonia: Zdaniem senatora Krzysztofa Słonia:

W tradycji polskiej pierwsze dwa dni listopada czyli zarówno Uroczystość Wszystkich Świętych jak i Zaduszki to wyjątkowy czas. Towarzyszy...

Polecamy