3.5 C
Kielce
niedziela, 19 stycznia, 2025
Strona głównaAktualnościZazielenią osiedla w miastach

Zazielenią osiedla w miastach

Zobacz

Serdecznie zapraszamy mieszkańców polskich miast do udziału w projekcie grantowym „Zielona Ławeczka”, w ktorym można wspólnie stworzyć nowe, osiedlowe ogrody!

Z każdym kolejnym rokiem coraz lepiej zdajemy sobie sprawę z tego, jak bardzo potrzebna jest zieleń w naszych miastach. Pomaga walczyć ze smogiem, chłodzi nas w upalne letnie dni, pozwala przyjemnie spędzić czas wolny. Osiedlowe skwery są nie tylko miejscem relaksu, ale też sąsiedzkich spotkań, pomagając zacieśniać więzi społeczne. Na całym świecie powstają nowe pomysły wprowadzania większej ilości zieleni do miast —zielone dachy, ogrody społecznościowe, parkiety, parki liniowe, ogrody wertykalne.

Projekt „Zielona Ławeczka” Fundacji Banku Ochrony środowiska już od 6 lat pozwala mieszkańcom zazieleniać swoje sąsiedztwa. Pomagamy w tworzeniu dostępnych dla wszystkich osiedlowych ogrodów, w których można przysiąść, odpocząć, spotkać się z sąsiadami. Co ważne, ogrody tworzone są z inicjatywy samych mieszkańców, według ich pomysłów i ich własnymi rękami. To w znacznej mierze dzięki zaangażowaniu samorządów udało nam się w zeszłych latach wspomóc mieszkańców Olsztyna, Warszawy, Bytowa, Śremu, Radomia, Bydgoszczy oraz wielu innych miast, w stworzeniu pięknych mini-ogrodów na swoich podwórkach. Mamy więc nadzieję, że także i w tym roku wspólnie przyczynimy się do zrealizowania ich pomysłów.

Wcześniejsze edycje „Zielonej Ławeczki” cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem społecznym i medialnym. Przeznaczyliśmy łącznie 90 tys. zł na rewitalizacje zaniedbanych lub niezagospodarowanych zakątków na polskich osiedlach. Dzięki temu powstało 80 osiedlowych mini-ogrodów. Do dziś stanowią one chlubę mieszkańców, którzy pielęgnują je, starają się je upiększać i rozwijać.

W projekcie biorą udział kilkuosobowe zespoły sąsiedzkie. Mieszkańcy przygotowują projekt przebudowy danego terenu i przeprowadzają przy tym konsultacje w lokalnej społeczności. Jeżeli ich pomysł zyska uznanie naszych sędziów, mają szansę otrzymać od Fundacji Banku Ochrony Środowiska grant pieniężny wraz z nagrodą rzeczową w postaci ławki parkowej, o łącznej wartości do 1600 zł. Później samodzielnie odpowiadają za urządzenie nowego, zielonego zakątka. Uczestnicy są przez cały okres trwania projektu objęciu pomocą merytoryczną ekspertów z Katedry Architektury Krajobrazu oraz Katedry Sztuki Krajobrazu Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Cały proces komunikacji uczestników z organizatorem odbywa się drogą internetową. Nie ma potrzeby wysyłania żadnych materiałów pocztą ani uczestniczenia w spotkaniach z Fundacją. Udział w konkursie jest całkowicie darmowy. W projekcie mogą brać udział otwartych osiedli zarządzanych przez spółdzielnie, wspólnoty mieszkaniowe lub samorząd z miast powyżej 10 tys. mieszkańców.

Konkurs Zielona Ławeczka jest organizowany przez: Fundacja Banku Ochrony Środowiska ul. Żelazna 32 00-832 Warszawa tel. 507 006 579 e-mail: Koordynator projektu: Adam Kiedrowski. Projekt objęty jest honorowym patronatem Ministra Środowiska. Czas na przysyłanie projektów do oceny mija 17 maja 2019. Więcej informacji o projekcie znajdą Państwo adresem www.zielonalaweczka.pl

Aktualności

Zawsze gotów do niesienia pomocy

Młodszy aspirant Rafał Maziejuk zawsze przygotowany jest by nieść pomoc. Wczoraj kolejny raz gotowość ta wystawiona była na próbę,...

Polecamy