5 listopada, muzycy z orkiestry w towarzystwie wokalistek i konferansjerów ze Szkoły Podstawowej w Morawicy udali się do Zespołu Szkół w Obicach, do Szkoły Podstawowej w Dębskiej Woli, a następnie wystąpili dla dzieci i młodzieży ze Szkoły Podstawowej w Morawicy. Artyści wykonali pieśni, które niegdyś wzywały Polaków do walki z zaborcą, zagrzewały do boju, wlewały otuchę w serca żołnierzy, wyrażały uczucia walczących, czyli głęboką miłość do ojczyzny, nadzieję, tęsknotę za domem i bliskimi. Wiele z tych pieśni towarzyszyło naszym rodakom podczas pierwszej i drugiej wojny światowej, a dziś stanowi dla nas świadectwo patriotyzmu przodków, a także niezwykłe źródło wiedzy historycznej. Konferansjerzy przybliżali genezę poszczególnych utworów i zachęcali publiczność do wspólnego śpiewu. Z ogromną siłą wybrzmiały znane i niezwykle ważne dla naszego narodu pieśni takie jak: „Rota”, „Pierwsza kadrowa”, „My, Pierwsza Brygada”, „O, mój rozmarynie”, „Wojenko, wojenko”, „Piechota”, „Przybyli ułani”, „Jak to na wojence ładnie”, „Serce w plecaku”, „Rozszumiały się wierzby płaczące”.
W szkole w Morawicy patriotyczną wymowę utworów muzycznych podkreślała towarzysząca koncertowi wystawa zatytułowana: „Ojcowie niepodległości”.
Podczas koncertu część muzyków orkiestry grała na nowych instrumentach zakupionych przez Stowarzyszenie Przyjaciół Młodzieżowej Orkiestry Dętej w Morawicy w ramach projektu dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz z dotacji Miasta i Gminy Morawica. Poza tym po raz pierwszy zostało wykorzystane nagłośnienie, jakie orkiestra zyskała dzięki realizacji wspomnianego projektu. Wysokiej jakości sprzęt, na który składają się mikrofony, kolumny i powermikser, zapewnił słuchaczom doskonały odbiór utworów wykonywanych przez wokalistów przy akompaniamencie zespołu.
Na zakończenie spotkania kapelmistrz, Paweł Czekaj, zachęcał dzieci i młodzież do wstępowania w szeregi orkiestry, która oferuje nieodpłatną naukę gry na instrumentach dętych, szansę rozwijania zdolności muzycznych, efektywne spędzanie czasu wolnego, koncertowanie na ważnych uroczystościach, nie tylko w Mieście i Gminie Morawica, ale też w innych miejscowościach. – Nowe i dobrej jakości instrumenty to kolejny atut orkiestry, mający ogromny wpływ na jej brzmienie, wyzwalający także kreatywność i wpływający na rozwój indywidualny młodych muzyków oraz ich wysoką samoocenę – stwierdził Paweł Czekaj.
Piękna, poruszająca serca gra zespołu podczas koncertów pieśni patriotycznych z okazji 100 – lecia niepodległości Polski, urok nowych instrumentów oraz przekonująca argumentacja kapelmistrza zaowocowały zgłoszeniem się do instruktora nauki gry dziesięciu osób gotowych do rozpoczęcia swej muzycznej przygody z orkiestrą.