W trakcie XXI Powiatowego Przeglądu Zespołów Folklorystycznych i Solistów w Chmielniku została wręczona Doroczna Nagroda Starosty Kieleckiego w Dziedzinie Twórczości Artystycznej,Upowszechniania i Ochrony Kultury.
Nagroda ta przyznawana jest raz w roku za całokształt działalności lub osiągnięcia o istotnym znaczeniu dla kultury i promocji powiatu kieleckiego.
Zwycięzcy otrzymali z rąk starosty kieleckiego Mirosława Gębskiego i przewodniczącego Rady Powiatu w Kielcach Jacka Kuzi statuetki „Gloria” i pamiątkowe dyplomy. Gratulacje złożyli również senator RP Jacek Włosowicz, członek Zarządu Powiatu w Kielcach Cezary Majcher, radny powiatowy Sylwester Kasprzyk oraz włodarze gmin Tomasz Lato, Przemysław Łysak i Zbigniew Piątek.
W tym roku w kategorii twórca dzieła lub wydarzenia nagroda główna przyznana została dla pani Kazimiery Zapałowej.
Pani Kazimiera jest muzeologiem, filologiem, wieloletnim kustoszem Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego. W ostatnich latach skupiona wokół Centrum Edukacji i Kultury „Szklany Dom” w Ciekotach w gminie Masłów. Pomysłodawczyni dworku Stefana Żeromskiego w Ciekotach, którego jest honorowym kustoszem. Jak mogliśmy usłyszeć pani Kazimiera w powstanie Dworku Żeromskiego włożyła całe swoje serce, pasje, zaangażowanie i wiedze. Dwór stał się przez to piękną wizytówką gminy i powiatu kieleckiego. Jest autorką wielu pozycji książkowych ”Rodzina Stefana Żeromskiego w świętokrzyskim” „Miejsce zostało to samo” „50 lat z Żeromskim. Zwierzenia kustosza” „I tyko rodzina kocha nas” „W najściślejszej ojczyźnie St. Żeromskiego” „Rodzinny Dworek Stefana Żeromskiego w Ciekotach”. W 2021 roku ukazała nowa książka „Opowieści z Ciekockiego dworku Żeromskiego” książka stanowi kompendium wiedzy na temat dworku i historiach jego powstawania. Pani Kazimiera jest laureatką wielu odznaczeń, m.in.: Zasłużony działacz Kultury, za zasługi dla kielcczyzny Złotym krzyżem zasługi, Krzyżem kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Główną nagrodą literacką im. Witolda Hulewicza, Międzynarodowym Orderem uśmiechu.
– Dziękuje całej kapitule nagrody za dostrzeżenie moich wieloletnich działań na rzecz Stefana Żeromskiego – powiedziała pani Kazimiera, która jak mówi jest osobą zakochaną w Żeromskim.
W kategorii zespół artystyczny przyznano ex aequo nagrody główne dla Zespołu Śpiewaczego Górnianecki i Zespołu Ludowego Tumlinianie.
Zespół Górnianecki istnieje od 35 lat. Od 2000 roku zespół bierze czynny udział w różnych konkursach, wykonując głownie utwory ludowe regionu kielecczyzny. Górnianecki wykonują również repertuar sakralny tj. pieśni maryjne, postne i pasyjne, kolędy i pastorałki. Zespól nagrał kilka płyt z repertuarem ludowym, kolędami dla Radia Kielce. Utwory te są często emitowane w radiowych audycjach. Zespół prowadzi pan Grzegorz Michta, muzyk akompaniujący na akordeonie. Zespół kultywuje tradycje ludowe wciąż poszukując autentycznego repertuaru i przekazuje je młodemu pokoleniu. W poszukiwaniu młodych talentów i promowaniu kultury ludowej założyły dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca „Górne nutki”. Wśród sukcesów Zespołu należy wymienić min.: I miejsce w 2020 r. XXVI w Świętokrzyskim Konkursie Kolęd i pastorałek we Włoszczowie.
Zespół Ludowy Tumlinianie powstał 35 lat temu z inicjatywy przewodniczącej Koła Gospodyń Wiejskich pani Marianny Kłosowskiej, która jest autorką tekstów śpiewanych przez grupę. W repertuarze zespołu są zwrównopieśni ludowe, kościelne i patriotyczne. W swoim dorobku grupa ma wiele występów i znaczących nagród. Uczestniczył w Międzynarodowym Konkursie „Pieśni ludzi gór” w Zakopanem, występował także podczas Koncertu Pieśni Maryjnych w Częstochowie. W organizowanym przez Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach konkursie obrzędowym Tumlinianie zajęli III miejsce, wystawiając sztukę „Zielarka”. Zespół nagrał także pastorałki dla Radia Kielce i płytę z utworami ludowymi. Zespół opracował i wystawiał „Wypiórki tumlińskie”. Pani Wanda Stępień zajęła I miejsce w konkursie „Etno – Świętokrzyskie” w kategorii ludowe rękodzieło artystyczne. Są inicjatorami powstania zespołu Małe Tumlinianki.
Kapituła nagrody przyznała również wyróżnienie w tej kategorii dla Zespołu Pieśni i Tańca Piekoszowianie. Jak mogliśmy usłyszeć zespół od 2004 r. nieprzerwanie popularyzuje tradycje ludowe i zwyczaje pokoleń poprzez muzykę, śpiew, taniec oraz obrzędy na szczeblu gminnym, powiatowym, wojewódzkim oraz ogólnopolskim.
Ponadto wręczona został specjalna nagroda. W ten szczególny sposób chciano uhonorować pośmiertnie pana Mariana Walasa, założyciela i członka Zespołu Pieśni i Tańca Wierna Rzeka.
– Pan Marian był osobą z wielką charyzmą , zaangażowanym w kultywowanie tradycji ludowych i przekazywanie ich następnym pokoleniom – mówiła Izabela Dziewięcka, członki Komisji Konkursowej i dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki kieleckiego Starostwa.
Nagrodę odebrały dzieci pana Mariana w obecności Zespołu Pieśni i Tańca Wierna Rzeka.