3.5 C
Kielce
piątek, 22 listopada, 2024
Strona głównaKulturaZapraszamy na rajd „Szlakiem Czachowskiego 1863 - do nurtów Wiernej Rzeki”

Zapraszamy na rajd „Szlakiem Czachowskiego 1863 – do nurtów Wiernej Rzeki”

Zobacz

Pod takim hasłem w sobotę 29 kwietnia br. odbędzie się Rajd Pieszy z Salachowego Boru do Wólki Kłuckiej. Główny cel tego patriotycznego wydarzenia stanowi uczczenie 160. rocznicy Powstania Styczniowego, przybliżenie postaci Dionizego Czachowskiego i innych powstańców oraz przywołanie pamięci wieszcza świętokrzyskiego Stefana Żeromskiego – autora powieści „Wierna rzeka”. Starostwo Powiatowe w Kielcach jest partnerem tego wydarzenia. 

Ponadto ważnym założeniem jest promowanie aktywności fizycznej wśród mieszkańców regionu świętokrzyskiego poprzez indywidualny ruch na świeżym powietrzu, a także promocja powiatu koneckiego i innych wybranych miejsc w świętokrzyskim, związanych z dziejami Powstania Styczniowego.

Sam tytuł Rajdu odnosi się do historycznych wydarzeń, jakie rozegrały się dokładnie 23 i 24 kwietnia 1863 r. Wiążą się one z przemarszem powstańczych oddziałów pod komendą płk. Dionizego Czachowskiego – naczelnika sił zbrojnych województwa sandomierskiego. Wcześniej wojsko Czachowskiego (dowódcy batalionu w boju pod Małogoszczem 24 lutego) stacjonowało kilka dni w obozie oddziałów powstańczych wokół skałek Piekła Niekłańskiego, skąd 22 kwietnia wyruszyło do zwycięskiej bitwy z Rosjanami pod Stefankowem. 

Następnie pod osłoną nocy przemaszerowali w kierunku zachodnim do Salachowego Boru. Zamiarem było dotarcie do oddziału mjr. Hipolita Zawadzkiego, zaopatrzonego m.in. w kosy bojowe z fabryki Bocheńskich w Świnkowie, stojącego obozem na uroczysku Ormanicha koło Szkucina. Niestety, do spotkania powstańczych partii nie doszło, bo już 21 kwietnia ten 400. osobowy oddział został rozbity przez rosyjski atak.

Po postoju w Salachowym Borze, owiany już legendą bicza na moskali, Czachowski udał się do Wólki Kłuckiej. Tam, niechętnemu wobec czynu zbrojnemu dziedzicowi Eustachemu Kołłątajowi, naczelnik Czachowski osobiście wymierzył karę chłosty. Postój oddziałów zakończyła huczna biesiada z udziałem miejscowej ludności. Po nastaniu zmierzchu powstańcze wojsko wyruszyło w stronę Mniowa i dalej w kierunku Bliżyna.

Trzeba dodać, iż przez Wólkę Kłucką przepływa Łososina, której źródła wypływają z południowych rubieży powiatu koneckiego. Jej legendę stworzył Stefan Żeromski w „Wiernej Rzece”, która wykreowała współczesność.

Uroczystemu otwarciu Rajdu w Salachowym Borze, jak i jego zakończeniu w Wólce Kłuckiej, będzie towarzyszyć okolicznościowa wystawa pn. Powstańcze Echa na Ziemi Koneckiej – Gloria Victis 1863 przygotowana przez Wydział Promocji i Kultury Starostwa Powiatowego w Końskich. Ponadto przewidziana jest rekonstrukcja historyczna w aranżacji Zabytkowego Zakładu Hutniczego w Maleńcu w atmosferze armatnich wystrzałów. To wszystko już w sobotę 29 kwietnia. Zapraszamy!

 

 

Aktualności

Sesja Rady Miejskiej w Morawicy

Na podstawie § 18 ust. 3 Statutu Miasta i Gminy Morawica przyjętego uchwałą Nr II/5/18 Rady Miejskiej w Morawicy z dnia 27...

Polecamy