22. sierpnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Upamiętniający Ofiary Aktów Przemocy ze względu na Religię lub Wyznanie.
Międzynarodowy Dzień Upamiętniający Ofiary Aktów Przemocy ze względu na Religię lub Wyznanie, został ustanowiony przez ONZ 22 sierpnia 2019 roku. Rezolucja Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych stanowi odpowiedź na rosnące prześladowania przedstawicieli różnych grup wyznaniowych, z których aż 80% stanowią chrześcijanie. Tylko w naszym kraju, w 2019 roku odnotowano 64 przypadki, szeroko pojętych naruszeń wolności religijnej (sumienia i wyznania). Przypadki te bada i dokumentuje fundacja Laboratorium Wolności Religijnej.
Jak informuje prezes fundacji ks. dr Tomasz Huzarek: chcemy w ten sposób uwrażliwić opinię publiczną na trudną sytuację chrześcijan na świecie, budować poczucie solidarności z prześladowanymi, a także podnosić świadomość w zakresie innych form naruszania wolności sumienia i wyznania.
Symbolicznym elementem obchodów Międzynarodowego Dnia Upamiętniającego Ofiary Aktów Przemocy ze względu na Religię lub Wyznanie jest iluminacja budynków na czerwono na terenie całego kraju. Wśród tych lokalizacji nie mogło zabraknąć również Zamku Królewskiego w Chęcinach.
W nocy z 22 na 23 sierpnia chęcińska warownia zabłyśnie w czerwonych barwach.