3.5 C
Kielce
piątek, 26 kwietnia, 2024
Strona głównaInwestycjeZakończyła się budowa ścieżki narciarsko-biegowo-rowerowej w gminie Strawczyn. Jest tu nawet uzdrowiskowa...

Zakończyła się budowa ścieżki narciarsko-biegowo-rowerowej w gminie Strawczyn. Jest tu nawet uzdrowiskowa tężnia solankowa!

Zobacz

W gminie Strawczyn powstała kolejna atrakcja dla wszystkich tych, którzy lubią aktywny tryb życia. Zarówno mieszkańcy, jak i przyjezdni goście mogą już korzystać z nowej ścieżki narciarsko-biegowo-rowerowej. Bez wątpienia nie lada atrakcją jest wybudowana przy zalewie tężnia solankowa, która może mieć ogromne znaczenie dla poprawy zdrowia w dobie pandemii. Warto przypomnieć, że samorząd gminy Strawczyn na realizację tej inwestycji pozyskał znaczące dofinansowanie zewnętrzne.

W trosce o zdrowie w dobie pandemii

Budowa ścieżki ruszyła wczesnym latem tego roku. Realizacja inwestycji rozpoczęła się budową altany z tężnią solankową w miejscowości Niedźwiedź, tuż przy zalewie. Ma ona takie same funkcje prozdrowotne, jak znane w całym kraju tężnie w Ciechocinku. Mikroklimat wokół tężni wykorzystywany jest w profilaktyce schorzeń górnych dróg oddechowych.

– Mocno stawiamy na rozwój atrakcyjności gminy i zapewnienie jej mieszkańcom nowych możliwości. Urokliwe tereny dają też duże pole do wzbudzania zainteresowania osób z zewnątrz, a dodatkowe atrakcje przyciągają coraz większe grono odwiedzających. To z kolei daje gminie możliwości dalszego rozwoju. Dziś oferta rekreacyjna gminy Strawczyn jest bardzo bogata. Mamy tu krytą pływalnię, jedyną w województwie świętokrzyskim ścieżkę przyrodniczo-dydaktyczną i najnowszy produkt, ścieżkę narciarsko-biegowo-rowerową z tężnią solankową o właściwościach terapeutycznych. Ścieżka ta będzie służyła nie tylko uprawianiu sportu, ale też doskonale połączy rekreację z profilaktyką prozdrowotną. Każdy będzie mógł spędzać tu czas dbając tym samym o swoje zdrowie ogólne, głównie poprawę stanu dróg oddechowych, co w dobie pandemii może mieć duże znaczenie – mówi Karol Picheta, zastępca wójta gminy Strawczyn.

Niezwykłe właściwości tężni solankowej

Powietrze wokół tężni w wyniku parowania solanki tworzy swoisty mikroklimat, którego właściwości są podobne do klimatu panującego na morskiej plaży. Zawarte w nim minerały i mikroelementy mają działanie lecznicze. Szczególnie istotne dla zdrowia są pierwiastki: jod, brom, wapń oraz magnez. Korzystnie wpływają nie tylko na błony śluzowe dróg oddechowych i skórę, ale też na układ nerwowy oraz ogólną odporność organizmu. Korzystanie z właściwości leczniczych tężni jest szczególnie polecane osobom z przewlekłymi i nawracającymi stanami zapalnymi układu oddechowego, nerwicą, nadciśnieniem tętniczym, niedoczynnością tarczycy, alergiami, czy zapaleniem zatok. Solanka wzmocni też organizmy osób pracujących w znacznym zapyleniu, wysokiej temperaturze i przebywających w dużych aglomeracjach miejskich, a także palących tytoń.

Tężnia solankowa, altana piknikowa i pięknie zagospodarowany teren

Przypomnijmy, obszar objęty inwestycją zlokalizowany jest na terenie gminy Strawczyn w miejscowościach: Hucisko, Kuźniaki, Małogoskie, Niedźwiedź, Promnik, Strawczyn i Strawczynek. Właśnie tędy biegnie ścieżka narciarsko-biegowo-rowerowa.

W ramach inwestycji w miejscowości Niedźwiedź powstała przestrzeń rekreacyjna podzielona na strefy. W jednej z nich stanęła altana z tężnią solankową, elementami małej architektury, oświetleniem terenu, utwardzonymi nawierzchniami, infrastrukturą techniczną oraz nasadzeniami zieleni. Pojawiła się tu również samoobsługowa stacja naprawy rowerów i stojaki rowerowe. W drugiej strefie powstał pitnik oraz toaleta publiczna. Tu także są nasadzenia zieleni, wierzby purpurowej i traw ozdobnych.

W miejscowości Promnik została wybudowana drewniana altana, która jest wyposażona w stoły i ławy. Stanęły przy niej stojaki rowerowe, ławki parkowe, oświetlenie parkowe i kosze na śmieci. Teren wokół zagospodarowany zielenią.

Znaczące dofinansowanie zewnętrzne

Całkowity koszt inwestycji wyniósł blisko 1 milion 150 tysięcy złotych. Co ważne, realizacja zadania została w dużej mierze dofinansowana z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020 w ramach realizacji Zintegrowanej Inwestycji Terytorialnej Kieleckiego Obszaru Funkcjonalnego pod nazwą „Ochrona terenów cennych przyrodniczo na terenie gminy Strawczyn – Ścieżka narciarsko-biegowo-rowerowa”. Zewnętrzny zastrzyk gotówki pokrył aż 85% wartości kosztów kwalifikowalnych inwestycji.

Aktualności

Ostatnie posiedzenie sesji Rady Miejskiej w Piekoszowie. Podziękowano burmistrzowi Zbigniewowi Piątkowi za 11 lat pracy

W Piekoszowie odbyło się ostatnie posiedzenie sesji Rady Miejskiej kadencji 2018-2024, które stało się zarówno podsumowaniem dotychczasowych osiągnięć,...

Polecamy