3.5 C
Kielce
poniedziałek, 23 grudnia, 2024
Strona głównaAktualnościZagraniczni partnerzy przedszkola w Strawczynie odwiedzili placówkę w ramach programu Erasmus+

Zagraniczni partnerzy przedszkola w Strawczynie odwiedzili placówkę w ramach programu Erasmus+

Zobacz

Samorządowe Publiczne Przedszkole w Strawczynie bierze udział w unijnym programie Erasmus+ prowadząc nauczanie dwujęzyczne jako jedyne w regionie. W jego ramach w dniach 10-11 lutego placówkę odwiedzili jej partnerzy, nauczyciele i dyrektorzy przedszkoli z trzech krajów europejskich: Hiszpanii, Grecji i Portugalii. Partnerzy z Macedonii Północnej wzięli zaś udział w spotkaniu online. Uczestnictwo w tak prestiżowym, międzynarodowym projekcie, to ogromne wyróżnienie dla strawczyńskiego przedszkola, a dla dzieci wielka szansa na rozwój umiejętności z języka angielskiego.

W Strawczynie dzieci uczą się angielskiego od najmłodszych lat

Przedszkole ze Strawczyna bierze udział w projekcie „Second Soul – learning a second language at an early age” współfinansowanego ze środków programu Unii Europejskiej Erasmus+. Jest to projekt w ramach akcji drugiej – Partnerstwa strategiczne na rzecz edukacji szkolnej. Jego uczestnikami są: „Baby Erasmus”- Badajoz, Hiszpania, Platon M.E.P.E. – Katerini, Grecja, Joudg „Breshia” – Debar, Macedonia Północna, Agrupamento de Escolas D. Filipa de Lencastre – Lizbona, Portugalia oraz Samorządowe Publiczne Przedszkole w Strawczynie – Strawczyn, Polska.

Głównym zadaniem projektu, obok nauczania dwujęzycznego w pracy z dziećmi, jest wymiana doświadczeń oraz stworzenie przewodników na temat nauczania dwujęzycznego, a także metody odwróconych lekcji w nauczaniu dwujęzycznym. – Jak powszechnie wiadomo, używanie języków obcych czy to na różnych etapach edukacyjnych, czy to w pracy zawodowej staje się wymogiem współczesnych czasów. W naszej pracy w przedszkolu, jak i w projekcie „Second Soul – learning a second language at an early age” chcemy, aby drugi język stał się dla dzieci narzędziem do osiągania innych celów i kluczem, który otwiera kolejne możliwości. Jest to motto naszego projektu. Uważamy, że znajomość języka obcego pozwala lepiej poznać świat, a przez to również siebie – podkreśla Agnieszka Mulik, dyrektor Samorządowego Publicznego Przedszkola w Strawczynie.

Zagraniczne wizyty partnerskie

Na przełomie maja i czerwca ubiegłego roku w mieście Badajoz w Hiszpanii odbyło się pierwsze spotkanie robocze w ramach programu. Strawczyńskie przedszkole reprezentowały nauczycielki języka angielskiego Dominika Wilk i Ewa Kukulska. Drugie spotkanie miało miejsce na przełomie września i października 2021 roku w Grecji w Katerini, a wzięły w nim udział nauczycielki: Dominika Wilk oraz Angelika Liwocha.

Goście pod wrażeniem strawczyńskiego przedszkola

W dniach 10-11 lutego tego roku spotkanie odbyło się w Polsce. Do przedszkola w Strawczynie przyjechali nauczyciele i dyrektorzy placówek z trzech krajów europejskich: Juan Ruiz Subirán i Rebeca Álvarez Merchán – przedszkole „Baby Erasmus” z Hiszpanii, Badajoz, Ioannis Papadopoulos i Michael Dirhalidis – zespół szkół „PLATON M.E.P.E.” z Grecji, Katerini, Laura de Medeiros, Albertina Rocha, Maria João Lucena i Célia Ribeiro – zespół szkół Agrupamento de Escolas D. Filipa de Lencastre z Portugalii, Lizbona. W związku z sytuacją pandemiczną partnerzy z Macedonii Północnej nie mogli przyjechać do Polski, ale online w spotkaniu uczestniczyły: Marija Vasilevska, Valmira Kobeci, Ajrie Daci – przedszkole JOUDG “Breshia” w Debar.

Zagranicznych gości po staropolsku powitali chlebem i solą przedstawiciele placówki, dyrektor Agnieszka Mulik i wicedyrektor Dominika Wilk wraz z wójtem gminy Strawczyn Tadeuszem Tkaczykiem. Włodarz gminy opowiedział o gminie Strawczyn, jej walorach krajobrazowych i turystycznych. Była też krótka część artystyczna w wykonaniu dzieci. Następnie goście zwiedzili budynek i obejrzeli zajęcia w dwóch grupach, prowadzone z wykorzystaniem metody CLIL. Byli pod wielkim wrażeniem przedszkola. Jak zgodnie stwierdzili, tak nowoczesny budynek widzieli tylko raz w Szwecji. Zaimponował im ich wygląd, duże okna, jasne sale i piękny wystrój, a także doskonałe wyposażenie i wysoki poziom nauczania.

Będzie przewodnik o nauczaniu dwujęzycznym

W organizację spotkania zaangażowani byli wszyscy pracownicy przedszkola. – Wizyta gości była bardzo ważna, ponieważ podjęliśmy podczas niej decyzje dotyczące kształtu naszych przewodników o nauczaniu dwujęzycznym oraz o metodzie odwróconej lekcji w nauczaniu dwujęzycznym. Omówiliśmy również kwestie dotyczące raportu rozliczeniowego i podzieliliśmy się zadaniami związanymi z pracą z mediami społecznościowymi – informuje wicedyrektor Dominika Wilk.

Kolejne spotkanie partnerskie odbędzie się w Lizbonie na początku czerwca tego roku.

Galeria

Aktualności

Warsztaty świąteczne w Centrum Kultury i Bezpieczeństwa w Zajączkowie. Piękne wianki i radość tworzenia

W Centrum Kultury i Bezpieczeństwa w Zajączkowie odbyły się warsztaty rękodzielnicze, podczas których mieszkańcy mieli okazję nauczyć się zdobienia...

Polecamy