3.5 C
Kielce
poniedziałek, 23 grudnia, 2024
Strona głównaAktualności„Zachowali się jak trzeba”. Krzyże Wolności i Solidarności dla działaczy antykomunistycznej opozycji

„Zachowali się jak trzeba”. Krzyże Wolności i Solidarności dla działaczy antykomunistycznej opozycji

Zobacz

36 działaczy opozycji antykomunistycznej w PRL z terenu byłego województwa kieleckiego zostało  odznaczonych Krzyżem Wolności i Solidarności. W imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej aktu dekoracji dokonał prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek. Gościem uroczystości był marszałek województwa świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski.

 

– To było upomnienie się o prawdę, sprawiedliwość, godność – elementarne wartości. Takie było właśnie przesłanie Solidarności – że nie można nikogo zostawić samego, że nie można obojętnie przechodzić obok zła. I tak Państwo czyniliście. Przyszedł taki czas, że trzeba było za to zapłacić wysoką cenę w stanie wojennym, czasem cenę najwyższą – podkreślał zasługi opozycjonistów prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek podczas uroczystości w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” w Kielcach.

– Dziękujemy za te wyrazy szacunku. Zadaję sobie pytanie, czym zasłużyliśmy sobie na te odznaczenia… My po prostu na pewnym etapie naszej historii zachowaliśmy się jak trzeba. Dziś dumny jestem, że mamy orła w koronie, że nikt nas nie prześladuje, że możemy mówić co chcemy. To efekt naszej działalności w tamtym totalitarnym systemie – mówił w imieniu odznaczonych Krzysztof Mikos.

– Życzę wam, żebyście tę swoją misję kontynuowali, bo Wasza rola jeszcze się nie skończyła. Macie szczególne prawo, aby mówić o tym, jak budować Polskę – nową, piękną, liczącą się na świecie – mówił marszałek województwa świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski, dziękując nagrodzonym za ich wkład w walkę o wolność.

Krzyż Wolności i Solidarności został ustanowiony przez Sejm 5 sierpnia 2010 roku. Po raz pierwszy przyznano go w czerwcu 2011 roku przy okazji obchodów 35. rocznicy protestów społecznych w Radomiu. Krzyż nadawany jest przez Prezydenta RP, na wniosek Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, działaczom opozycji komunistycznej, za działalność na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości i suwerenności lub respektowanie praw człowieka w PRL. Źródłem uchwalenia Krzyża Wolności i Solidarności jest Krzyż Niepodległości z II RP.

Galeria

Aktualności

Seminarium dla policyjnych instruktorów

W ubiegłym tygodniu zakończyło się szkolenie dla policyjnych instruktorów taktyk i technik interwencji zorganizowane przez Wydział Kadr i Szkolenia...

Polecamy