Zabytkowy kościółek w Grzymałkowie przejdzie remont. Na przeprowadzenie prac konserwatorsko-budowlanych związanych z rewaloryzacją kościoła pw. św. Michała Archanioła w Grzymałkowie gmina Mniów pozyskała aż 98 procent dofinansowania z Polskiego Ładu w ramach Rządowego Programu Ochrony Zabytków. Właśnie podpisano umowę z wykonawcą inwestycji. To oznacza, że zabytek, który od lat 70. XX wieku stopniowo popadał w ruinę, zostanie ocalony.
Wyłonionym w drodze przetargu wykonawcą prac konserwatorsko-budowlanych w zabytkowym kościele p.w. św. Michała Archanioła w Grzymałkowie została firma MGBUILDING Group Sp. z o.o. Umowę z wykonawcą inwestycji już podpisano w Urzędzie Gminy w Mniowie. W ramach prac zaplanowano wzmocnienie konstrukcji murowej z zachowaniem oryginalnych detali architektonicznych i historycznych, demontaż starego poszycia dachowego, wykonanie nowej więźby i pokrycia na dachu i na wieżyczkach, jak również montaż nowego orynnowania.
Całkowity koszt zaplanowanych do przeprowadzenia prac wraz z dokumentacją projektową, wyniesie nieco ponad 971 tysięcy złotych, z czego wkład własny to jedynie 2 procent, czyli nieco ponad 19 tysięcy złotych. Na realizację inwestycji gmina pozyskała dofinansowanie z Funduszu Odbudowy Zabytków, następnie w formie dotacji środki zostały przekazane parafii. Środki te stanowią kluczowy element finansowania projektu, który ma na celu ocalenie kościoła przed dalszym niszczeniem i przywrócenie mu dawnego blasku.
Wójt gminy Mniów, Piotr Wilczak, nie kryje zadowolenia z sukcesu pozyskania dofinansowania oraz wyłonienia wykonawcy. – Udzielenie tak wysokiego wsparcia finansowego na remont zabytkowego kościoła w Grzymałkowie to ogromny sukces. Jestem przekonany, że ta inwestycja nie tylko uratuje ważny element naszego dziedzictwa kulturowego, ale również przyczyni się do zachowania tożsamości naszej lokalnej społeczności. Kościół św. Michała Archanioła to symbol naszej historii i tradycji, miejsce, które od pokoleń gromadziło wiernych i pełniło rolę serca duchowego Grzymałkowa. Jako władze lokalne mamy obowiązek dbać o takie zabytki, ponieważ są one nie tylko materialnym świadectwem przeszłości, ale również elementem, który kształtuje naszą przyszłość. Cieszę się, że dzięki współpracy z parafią oraz wsparciu rządu udało się doprowadzić ten projekt do fazy realizacji – podkreśla wójt gminy Mniów Piotr Wilczak.
Warto zaznaczyć, że mimo braku wpisu do rejestru zabytków, obiekt jest chroniony przez Gminną Ewidencję Zabytków, co podkreśla jego lokalne znaczenie. Po przeprowadzeniu procedury przetargowej i wyłonieniu wykonawcy, teraz odpowiedzialność za realizację projektu spoczywa na parafii, będącej właścicielem gruntu, na którym stoi świątynia.
Kościół św. Michała Archanioła to prawdziwa perła neogotyckiej architektury, powstała w 1859 roku dzięki staraniom budowniczego Antoniego Kurelli oraz ofiarodawstwu dziedzica hrabiego Eustachego Kołłątaja i ofiarności lokalnych parafian. W 1969 roku zabytkowy kościółek zastąpiono nowym kościołem, lepiej odpowiadającym na potrzeby rosnącej wspólnoty. I choć od tamtej pory świątynia przestała pełnić swoją pierwotną funkcję, popadając w zapomnienie, teraz, dzięki wsparciu finansowemu i zaangażowaniu lokalnych władz, ma szansę na odzyskanie swojego historycznego znaczenia.