3.5 C
Kielce
niedziela, 22 grudnia, 2024
Strona głównaOświataZabrzmiał pierwszy dzwonek. Uczniowie wrócili do szkół!

Zabrzmiał pierwszy dzwonek. Uczniowie wrócili do szkół!

Zobacz

Końca dobiegły dwa miesiące wakacji, podczas których uczniowie odpoczywali od sprawdzianów i odrabiania lekcji. 4 września powrócili do szkół i usłyszeli pierwszy dzwonek w nowym roku szkolnym 2017/2018.

Po dwumiesięcznych wakacjach, w poniedziałek 4 września, uczniowie ponownie przekroczyli szkolne mury. Tradycyjnie wprowadzono sztandary i odśpiewano hymn. Wypoczętą młodzież, dzieci i ich rodziców powitali dyrektorzy i grono pedagogiczne. W nowym roku szkolnym życzono uczniom dużo wytrwałości i zapału do nauki, a także doskonałych wyników. Nauczycielom życzono wiary w lepsze jutro, cierpliwości i zdrowia, a rodzicom nieustającej dumy ze swoich pociech.

Warto podkreślić, że nowy rok szkolny przyniósł ze sobą również sporo zmian związanych z reformą polskiego szkolnictwa. A co zmieni się w szkole w związku z wprowadzoną reformą edukacji?

Zmiana systemu nauczania

Zmieni się dotychczasowy system sześcioletniego nauczania w szkole podstawowej, trzyletniego nauczania w gimnazjum, trzyletniego nauczania w liceum ogólnokształcącym, czteroletniego w technikum, trzyletniego w szkołach zawodowych i policealnych. System będzie stopniowo przekształcany i obejmie – ośmioletnią szkołę podstawową, czteroletnie liceum, pięcioletnie technikum, trzyletnią szkołę branżową I stopnia, dwuletnią szkołę branżową II stopnia, trzyletnią szkołę specjalną przysposabiającą do pracy oraz szkołę policealną. Gimnazja znikną, kiedy ubiegłoroczni pierwszoklasiści skończą edukację. Uczniowie, którzy w ubiegłym roku rozpoczęli naukę w klasie VI szkoły podstawowej nie poszli już do I klasy gimnazjum, a do klasy VII szkoły podstawowej. Co za tym idzie, nie będą już pisać sprawdzianu szóstoklasistów. Wstępną ocenę poziomu wiedzy uczniów będą oceniać nauczyciele. Sześciolatkowie już nie muszą iść do szkoły podstawowej. Obowiązkiem szkolnym objęte zostały dzieci od 7 roku życia, a dzieci sześcioletnie mają obowiązek rocznego przygotowania przedszkolnego. Natomiast wychowaniem przedszkolnym zostały objęte dzieci trzyletnie. Miejsce zasadniczych szkół zawodowych zajmą trzyletnie szkoły branżowe I stopnia.

Nowa podstawa programowa

Ośmioletnia szkoła podstawowa ma nową podstawę programową, wynikającą z rozporządzenia ministra edukacji. Jako pierwsi już od tego roku zostaną nią objęci uczniowie klas I, IV i VII szkół podstawowych. Uczniowie klas IV rozpoczną już w tym roku nauczanie przedmiotowe. Uczyć się będą języka polskiego, języka obcego nowożytnego, matematyki, informatyki, historii, przyrody, muzyki, plastyki, techniki i wychowania fizycznego. W klasie V zamiast przyrody będzie geografia i biologia. Następne przedmioty dojdą w klasie VII, a będą nimi – chemia, fizyka i drugi język obcy. W VIII klasie dodatkowo uczniowie będą uczyć się jeszcze wiedzy o społeczeństwie i edukacji dla bezpieczeństwa. Lekcje techniki będą do klasy VI włącznie, a muzyki i plastyki do klasy VII.

Darmowe podręczniki

Program bezpłatnych podręczników w roku szkolnym 2017/2018 będzie kontynuowany. Darmowe podręczniki i ćwiczenia, do wszystkich przedmiotów z wyjątkiem religii, dostaną uczniowie podstawówek, a także dwóch ostatnich klas wygaszanych gimnazjów. Książki będą wypożyczane do bezpłatnego użytku na rok. W związku z nową podstawą programową, zupełnie nowe egzemplarze otrzymają uczniowie klas pierwszych, czwartych i siódmych. Pozostali będą korzystać z podręczników, z których uczyli się w roku poprzednim ich starsi koledzy. Nowe ćwiczeniówki dostaną uczniowie wszystkich klas.

Z całą pewnością uczniów ucieszy informacja o krótszym roku szkolnym, który będzie mógł zakończyć się najwcześniej 21 czerwca, ale nie później niż 27 czerwca.

Galeria

Aktualności

Informacja o utrudnieniach w dojeździe do Kopalni Jaźwica

Szanowni Państwo,Informujemy, że w dniach 23.12.2024 - 31.12.2024 prowadzone będą prace remontowe na drodze dojazdowej do kopalni Jaźwica (ul. Sitkówka,...

Polecamy