3.5 C
Kielce
wtorek, 5 listopada, 2024

Za wolność!

Zobacz

Najpiękniejsze polskie pieśni patriotyczne wybrzmiały dziś w Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach. Niezwykłą, muzyczną lekcję miłości do ojczyzny zaprezentowali laureaci 6. Świętokrzyskiego Konkursu Pieśni i Piosenki Patriotycznej i Żołnierskiej. Wyróżnienia oraz nagrody zwycięzcom wręczyli marszałek Andrzej Bętkowski, członek Zarządu Województwa Mariusz Gosek, radna Sejmiku Województwa Jolanta Tyjas, dyrektor Europejskiego Centrum Bajki w Pacanowie Karolina Kępczyk oraz jury konkursu.

 

Galę finałową konkursu rozpoczął występ specjalny chóru Clave de sol ze szkoły podstawowej w Szczucinie. – Na zakończenie obchodów Roku Stanisława Moniuszki zaprezentowaliśmy utwory tego wybitnego polskiego kompozytora i patrioty – podkreśla  Ilona Mach, dyrygent chóru.

W konkursie wystąpiło dwustu młodych wokalistów w wieku od 9 do 19 lat, zarówno soliści jak i zespoły muzyczne, z trzech województw: świętokrzyskiego, małopolskiego oraz podkarpackiego. – Mogliśmy podziwiać, nie tylko ich talent, ale także wzruszać się wyśpiewanymi przez nich historiami o bohaterskiej walce, trudzie odzyskania niepodległości oraz znaczeniu pokoju – zaznaczył marszałek Andrzej Bętkowski. – Nasza młodzież, w niezwykle wzruszający sposób pokazała, że potrafi pamiętać, dbać i pielęgnować historię Polski – dodaje Mariusz Gosek, członek Zarządu Województwa.

Organizatorem wydarzenia było Europejskie Centrum Bajki im. Koziołka Matołka w Pacanowie. – To bardzo budujące, słysząc młodych ludzi, którzy w tak podniosły i poważny sposób traktują słowa: Polska, ojczyzna oraz wolność. Świętujemy dziś kolejną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości – mówi Karolina Kępczyk, dyrektor ECB.

Do Finału Konkursu Pieśni i Piosenki Patriotycznej i Żołnierskiej zakwalifikowało się 27 uczestników, którzy zaprezentowali się podczas uroczystej gali. – Dzięki udziałowi w konkursie mogliśmy się dowiedzieć, jak wyglądała walka o niepodległość Polski. Patriotyzm jest czymś bardzo ważnym i dziś z dumą o nim śpiewaliśmy – zaznacza Aleksandra Sołtys z Kielc.

Jak zaznacza jury konkursu, poziom był bardzo wysoki.  –Wielka radość, że patriotyzm jest modny wśród dzieci i młodzieży, że mieli ochotę przygotować się do występów  i zrobili to na naprawdę wysokim poziomie – podsumowuje Aleksandra Lipińska.

Jury nagrodziło solistów w trzech kategoriach oraz zespoły w dwóch kategoriach. Specjalną nagrodę Grand Prix otrzymał Paweł Madzia ze szkoły podstawowej nr 18 w Nowym Sączu. –Muzyka to moja pasja, śpiewam od najmłodszych lat, a dziś zaprezentowałem piosenkę o nadziei, która opowiada o legionach, walczących o wolną Polskę – mówi Paweł.

W kategoria I, soliści:
1 miejsce zajęła – Zuzanna Habik
2 miejsce zajęła – Marcelina Obara
3 miejsce zajęła – Joanna Orłowicz
Wyróżnienia otrzymali: Karolina Polak, Natalia Wróbel, Damian Kasprzyk

W kategorii II, soliści nagrodzono:
1 miejsce – Emil Trela
2 miejsce – Zuzanna Bera
3 miejsce – Aleksandra Gąska
Wyróżnienia trafiły do: Wiktorii Nowosielskiej, Aleksandry Borzęckiej, Aleksandry Sołtys oraz Oliwii Jarosz

W kategorii III, soliści:
1 miejsce zajęła – Patrycja Kotarba
2 miejsce zajęła – Nina Kotarba
3 miejsce zajęła – Julia Palmowska
Wyróżnienia otrzymali: Małgorzata Zaława, Krzysztof Jaros, Zuzanna Omasta

W kategorii I, zespoły nagrodzono:

1 miejsce – Królewiaczki
2 miejsce – Wesołe Nutki
3 miejsce – Duet Patrycja Zięba i Oliwia Jarosz
Wyróżnienia otrzymali: Mali wojacy, Szkoła Podstawowa z Dębskiej Woli oraz Bajkowe Nutki

W kategorii II, zespoły zwyciężył Blue Voices.

Galeria

Aktualności

Za nami działania w ramach Dnia Wszystkich Świętych

W czasie tegorocznych wzmożonych działań kontrolno-prewencyjnych związanych z Dniem Wszystkich Świętych na terenie województwa świętokrzyskiego policjanci zatrzymali 62 kierujących...

Polecamy