3.5 C
Kielce
niedziela, 19 stycznia, 2025
Strona głównaKulturaZa nami Dożynki gminy Mniów. Była wspaniała zabawa!

Za nami Dożynki gminy Mniów. Była wspaniała zabawa!

Zobacz

W niedzielę, 13 sierpnia, na boisku przy Szkole Podstawowej imienia Jana Pawła II w Mniowie odbyły się Dożynki Gminne. Zorganizowano moc atrakcji, a imprezą towarzyszącą był festiwal pieczarki, podczas którego wybrana została „Najsmaczniejsza Potrawa z Pieczarek”. Gwiazdą wieczoru była kapela Jędrusie.

Liczne stoiska, konkursy z nagrodami, fantastyczna muzyka i piękne, dożynkowe dekoracje, a wśród nich nawet Ursus C330 zrobiony z ogromnych bali siana. Tegoroczne dożynki gminy Mniów przyciągnęły prawdziwe tłumy gości. I nie ma się co dziwić, bo organizatorzy zapewnili mnóstwo atrakcji. – Podziękowanie za plony to zawsze doskonała okazja do świętowania. Cieszę się, że ta piękna tradycja jest u nas kultywowana – mówił wójt gminy Mniów, Piotr Wilczak.

Tradycji dożynkowej stało się w gminie Mniów zadość 13 sierpnia. Święto plonów rozpoczęło się uroczystą Mszą Świętą Polową, podczas której dziękowano za tegoroczne plony i modlono się za urodzaj oraz zdrowie rolników. Zgodnie z tradycją odbył się także ceremoniał dożynkowy. Starostowie dożynek – Joanna Miśtal ze Straszowa, hodowca bydła i Sebastian Parkita z Mniowa, hodowca pieczarek – przekazali na ręce wójta Piotra Wilczaka chleb wypieczony z tegorocznej mąki. Jak podkreślali, chleb ten to symbol pracy ludzkich słów. – Dziękuję wszystkim rolnikom za trud ich pracy, której efektem są przyniesione dziś plony. Spotykamy się dziś tutaj, aby wspólnie dziękować za dary ziemi, prosząc o siłę i zdrowie dla tych, którzy w wielkim trudzie i pocie czoła, niezależnie od pogody, pracują na dar chleba. A wartość chleba znamy wszyscy. Oby nigdy tego chleba nikomu nie zabrakło – życzył wójt gminy Mniów Piotr Wilczak przybyłym na uroczystość, kłaniając się nisko rolnikom za trud, cierpliwość, wytrwałość i walkę o coroczne plony. Do życzeń przyłączyli się także przybyli goście, wśród których była wicemarszałek województwa świętokrzyskiego Renata Janik, starosta Powiatu Kieleckiego Mirosław Gębski, wiceprzewodniczącego Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego Mieczysław Gębski, radny powiatu kieleckiego Łukasz Woźniak, burmistrz Miasta i Gminy Piekoszów Zbigniew Piątek, wójt gminy Strawczyn Tadeusz Tkaczyk oraz zastępca wójta gminy Zagnańsk Stanisław Stępień.

Jak zawsze piękną dekoracją sceny były wieńce dożynkowe wyplecione zgodnie z tradycją. Po ich poświęceniu komisja konkursowa w składzie: Janina Skotnicka – przewodnicząca oraz członkowie: wicewójt gminy Mniów Michał Milcarz oraz sekretarz gminy Mniów Marcin Dudek, wybrali ten najpiękniejszy, który będzie reprezentował gminę Mniów podczas dożynek Powiatu Kieleckiego. I tak, najpiękniejszym wieńcem okrzyknięto ten wykonany przez Koło Gospodyń Wiejskich Żurawinki, które w nagrodę otrzymało tysiąc złotych. Miejsce drugie zajęło Koło Gospodyń Wiejskich Sasanki, które otrzymało 700 złotych, a miejsce trzecie zajęło Koło Gospodyń Wiejskich Serbinowianki, które otrzymało 500 złotych. Za udział w konkursie Sołectwo Straszów otrzymało nagrodę w wysokości 200 złotych.

Wydarzeniu towarzyszył „Festiwal pieczarki” w Mniowie, podczas którego można było spróbować potraw z pieczarkami w roli głównej podanych na różne sposoby. W ramach imprezy zorganizowano konkurs na najlepszą potrawę z pieczarek. W jury zasiadł starosta kielecki Mirosław Gębski, który pełnił rolę przewodniczącego, a także Anna Stryjecka, szefowa kuchni restauracji Kardamon w Mniowie oraz Sebastian Parkita, właściciel firmy Uprawa Pieczarek z Mniowa. Po długich kulinarnych naradach komisja konkursowa postanowiła przyznać pierwsze miejsce dla KGW Serbinowianki za gołąbki z pieczarkami. Panie otrzymały w nagrodę robot wielofunkcyjny. Miejsce drugie zdobyło KGW Sasanki za „Różę w obłoku z pieczarkami”. W nagrodę przyznano płytę elektryczną do gotowania. Na miejscu trzecim uplasowało się KGW Pępiczanki za pasztet z pieczarek. W nagrodę za miejsce trzecie wręczono naczynie żaroodporne. Natomiast garnki w nagrodę za udział w konkursie otrzymali: KGW Malmurki, KGW Żurawinki, Gospodarstwo Agroturystyczne Bogumiła Włodarska i Stowarzyszenie „Wszyscy razem”. Doskonała zabawa mogła odbyć się dzięki sponsorom: Bank Spółdzielczy w Kielcach, Elektro-Instal Monika P. Biskup, Z.H.U. WIXPOL Kazimierz Więckowski, Michał Dziura, Sebastian Parkita, Michał Dudek – Market Pszczółka w Mniowie, Sylwia Pacak „Salon Fryzjerski Pasja” w Mniowie, Restauracja & Bar Kardamon w Mniowie oraz Delikatesy Centrum w Mniowie. Bele siana do dekoracji przekazali: Gospodarstwo Rolne – Jan Ślusarczyk, Gospodarstwo Rolne – Kazimierz Zapała oraz Gospodarstwo Rolne – Piotr Ślusarczyk.

Poza kulinarnymi doznaniami na przybyłych czekała prawdziwa moc atrakcji i licznych występów artystycznych. Na scenie zaśpiewały panie z KGW Sasanki i z Klubu Seniora w Mniowie, a także Zespół Pieśni i Tańca Wincentowianie. Na najmłodszych czekała darmowa strefa zabaw, animacje i konkursy z nagrodami. Dużą popularnością cieszył się konkurs ekologiczny, w którym maluchy wykazały się ogromną wiedzą. Na tych nieco starszych czekały liczne stoiska i kramy z wyrobami Kół Gospodyń Wiejskich i lokalnych artystów, wśród których nie zabrakło rzeźbiarzy. Była też strefa gastronomiczna, a na wszystkich mieszkańców czekała darmowa grochówka. Gminny Ośrodek Zdrowia w Mniowie wraz z kierownik Ewą Chwalińską przygotował możliwość wykonania pakietu badań. Były nawet porady okulistyczne, a w punkcie konsultacyjnym „Czyste powietrze” można było dowiedzieć się wszystkiego na temat dofinansowań przygotowanych w tym zakresie. Gwiazdą wieczoru była „Kapela Jędrusie”, a na zakończenie odbyła się zabawa pod gwiazdami.

Galeria

Aktualności

Zawsze gotów do niesienia pomocy

Młodszy aspirant Rafał Maziejuk zawsze przygotowany jest by nieść pomoc. Wczoraj kolejny raz gotowość ta wystawiona była na próbę,...

Polecamy