Dożynki Miejsko-Gminne w Morawicy tradycyjnie obchodzone są w ostatnią niedzielę sierpnia. Tak było i tym razem. Punktualnie w samo południe w kościele parafialnym w Morawicy odbyła się uroczysta msza święta dożynkowa, podczas której dziękowano za tegoroczne plony i poświęcono wieńce dożynkowe.
Po mszy barwny korowodów dożynkowy wyruszył w kierunku muszli koncertowej w Morawicy, a szli w nim strażacy, starostowie dożynek, władze gminy i zaproszeni goście, zespoły ludowe i mieszkańcy. Korowodów prowadziła Szkolno-Gminna Orkiestra Dęta z Morawicy, która rozpoczęła część artystyczną imprezy od odegrania hymnu Polski i „Roty”. Następnie Beata Popis z Obic i Stanisław Nowak z Bilczy starostowie dożynek przekazali na ręce burmistrza Miasta i Gminy Morawica, Mariana Burasa, symboliczny chleb wypieczony z tegorocznej mąki, którym dzielił potem wszystkich przybyłych gości. – Tradycyjnie tak jak każdego roku, mamy dzisiaj dożynki. Spotykamy się po to, by podziękować Panu Bogu za to, że rolnicy mogli zebrać te plony mimo przeciwności pogody. Ale również spotykamy się po to, żeby podziękować rolnikom, dlatego nasze dożynki mają podwójny wymiar – podkreślał burmistrz, Marian Buras, który życzył wszystkim, aby im nigdy tego chleba nie zabrakło. Do życzeń dołączyli się także przybyli goście.
Po tradycyjnym ośpiewaniu wieńców dożynkowych przez zespoły folklorystyczne każdy z nich otrzymał specjalne podziękowania. Podziękowania złożono także na ręce wieloletniego prezesa Klubu Sportowego Moravia, Marka Białka. – Pamiętam, kiedy osiemnaście lat temu przekonywałem Marka Białka, aby objął funkcję prezesa klubu, który w tamtym czasie stawiał przecież pierwsze kroki. Podjął się wtedy bardzo trudnego zadania. Dziś Moravia w dużej mierze dzięki niemu stała się bardzo dobrym klubem. Dziękujemy za lata pracy – dziękował burmistrz, składając na ręce odchodzącego prezesa klubu Moravia Marka Białka okolicznościowy grawerton. Funkcję prezesa Moravii obejmie związany z klubem od lat Przemysław Strójwąs. Tego dnia podziękowania popłynęły także do uczestników V Morawickiej Setki Rowerowej. Medale i puchary wręczono dla blisko 40 uczestników. Nagrody wręczono także dla rolników.
Podczas dożynek nie zabrakło także wspaniałych koncertów. Na scenie stanęła ponownie Szkolno-Gminna Orkiestra Dęta z Morawicy, a po niej prezentowały się kolejno zespoły folklorystyczne – „Łabecanki”, „Brzezinianki”, „Wolanecki”, „Nidzianecki”, „Brudzowianki” i „Zaborzanki”. Wystąpiła też Małgorzata Konopka, uczennica SP w Dębskiej Woli, która zagrała na skrzypcach „Lambadę” Kaomy, „Dni których nie znamy” Marka Grechuty, a nawet „Despacito” Luisa Fonsi. Zaśpiewały też solistki Laura Olchawa, Aleksandra Strąk i Julia Kamińska, a także Chór Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Morawickiej. Jak zawsze zachwycił występ Zespołu Pieśni i Tańca Morawica i Rodzinnej Kapeli Korbanów.
Tradycyjnie już rozstrzygnięto także konkurs na najładniejszą posesję. Tym razem przystąpiło do niego jedenaście posesji. W jury zasiedli: przewodnicząca Karolina Stolat z ramienia Urzędu Miasta i Gminy Morawica, zastępca przewodniczącego Marzena Lis z ZGK w Morawicy i ubiegłoroczny laureat Robert Winiarski. – Komisja miała trudne zadanie, bo wszystkie posesje zachwycały – przyznali zgodnie członkowie jury. Decyzją kapituły tegorocznym laureatem została Janina Putko z Morawicy. W nagrodę otrzymała zestaw mebli ogrodowych ufundowany przez Kopalnię Wapienia w Morawicy. Drugie miejsce zdobył Lech Kołodziejczyk z Lisowa, który otrzymał kartę podarunkową o wartości 700 złotych do Castoramy ufundowaną przez Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Usługowe „Magnat” z Bilczy. Miejsce trzecie przypadło dla Barbary Gajkowskiej ze Zbrzy, która w nagrodę otrzymała talon o wartości 500 złotych do wykorzystania w firmie SOBIE-RAj w Piasecznej Górce ufundowany przez firmę SOBIE-RAJ Szkółka Kwiatów i Krzewów Ozdobnych w Piasecznej Górce. Przyznano też trzy wyróżnienia dla Jolanty Gawior z Drochowa Dolnego, Justyny Tarki z Drochowa Górnego oraz dla Doroty i Krzysztofa Konopki z Brudzowa. Wszyscy wyróżnieni w nagrodę otrzymali nożyce ogrodowe ufundowane przez firmę Centrum Budowlane BILCZA oraz Zakład PUH Robert Nosek z Bilczy. Dla pozostałych osób w nagrodę za udział wręczono dzbanki filtrujące Dafi ufundowane przez Miasto i Gminę Morawica.
Były też liczne atrakcje dla dzieci, jak chociażby dmuchane zjeżdżalnie, trampoliny oraz popcorn i wata cukrowa. Było także wiele straganów z zabawkami i nie tylko. Gwiazdą wieczoru był zespół After Party, na zakończenie zaproszono wszystkich do zabawy pod gwiazdami. Dożynki morawickie tradycyjnie już poprowadził Lucjan M. Pietrzczyk, sołtys Bilczy.
Agnieszka Olech
fot. Andrzej Radomski