Dodatkowe ćwiczenia, szkolenia oraz ujednolicenie sytemu łączności pomiędzy stanowiskami kierowania administracji samorządowej a służbami i wojskiem. W Starostwie Powiatowym w Kielcach odbyła się konferencja podczas której podsumowano powiatowe ćwiczenia obronne pk. Zamek 22, które odbywały się 26 października na terenie ośmiu gmin powiatu kieleckiego.
W konferencji uczestniczyli: starosta kielecki Mirosław Gębski, wicestarosta i kierownik ćwiczeń Tomasz Pleban, dyrektor Wydziału Organizacji i Zarzadzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Kiecach Ewelina Kaczmarzyk a także przedstawiciele urzędów biorących udział w ćwiczeniach: z Bodzentyna, Chęcin, Chmielnika, Morawicy, Górna, Mniowa, Nowin, Zagnańska oraz przedstawiciele Komendy Miejskiej Policji w Kielcach, Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach, 10 Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej, Świętokrzyskiego Centrum Ratownictwa Medycznego i Transportu Sanitarnego, Polskiej Grupy Energetycznej – Rejon Kielce.
– Celem konferencji było omówienie procesu przygotowania ćwiczenia, omówienie współdziałania podczas realizacji zadań obronnych przez obsady personalne stanowisk kierowania urzędów z jednoczesną współpracą z pododdziałami poszczególnych służb i wojska realizujących zadania zapewnienia bezpieczeństwa czy realizujących zadnia obronne oraz wskazanie dobrych i złych praktyk z jednoczesnym przedstawieniem wniosków i rekomendacji do dalszej działalności – mówił wicestarosta Tomasz Pleban.
– Zgranie wybranych elementów systemu obronnego na poszczególnych szczeblach administracji samorządowej został osiągnięty – podsumował wicestarosta Tomasz Pleban. Jednocześnie zwrócił uwagę, że ćwiczenie pozwoliło kształtować i utrwalać w uczestnikach ćwiczenia umiejętności i nawyki działania zespołowego, w ramach określonych zespołów funkcjonalnych, na rzecz skutecznego kierowania podległymi zespołami i komórkami organizacyjnymi.
Starosta Kielecki podsumowując ćwiczenie zauważył, że na wyróżnienie zasługiwał sposób koordynacji i współdziałania jednostek organizacyjnych administracji samorządowej różnych szczebli w realizacji tak szerokiego spektrum zadań obronnych.
Przedstawiciele administracji samorządowej oraz poszczególnych służb i jednostek organizacyjnych uczestniczących w ćwiczeniu bardzo wysoko ocenili proces przygotowania i przebieg ćwiczenia opracowanego przez Wydział Organizacji i Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Kielcach. – Jestem od 30 lat pracownikiem urzędu i tak profesjonalnie przygotowanej dokumentacji i ćwiczenia jeszcze nie było – podkreślił przedstawiciel z Mniowa.
Uczestnicy spotkania wspólnie doszli do kilku ważnych wniosków, które ich zdaniem należy szybko usprawnić. To organizacja dodatkowych ćwiczeń epizodycznych z udziałem służb, wojska i innych podmiotów współdziałających, organizacja szkoleń z zakresu zadań i możliwości w różnych stanach PSP, Policji, wojska i innych podmiotów organizacyjnych oraz ujednolicenie sytemu łączności pomiędzy stanowiskami kierowania administracji samorządowej a służbami i wojskiem.
Na zakończenie starosta wręczył podziękowania wszystkim zaangażowanym w ćwiczenia.