„Cały świat jest w naszych rękach, o tym właśnie ta piosenka” – śpiewały przedszkolaki z Przedszkola Samorządowego nr 43 w Kielcach, które odwiedziły dzisiaj urząd marszałkowski, by od najmłodszych lat uczyć się czym jest ekologia i jakie zachowania służą środowisku naturalnemu. A wszystko to w ramach kontynuacji kampanii „Razem tworzyMY EKOświętokrzyskie”. Z najmłodszymi mieszkańcami regionu spotkał się wicemarszałek Grzegorz Socha.
W Urzędzie Marszałkowskim Województwa Świętokrzyskiego w Kielcach odbyły się dzisiaj warsztaty dla dzieci z Przedszkola Samorządowego nr 43 w Kielcach. Grupie 6-latków towarzyszyły panie nauczycielki – Iwona Mróz oraz Beata Dziubińska. Z najmłodszymi mieszkańcami regionu spotkał się wicemarszałek Grzegorz Socha.
Celem realizowanych warsztatów jest kształtowanie postaw proekologicznych wśród dzieci w wieku przedszkolnym, a maluchy z przedszkola nr 43 egzamin z ekologii zdały na szóstkę, doskonale wiedząc, do pojemników w jakich kolorach powinny trafiać poszczególne odpady.
Dzieci obejrzały specjalnie dla najmłodszych przygotowany film, który pozwolił im bezbłędnie odpowiedzieć na stawiane przez wicemarszałka Grzegorza Sochę pytania: jakie są rodzaje śmieci, do jakiego pojemnika wrzucamy papier i czy w lesie mnożna śmiecić?… A także te trudniejsze: co robić, by produkować mniej śmieci i co robić, by nie marnować żywności?
„Cały świat jest w naszych rękach, o tym właśnie ta piosenka” – śpiewały przedszkolaki i powtarzały wierszyk: „Niech każdy pamięta na co dzień, nie od święta, gdy śmieci segreguje – matkę naturę ratuje”.
– Dzieci, które dziś przyjechały do naszego urzędu poznały tajniki postaw i zachowań proekologicznych, czyli co robić, żeby nie zatruwać środowiska, jak żyć w zgodzie z naturą. A wszystko po to, by nasza ziemia, lasy i łąki były bezpieczne i służyły nam jak najlepiej – podkreśla uczestniczący w spotkaniu wicemarszałek Grzegorz Socha. – Podczas warsztatów dzieciaki mogły w przystępnych dla nich sposób poznać zagadnienia dotyczące ochrony powietrza, wytwarzania i segregowania odpadów, a także oszczędzania wody. Zgodnie z powiedzeniem ”czym skorupka za młodu nasiąknie…” itd. Postaw proekologicznych trzeba uczyć od najmłodszych lat. I muszę przyznać, że przedszkolaki wykazują się dużą wiedzą w tym zakresie.
A zajęcia z zakresu edukacji ekologicznej dla grupy 25 dzieciaków przygotowali i poprowadzili pracownicy Departamentu Rolnictwa, Klimatu i Środowiska, a w spotkaniu uczestniczyła też dyrektor departamentu Sylwia Kanios. A dla wszystkich maluchów i ich opiekunów czekały eko-upominki.