3.5 C
Kielce
środa, 22 stycznia, 2025
Strona głównaAktualnościZ posiedzeń komisji Sejmiku Województwa

Z posiedzeń komisji Sejmiku Województwa

Zobacz

W czwartek 14 listopada br., w związku ze zbliżającym się terminem sesji Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego, w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego odbyły się posiedzenia komisji stałych gremium: Komisji Samorządu Terytorialnego, Komisji Zdrowia, Polityki Społecznej i Spraw Rodziny oraz Komisji Rolnictwa i Ochrony Środowiska. Radni województwa zajęli się m.in. opiniowaniem projektów uchwał, związanych z powierzeniem zadań organizacji transportu publicznego samorządowi sąsiadującego województwa, wniesieniem wkładu pieniężnego do spółki Uzdrowisko S.A. na pokrycie nowych akcji, przyjęciem do realizacji Programu Współpracy Samorządu Województwa Świętokrzyskiego z Organizacjami Pozarządowymi na 2025 r.

Posiedzenie Komisji Samorządu Terytorialnego Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego poprowadziła jej przewodnicząca, radna Małgorzata Krzywda.  Członkowie komisji zajęli się rozpatrzeniem projektu uchwały w sprawie powierzenia Województwu Łódzkiemu zadania organizacji publicznego transportu zbiorowego w transporcie kolejowym na linii komunikacyjnej Kielce Główne- Skarżysko-Kamienna – gr. województwa – Łódź Fabryczna na odcinku od Kielce Główne – Skarżysko-Kamienna do granicy województwa świętokrzyskiego i przyjęcia od Województwa Łódzkiego zadania organizacji publicznego transportu zbiorowego w transporcie kolejowym na linii komunikacyjnej Łódź Fabryczna – gr. Województwa – Włoszczowa Północ – Kielce Główne na odcinku od Łodzi Fabrycznej do granicy województwa łódzkiego,
w rozkładach jazdy pociągów edycji 2024/2025,2025/2026, 2026/2027 i 2027/2028. Niniejsza uchwała ma na celu podtrzymanie i rozszerzenie oferty połączeń kolejowych na trasie Kielce-Łódź, przeciwdziałanie wykluczeniu komunikacyjnemu mieszkańców tych rejonów, a podpisane porozumienia pozwalają na bezkosztowe powierzenie przez samorządy sobie nawzajem organizacji tych przewozów kolejowych na wskazanych trasach.

Uczestniczący w obradach radni przyjęli Informację dotyczącą Regionalnej Sieci Szerokopasmowej Województwa Świętokrzyskiego, oraz Informację dotyczącą bieżących działań w zakresie Systemu Informacji Przestrzennej Województwa Świętokrzyskiego.

Obradująca pod przewodnictwem radnego Kazimierza Mądzika Komisja Zdrowia, Polityki Społecznej i Spraw Rodziny Sejmiku skupiła się nad kształtem opiniowanego dokumentu, określającego kierunki i wartość wsparcia, przewidzianego na 2025 r. dla organizacji pozarządowych działających na terenie i na rzecz mieszkańców województwa świętokrzyskiego – Programu Współpracy Samorządu Województwa Świętokrzyskiego z Organizacjami Pozarządowymi na 2025 r. Projekt uchwały przyjmującej Program był wcześniej poddany konsultacjom, w tym konsultacjom społecznym, uzyskał także pozytywną opinię Świętokrzyskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego i Młodzieżowego Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego.

Radni zaopiniowali projekt uchwały Sejmiku w sprawie wyrażenia zgody na wniesienie przez Województwo Świętokrzyskie do Spółki „Uzdrowisko Busko-Zdrój” S.A. z siedzibą w Busku-Zdroju wkładu pieniężnego na pokrycie nowych akcji, obejmowanych w podwyższonym kapitale zakładowym tej Spółki. Środki w wysokości 4 mln zł Uzdrowisko “Busko-Zdrój” zamierza przeznaczyć na zadania związane z działalnością leczniczą. Dotyczy to m.in. realizowanej inwestycji pn. “Nadbudowa i przebudowa budynku Sanatorium Oblęgorek”, której koszt przekroczy zaplanowane i zabezpieczone wcześniej środki finansowe.

Tego dnia odbyło się także posiedzenie Komisji Rolnictwa i Ochrony Środowiska Sejmiku, obrady poprowadził radny Grzegorz Cepil. Komisja podczas dyskusji opiniowała treść Programu Współpracy Samorządu Województwa Świętokrzyskiego z Organizacjami Pozarządowymi na 2025 r. Projekt uchwały przyjmującej Program był wcześniej poddany konsultacjom, w tym konsultacjom społecznym, uzyskał także pozytywną opinię Świętokrzyskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego i Młodzieżowego Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego.

Radni przyjęli Informację dotyczącą działalności Okręgów Polskiego Związku Wędkarskiego na terenie województwa świętokrzyskiego.
W przedstawionych dokumentach zaprezentowany został obecny kierunek i wartość gospodarki rybacko-wędkarskiej, stan zarybienia w użytkowanych wodach, prowadzona działalność sportowa, rekreacyjna i edukacyjna da dzieci i młodzieży, odłowy badawcze ryb.

Dyskutowano także nad prezentowaną Informacją o opłatach środowiskowych za 2023 rok. Marszałek Województwa Świętokrzyskiego zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi realizuje zadania województwa z zakresu weryfikacji i redystrybucji poniższych opłat środowiskowych w kwocie około 54 mln zł rocznie. Opłaty pobierane są m.in. za korzystanie ze środowiska, za usunięcie drzew i krzewów, za nieosiągnięcie wymaganego poziomu odzysku i recyklingu odpadów pochodzących z pojazdów wycofanych z eksploatacji, opłaty rejestrowe i roczne itp.

Galeria

Aktualności

Ogromny sukces gminy Daleszyce w programie „Czyste Powietrze”

  Gmina Daleszyce kolejny rok z rzędu zajęła świetne 2. miejsce w powiecie kieleckim oraz 5. w województwie świętokrzyskim w rankingu opracowanym przez Polski...

Polecamy