3.5 C
Kielce
poniedziałek, 23 grudnia, 2024
Strona głównaAktualnościZ obrad Komisji Zdrowia, Polityki Społecznej i Spraw Rodziny

Z obrad Komisji Zdrowia, Polityki Społecznej i Spraw Rodziny

Zobacz

Obradom Komisji Zdrowia, Polityki Społecznej i Spraw Rodziny przewodniczył radny Waldemar Wrona. W posiedzeniu udział wziął Marek Bogusławski wicemarszałek województwa. Obrady Komisji, z powodu trwającej sytuacji pandemicznej, odbywały się w trybie zdalnym przy użyciu systemu eSesja.

Na wstępie radni pozytywnie zaopiniowali projekt uchwały w sprawie przyjęcia „Programu współpracy samorządu Województwa Świętokrzyskiego z organizacjami pozarządowymi na 2022 rok”. Jest to dokument programowy wyznaczający politykę województwa wobec organizacji pozarządowych. Ma na celu kontynuację dotychczasowej współpracy, a także profesjonalizację oraz standaryzację reguł współpracy pomiędzy samorządem województwa a wszystkimi podmiotami, które aktywnie działają na terenie województwa. „Program współpracy…” to trwałe wkomponowanie organizacji pozarządowych w strukturę działań samorządu województwa. Włączenie organizacji pozarządowych w definiowanie problemów społecznych umożliwia pełniejsze poznawanie potrzeb mieszkańców województwa, poprawia warunki ich życia daje możliwość poszerzenia aktywności oraz czynnego uczestnictwa w życiu publicznym.

Przechodząc do kolejnego punktu obrad, członkowie Komisji pozytywnie zaopiniowali projekt uchwały w sprawie przyjęcia do realizacji Wojewódzkiego Programu Przeciwdziałania Narkomanii na lata 2021-2025”. Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii, organ wykonawczy samorządu województwa opracowuje projekt Wojewódzkiego Programu Przeciwdziałania Narkomanii, biorąc pod uwagę cele operacyjne dotyczące przeciwdziałania narkomanii, określone w Narodowym Programie Zdrowia. Ponadto, Wojewódzki Program stanowi część strategii wojewódzkiej w zakresie polityki społecznej i opiera się na założeniach Strategii Polityki Społecznej Województwa Świętokrzyskiego na lata 2021-2030 Wojewódzki Program Przeciwdziałania Narkomanii realizowany jest przez Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego w Kielcach (Departament Ochrony Zdrowia). Za realizację programu odpowiada również Ekspert Wojewódzki ds. Informacji o Narkotykach i Narkomanii, będący w strukturze organizacyjnej Departamentu Ochrony Zdrowia. Ekspert Wojewódzki współdziała w zakresie wykonywanych zadań z właściwymi strukturami organizacyjnymi Urzędu Marszałkowskiego oraz z innymi instytucjami i organizacjami. Na realizację zadań wynikających z Wojewódzkiego Programu Przeciwdziałania Narkomanii na lata 2021-2025 przeznaczone są środki ujęte w budżecie Samorządu Województwa Świętokrzyskiego pochodzące z opłat za wydawanie zezwoleń na prowadzenie w kraju obrotu hurtowego napojami alkoholowymi do 18% o zawartości alkoholu. Finansowanie zadań przez Samorząd Województwa Świętokrzyskiego objętych Programem zależne jest od wysokości środków finansowych przeznaczonych na ten cel w każdym roku budżetowym.

Ostatnim punktem obrad była akceptacja informacji dotyczącej realizacji projektu „Informatyzacja Placówek Medycznych Województwa Świętokrzyskiego” (nazwa skrócona: „InPlaMed WŚ”), współfinansowanego w ramach RPOWŚ 2014-2020. Zgodnie z zawartym porozumieniem o partnerstwie, w projekcie uczestniczy Województwo Świętokrzyskie (lider projektu) wraz ze swymi 8 podmiotami leczniczymi oraz 12 powiatowych szpitali (Samodzielnych Publicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej).
W ramach projektu planowany jest przez poszczególnych partnerów zakres działań głównie w następujących obszarach: systemy informatyczne obsługi części białej i szarej, systemy backupów i archiwizacji w tym długoterminowe przechowywanie danych, systemy ochrony i bezpieczeństwa sieci, ucyfrowienie urządzeń diagnostyki, rozbudowa sieci informatycznej i energetycznej, rozbudowa, modernizacja serwerowni, doposażenie serwerowni, kontrola dostępu i monitorowania, UPS, agregaty prądotwórcze, rozbudowa infrastruktury serwerowej, bazodanowej, platform wirtualizacji, budowa lokalnych repozytoriów, budowa systemów udostępniania i wymiany EDM i wdrożenie EDM, sprzęt komputerowy, komputery, specjalistyczne stacje robocze, tablety, systemy ochrony i monitorowania sieci, zakup sprzętu do telekonsultacji i wideokonferencji.

 

Galeria

Aktualności

Warsztaty świąteczne w Centrum Kultury i Bezpieczeństwa w Zajączkowie. Piękne wianki i radość tworzenia

W Centrum Kultury i Bezpieczeństwa w Zajączkowie odbyły się warsztaty rękodzielnicze, podczas których mieszkańcy mieli okazję nauczyć się zdobienia...

Polecamy