W Starostwie Powiatowym w Kielcach odbyła się konferencja prasowa poświęcona zbliżającemu się XIII Jarmarkowi Świętokrzyskiemu, który odbędzie się 27 maja na Świętym Krzyżu.
Kieleckie media powitał starosta kielecki Michał Godowski, przewodniczący Rady Powiatu w Kielcach – Jan Cedro, wicestarosta Zenon Janus, członkowie Zarządu Powiatu w Kielcach, Bogdan Gierada, Marek Kwiecień i Józef Szczepańczyk. Obecni byli współorganizatorzy Jarmarku – wójt gminy Bieliny – Sławomir Kopacz, wójt Nowej Słupi – Andrzej Gąsior oraz Piotr Sepioło, dyrektor Centrum Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich w Nowej Słupi. Obecny był także ojciec Krzysztof Jamrozy OMI – Mistrz Nowicjuszy, z klasztoru na Świętym Krzyżu.
100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę – to motyw przewodni XIII Jarmarku Świętokrzyskiego, który 27 maja odbędzie się na Świętym Krzyżu.
– Już po raz trzynasty spotkamy się w sercu powiatu kieleckiego – na Świętym Krzyżu – by przywołać klimat dawnych jarmarków. Jarmark odbędzie się w miejscu, gdzie odbywały dawne jarmarki – na błoniach okalających klasztor na Świętym Krzyżu – opowiadał starosta. – Tegorocznej edycji jarmarku przyświecać będzie patriotyczny charakter związany z setną rocznicą odzyskania niepodległości. Warto wspomnieć, iż ta doroczna impreza organizowana przez Starostwo Powiatowe w Kielcach każdego roku przyciąga rzesze turystów i pielgrzymów nie tylko z naszego województwa, ale i całej Polski. Zapewniamy wiele interesujących atrakcji na czele z wyjątkowym programem artystycznym. Podczas Jarmarku zapraszamy też do odwiedzania stoisk gmin powiatu kieleckiego z wyrobami regionalnymi i rękodziełem artystycznym. Nie zabraknie też atrakcji dla dzieci i młodzieży.
Starosta dodał, iż do udziału w wydarzeniu, zaproszone zostały również wszystkie gminy powiatu kieleckiego, które zaprezentują swój potencjał kulturowy i artystyczny.
Kierownik Referatu Promocji, Beata Piotrowska – Wróbel – prowadząca niedzielna imprezę, przybliżyła dziennikarzom program niedzielnego jarmarku.
– Tegoroczny jarmark będzie nawiązywać do obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Zaprezentowany zostanie program o charakterze patriotycznym. Na scenie zobaczymy Wojskową Orkiestrę z Bytomia, Wojskową Orkiestrę Dętą z Ustki i kielecki chór „Fermata” – mówiła.
Tak, jak i w ubiegłych latach, swój potencjał kulturowy i artystyczny na scenie zaprezentują artyści z gmin Bieliny i Nowa Słupia.
– Na scenie wystąpią m.in. Zuzanna Bera, Emilia Chlewicka, zespół śpiewaczy „Małe Bielinianki” oraz Zespół Pieśni i Tańca „Jodełki”. Świętokrzyskimi smakołykami i pysznymi słodkościami częstować będą „Śwarne Kakonianki”. Będzie można także skosztować naturalnych soków – Smaków Ogrodu Państwa Kotów z Bielin oraz Miodów Napękowskich Marty Bęben – mówił Sławomir Kopacz.
Andrzej Gąsior – wójt Nowej Słupi opowiedział o programie atystycznym, przygptpwanym przez Nowa Słupię. – „W drodze do wolności” to widowisko historyczne o charakterze montażu słowno muzycznego , którego fabułę tworzą ważne daty oraz wydarzenia jakie rozegrały się od roku 1772, poprzez Powstanie Listopadowe, działania Ks. Piotra Ściegiennego, Powstanie Styczniowe, twórczość Stefana Żeromskiego, pieśni niepodległościowe, wkroczenie Legionów Piłsudskiego do Kielc, okres I wojny światowej do dnia odzyskania niepodległości – opowiadał.
Uczestnikami widowiska będzie około 70 osób, które na co dzień współpracują z Centrum Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich w Nowej Słupi i aktywnie uczestniczą w działaniach kulturalnych realizowanych na terenie Gminy Nowa Słupia. Wezmą w nim udział Koła Gospodyń Wiejskich z terenu gminy Nowa Słupia (CHEŁMOWIANKI, MODRZEWIANKI, WESOŁE KUMOSZKI), aktorzy Teatru „Święty Spokój” oraz uczennice z Zespołu Szkół w Rudkach przygotowane przez Izabelę Pańtak. instruktorzy instytucji kultury oraz młodzież szkolna uczęszczająca na zajęcia kółka teatralnego w Domu Kultury w Rudkach.
Msze święta celebrować będą Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej na Świętym Krzyżu.