Ministerstwo Sprawiedliwości zapowiada zmiany w prawie rozwodowym. Małżonkowie, którzy zdecydują się zakończyć swój związek, będą musieli liczyć się z dłuższym oczekiwaniem na decyzję sądu, a także z wyższymi kosztami. O przepisach dotyczących rozwodów i separacji mówi radca prawny Beata Cedro-Łosak, Sekretarz Okręgowej Izby Radców Prawnych w Kielcach.
ROZWÓD -jakie przesłanki należy spełnić aby Sąd rozwiązał małżeństwo przez rozwód ?
Kodeks rodzinny i opiekuńczy w art. 56 wskazuje, że koniecznym i zarazem podstawowym warunkiem dopuszczalności orzekania o rozwiązaniu małżeństwa przez rozwód jest wystąpienie zupełnego i trwałego rozkładu pożycia małżeńskiego pomiędzy małżonkami.
Zgoda małżonków na rozwód bez ziszczenia się powyższej przesłanki nie stanowi podstawy orzekania o rozwodzie przez Sąd. Również okoliczności takie jak zdrada, przemoc, alkoholizm, hazard, narkomania i wiele innych, w sytuacji gdy nie wystąpił zupełny i trwały rozkład pożycia małżeńskiego nie mogą stanowić gwarancji orzeczenia rozwodu. Sąd ma obowiązek zbadania czy te elementy wystąpiły.
A co to jest ten trwały i zupełny rozkład pożycia małżeńskiego?
Rozkład pożycia zostaje uznany za zupełny, jeśli uległy zerwaniu wszelkie więzy między małżonkami: duchowe, fizyczne i gospodarcze. Najbardziej oczywista jest sytuacja, gdy jeden z małżonków wyprowadził się i rozpoczął nowe życie.
Oczywiście przesłanka te będzie spełniona również przy wspólnym zamieszkiwaniu małżonków – istnieją bowiem sytuacje, że małżonkowie nie mają możliwości wyprowadzenia się. W tej kwestii stanowisko orzecznicze jest ugruntowane, stwierdza się bowiem, że taka okoliczność jest jedynie wynikiem sytuacji ekonomicznej małżonków.
Badanie trwałości rozkładu polega na ocenie przez Sąd, czy zgodnie z doświadczeniem życiowym można rozsądnie oczekiwać, iż małżonkowie podejmą wspólne pożycie. Z reguły wymagane jest, by rozkład trwał od dłuższego czasu. Znaleźć można orzeczenia sądów o minimalnym okresie związanym z ustaniem pożycia określany jako minimum 6 miesięcy.
NEGATYWNE PRZESŁANKI ROZWODU, czyli sytuacje, w których Sąd nie rozwiąże małżeństwa przez rozwód:
W wytycznych wymiaru sprawiedliwości i praktyki sądowej w zakresie stosowania przepisów art. 56 oraz 58 kro, zawartych w uchwale z 18.03.1968 r., III CZP 70/66. SN wskazał na następujące kryteria pozwalające stwierdzić istnienie negatywnej przesłanki rozwodu, jaką stanowi dobro wspólnych małoletnich dzieci:
1) należy rozważyć, czy rozwód nie spowoduje osłabienia więzi z dziećmi tego z małżonków, przy którym dzieci nie pozostaną, w stopniu mogącym ujemnie wpłynąć na wykonywanie jego obowiązków rodzicielskich;
2) jeżeli rozwód dotyczyć ma małżeństwa wielodzietnego, w którym obowiązek utrzymania i wychowania małoletnich dzieci w pełni wyczerpuje możliwości zarobkowe i majątkowe małżonków, to wzgląd na dobro tych dzieci może przemawiać przeciwko orzeczeniu rozwodu i otworzeniu w ten sposób ich rodzicom możliwości założenia nowej rodziny;
3) orzeczenie rozwodu doprowadzi do zaspokajania potrzeb materialnych i moralnych w mniejszym stopniu niż obecnie;
4) orzeczenie rozwodu pogłębi konflikt co do wychowywania dzieci.
Ponadto negatywnymi przesłankami do orzeczenia rozwodu są sytuacje gdzie:
– rozwodu żąda małżonek wyłącznie winny rozkładu pożycia, a drugi małżonek nie wyraził zgody na rozwód i jego odmowa nie jest sprzeczna z zasadami współżycia społecznego,
– orzeczenie rozwodu byłoby sprzeczne z zasadami współżycia społecznego, np. w sytuacji, gdy jeden z małżonków jest ciężko chory i nie ma kto się nim zaopiekować.
Opłata sądowa za wniesiecie pozwu to 600 zł.
ZMIANY W PRZEPISACH
Ministerstwo Sprawiedliwości zapowiada zmiany w prawie rozwodowym. Małżonkowie, którzy zdecydują się zakończyć swój związek, będą musieli liczyć się z dłuższym oczekiwaniem na decyzję sądu, a także wyższymi kosztami. Wkrótce projekt trafi do sejmu
Przygotowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości projekt ma służyć „umacnianiu instytucji, jaką jest małżeństwo”
W praktyce oznacza to będzie, że na orzeczenie sądu trzeba będzie czekać nawet kilka miesięcy dłużej niż obecnie. Resort zamierza bowiem wprowadzić obowiązkowe postępowanie informacyjne w sytuacji, kiedy o rozwód starają się rodzice posiadający małoletnie dzieci.
Takie postępowanie będzie obowiązkowe i bez niego sąd w ogóle nie będzie rozpatrywał wniosku o separację czy rozwód. Tym samym cały proces znacząco się wydłuży.
Kolejna zmiana, którą planuje rząd, ma dotyczyć opłaty sądowej. Obecnie wynosi ona 600 złotych i jeśli dojdzie do rozwodu bez orzekania o winie, sąd zwraca połowę tej kwoty. Jeśli przepisy wejdą w życie, to na zwrot kosztów będą mogły liczyć tylko te pary, które zdecydowały się na separację.
www.kdcl.pl