3.5 C
Kielce
czwartek, 24 kwietnia, 2025
Strona głównaKulturaXXV Ogólnopolski Dzień Judaizmu

XXV Ogólnopolski Dzień Judaizmu

Zobacz

W czwartek  13 stycznia br. Świętokrzyski Sztetl – Ośrodek Edukacyjno-Muzealny w Chmielniku organizuje XXV Ogólnopolski Dzień Judaizmu w Kościele Katolickim. Hasłem przewodnim tegorocznych obchodów są słowa zaczerpnięte z Księgi Izajasza – „Moje myśli nie są myślami waszymi”. Spotkaniu patronuje marszałek województwa Andrzej Bętkowski.

Stałym punktem Dnia Judaizmu w Ośrodku Edukacyjno Muzealnym „Świętokrzyski Sztetl” w Chmielniku jest debata ekumeniczna z udziałem przedstawicieli różnych wyznań. W tym roku tematem rozmowy będą słowa z Księgi Izajasza „Moje myśli nie są myślami waszymi”, które zostaną zinterpretowane przez trzech duchownych.

Zaproszenie „Świętokrzyskiego Sztetla” do udziału w Dniu Judaizmu przyjęli:

  • ks. Igor Małysz – absolwent Iwano-Frankiwskiej Akademii Teologicznej Kościoła Greckokatolickiego. Obronił doktorat na Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu. Został wyświęcony w 2010 r. Siedem lat pełnił posługę proboszcza na Ukrainie, zaś od 2017 r. pracuje w Polsce, gdzie tworzy wspólnoty parafialne dla Ukraińców w Kielcach oraz Radomiu. (Fot. Gość Niedzielny)
  • rabin Stas Wojciechowicz – rabin Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie, Synagoga Ec Chaim. Urodził się w 1977 r. w Taszkiencie (w Uzbeckiej SRR) w rodzinie o żydowskich i polskich korzeniach. Po upadku Związku Radzieckiego wyjechał na studia do Stanów Zjednoczonych, a w 1994 wyemigrował z rodziną do Izraela. W latach 1995–1998 odbył studia licencjackie na Wydziale Nauk Politycznych Uniwersytetu Hajfy. Następnie przez trzy lata służył w Siłach Obronnych Izraela w Korpusie Młodzieży i Edukacji. W 2001 rozpoczął studia rabinackie na Hebrew Union Collage w Jerozolimie, gdzie otrzymał smichę w 2006. W latach 2004–2006, jako student rabinacki, pracował dla kongregacji Esz-Dawid w Aszdod, brał udział w programie szkolącym liberalnych rabinów do pracy w krajach byłego bloku wschodniego oraz kilkukrotnie odwiedzał reformowane kongregacje w byłym Związku Radzieckim. Był także przez pewien czas rabinem pomocniczym na letnich obozach Netzer w Kijowie. W latach 2007–2010 pełnił funkcję rabina kongregacji Shaarei Shalom w Petersburgu. Od października 2010 r. jest pierwszym reformowanym rabinem Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie. (Fot. Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie)
  • ks. dr Paweł Samiczak – kielczanin, ur. 1987 r., absolwent Katolickiego Uniwersytetu Jana Pawła II w Lublinie. W 2021 r. roku broniąc dysertację pt.: „Odnowa charyzmatyczna w Kościele katolickim w Polsce po Soborze Watykańskim II”, uzyskał stopień doktora nauk teologicznych z zakresu ekumenizmu.W diecezji kieleckiej ks. dr Samiczak pracuje jako Referent Ekumenizmu Diecezji Kieleckiej, kapelan Chorągwi Kieleckiej ZHP oraz wikariusz parafii pw. Św. Jadwigi Królowej w Kielcach. W swojej pracy naukowej zajmuje się badaniem zjawiska występowania oraz rozeznawania charyzmatów Ducha Świętego. Od ośmiu lat na terenie diecezji kieleckiej prowadzi nabożeństwa z modlitwą o uzdrowienie i uwolnienie. (Fot. archiwum prywatne).

W ramach Dnia Judaizmu w Świętokrzyskim Sztetlu otwarta zostanie wystawa zatytułowana “Zagłada Żydów europejskich”.

Patronat nad Dniem Judaizmu objął marszałek województwa Andrzej Bętkowski.

Aktualności

Przybywa miejsc pracy dla osób niepełnosprawnych

Ponad 800 tysięcy złotych przeznaczono na wsparcie osób niepełnosprawnych w powiecie kieleckim. W Starostwie Powiatowym w...

Polecamy