25 kwietnia, Piekoszów stał się centrum teatralnego świata dla młodych aktorów dzięki XXI edycji Międzygminnego Festiwalu Teatralnego. Organizowany przez Zespół Oświatowych Placówek Integracyjnych w Micigoździe i Bibliotekę Centrum Kultury festiwal przyciągnął fantastyczne talenty, które po raz pierwszy w historii wydarzenia zaprezentowały się na scenie kina „Piksel”.
Tegoroczne hasło, „Okropny, niewdzięczny i zły, czyli czarny charakter”, zainspirowało młodych aktorów do głębokich interpretacji i niezwykłej kreatywności. W konkursie wzięło udział 80 uczniów ze szkół podstawowych z gmin Piekoszów i Strawczyn. Występy były efektem ciężkiej pracy i zaangażowania zarówno uczestników, jak i ich opiekunów.
Jury, w składzie Dorota Anyż z Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach, Beata Starzyk, dyrektor Ośrodka Kultury w Łopusznie oraz Anna Perzowicz – Instruktor Teatru Bibiloteki Centrum Kultury w Piekoszowie, miało trudne zadanie oceny występów. Wszystkie prezentacje wykazały się wysokim poziomem, od fantastycznej scenografii po doskonałą dykcję i mimikę młodych aktorów. – Ocena występów na Festiwalu Teatralnym w Piekoszowie była dla mnie zarówno przyjemnością, jak i wielkim wyzwaniem. Poziom prezentacji był imponująco wysoki, co jest świadectwem zarówno talentu, jak i ciężkiej pracy młodych aktorów oraz ich opiekunów. Jestem zaskoczona, jak młodzi artyści potrafią interpretować tematykę festiwalu, w tym roku skoncentrowaną na postaciach o czarnym charakterze. Ich umiejętność przekazywania emocji, precyzja w dykcji i zaangażowanie w każdą rolę są dowodem na to, że teatr wciąż jest żywym i rozwijającym się medium artystycznym. Gratuluję wszystkim uczestnikom i jestem dumna, że mogłam być częścią tego inspirującego wydarzenia – mówi Dorota Anyż z Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach.
Po długich naradach jury w końcu przyszedł czas na ogłoszenie wyników. I tak, w kategorii wiekowej przedszkole miejsce pierwsze zdobył Zespół Placówek Oświatowych w Jaworzni, przedstawiając inscenizację „Jaś i Małgosia” pod czujnym okiem opiekuna Magdaleny Ogonowskiej. W kategorii wiekowej klasy I-III pierwsze miejsce przyznano dla Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi im. 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę w Micigoździe za inscenizację „Niecny plan Gargamela” przygotowaną pod okiem opiekunów: Agnieszki Wijas, Karoliny Bębacz i Pawła Gosposia. Miejsce drugie zdobyła Szkoła Podstawowa im. Jana Kochanowskiego w Piekoszowie z inscenizację „Czerwony Kapturek” pod opieką Małgorzaty Pietrzykowskiej. Miejsce trzecie powędrowało do Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Łosieniu za inscenizację „Królewna Śnieżka” pod opieką Magdaleny Chamerskiej. Wyróżnienie w tej kategorii otrzymała Szkoła Podstawowa im. Józefa Piłsudskiego w Rykoszynie za inscenizację „Królewna Śnieżka” pod opieką Anny Trojanowskiej-Skowron.
W kategorii wiekowej klas IV-VIII miejsce pierwsze jury przyznało młodym aktorom ze Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Łosieniu za inscenizację „Dziady cz. II” (fragment) pod opieką Sabiny Ćwiklińskiej. Miejsce drugie zdobyła Szkoła Podstawowa im. Stefana Żeromskiego w Brynicy za inscenizację „Okropna, niewdzięczna i zła” pod opieką Magdaleny Kędziory. Miejsce trzecie przyznano Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Korczynie za inscenizację „Czerwony Kapturek szuka księcia” pod opieką Magdaleny Pawlik.
Celem Festiwalu Teatralnego jest rozwijanie kreatywności scenicznej dziecięcych grup teatralnych. – Jestem niezwykle dumny z zaangażowania i pasji, jaką uczniowie oraz opiekunowie wykazali podczas XXI Festiwalu Teatralnego w Piekoszowie. Festiwal ten jest nie tylko okazją do prezentacji umiejętności scenicznych naszych młodych talentów, ale również platformą do wymiany doświadczeń i rozwijania kreatywności. Dzięki wsparciu Rady Rodziców i lokalnych instytucji kulturalnych, mogliśmy wspólnie stworzyć przestrzeń, gdzie dzieci mogą rozwijać swoje pasje teatralne. Jestem przekonany, że doświadczenia zdobyte podczas festiwalu przyczynią się do dalszego rozwoju wszystkich młodych aktorów zarówno w sztuce, jak i w życiu codziennym – podkreśla dyrektor Zespołu Oświatowych Placówek Integracyjnych w Micigoździe, Zenon Kobiec, który złożył podziękowania nie tylko na ręce młodych aktorów, ich opiekunów i jury, ale także na ręce koordynatorów festiwalu: Karoliny Tobery i Magdaleny Czarneckiej–Zbróg za ich pasję i wkład w tak duży sukces tego wydarzenia.