3.5 C
Kielce
poniedziałek, 23 grudnia, 2024
Strona głównaAktualnościXVIII Świętokrzyski Jarmark Agroturystyczny

XVIII Świętokrzyski Jarmark Agroturystyczny

Zobacz

Giełda agroturystyczna „Swojskie Klimaty – Świętokrzyskie Smaki”, Występy zespołów ludowych, agrosfera dla dzieci, konkurs kulinarny, degustacje, gry i zabawy dla całych rodzin – Muzeum Wsi Kieleckiej i Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego zapraszają 28 maja 2023 do Parku Etnograficznego w Tokarni na XVIII Świętokrzyski Jarmark Agroturystyczny.

W ramach imprezy odbędą się:

• giełda agroturystyczna „Swojskie Klimaty – Świętokrzyskie Smaki”, podczas której będzie można spróbować wiele produktów i potraw regionalnych przygotowanych przez kilkadziesiąt kół gospodyń wiejskich i stowarzyszeń agroturystycznych, lokalne grupy działania, gminy itp. Do tej pory zgłosiło się ok. 60 wystawców z całego województwa świętokrzyskiego
(z miejscowości takich jak m.in.: Chęciny, Bieliny, Nowa Słupia, Łopuszno, Bodzentyn, Brody, Działoszyce, Raków, Nowy Korczyn, Piekoszów, Krasocin a nawet Stowarzyszenie Agroturystyczne Galicyjskie Gospodarstwa Gościnne i Piwnice Antoniego z Małopolski).
• występy zespołów ludowych, folkowych na scenie: Zespół Ludowy Bolechowiczanie, Zespół Domaszowianie, Zespół Ignacowianki, Zespół Pieśni i Tańca Ciekoty, Zespół pieśni i Tańca Piekoszowianie, Kapela Typowy Janus,
• o godzinie 17.00 wystąpi zespół Piękni i Młodzi, Magdalena Narożna – muzyka taneczna
• podczas jarmarku odbędą się konkursy: kulinarny „Nadziane po chłopsku” z cennymi nagrodami (sprzęt małe AGD) oraz konkurs „Na najładniejsze stoisko”,
• szereg atrakcji dla dzieci w ramach Agrostrefy dziecięcej,
• kiermasze rękodzieła,
• pokazy tradycyjnych rzemiosł,
•pokazy obrzędowe, warsztaty.

Gościem specjalnym Jarmarku Agroturystycznego będzie Województwo Lubelskie, które zaprezentuje walory i atrakcje turystyczne regionu.

Atrakcją będzie też konkurs kulinarny „Nadziane po chłopsku”. Do konkursu zgłoszone zostały potrawy przygotowane z produktów pochodzących z gospodarstw rolnych, z produktów ekologicznych, uprawianych/hodowanych w sposób tradycyjny, odpowiadające tematyce konkursu. Mogą to być potrawy przygotowane w wersji na słodko, na słono, pikantne czy ziołowe. Biorąc pod uwagę sposób przygotowania mogą być: bez obróbki cieplnej lub pieczone, gotowane, smażone itp. wedle pomysłów uczestników konkursu z wykorzystaniem produktów tradycyjnych związanych z Regionem Świętokrzyskim. Oprócz walorów smakowych ocenie podlegać będzie również związek z tematyką konkursu oraz sposób serwowania potrawy przez Wystawcę.

Atrakcje w ramach agrosfery dla dzieci: (w ramach obchodów Dnia Dziecka)

  • Teatr Wagabunda: „Stara Zagroda – czyli jak żyli i bawili się nasi przodkowie” – gry i zabawy rodzinne prowadzone przez Teatr Wagabunda na następujących stanowiskach: stanowiska: pralnia, wychodek, waga, podkowiarnia, kręgielnia, huśtawka, wygibasy, trenażer, strzelanie z procy, moja-twoja, walka na worki, konik bujany, monidło, klepoki małe, klepoki duże, kładka, dziad i baba, rzut kółeczkami i dziobiące ptaszki;
  • Robie Sobie DIZAJN: a) strefa rodzinnej zabawy – „Podróże po równoległym świecie”, b) warsztaty projektowania postaci i zwierząt z drewna z równoległego świata.
  • PODRÓŻE PO RÓWNOLEGŁYM ŚWIECIE to, drewniana instalacja połączona tunelem czasoprzestrzennym, w której dzieci podróżować będą między wymiarami różnorodnych zabaw. Atrakcje te w pełni pobudzać będą ich wyobraźnię oraz zachęcać do twórczego działania. Przemieszczając się pomiędzy zakamarkami instalacji, dzieci odbywać będą podróż po swojej wyobraźni doświadczając zabawy motoryczne, sensoryczne, ruchowe i artystyczne. Finalnie dotrą do strefy warsztatowej, gdzie wraz z animatorami stworzą postacie i zwierzęta z równoległego świata

Na stoisku Leśny Kompleks Promocyjny – Puszcza Świętokrzyska prezentowane będą walory turystyczne oraz przyrodnicze obszaru LKP Puszcza Świętokrzyska, a także tematyka związana z tzw. darami lasu. Gościem specjalnym będzie Maksymilian Przybylski, twórca bloga „Max gotuje z natury”, przyrodnik, kucharz czerpiący ze staropolskiej kuchni, ale przede wszystkim z dzikich roślin, z których tworzy zaskakujące i nieoczywiste potrawy. Podczas imprezy ugotuje pokrzywiankę świętokrzyską, którą będzie można spróbować. W ramach stoiska prowadzone będą warsztaty z zakresu: rozpoznawania grzybów, rozpoznawania tropów zwierząt, rozpoznawania drzew i krzewów leśnych, rozpoznawania popularnych ziół leśnych (leśna apteka). Ponadto na stoisku będą prowadzone konkursy dla dzieci i młodzieży (koło fortuny) oraz będzie tzw. leśna strefa relaksu. Możliwe będzie uzyskanie porad z zakresu uprawy drzew. Leśnicy będą też prezentowali atrakcje turystyczne i bazę rekreacyjną świętokrzyskich lasów.

Rodzinne gry i zabawy zorganizuje Osada Średniowieczna w Hucie Szklanej: warsztaty garncarskie, tkackie, zielarskie, animacje: przeciąganie liny, narty wieloosobowe, rzut wiankiem do celu, dojenie krowy.

Wiejska Foto Budka, w której będzie możliwość wykonania sobie zdjęcia w specjalnie zaaranżowanej wiejskiej scenerii, z użyciem tradycyjnych narzędzi i sprzętów (np. balia z tarą do prania) oraz tradycyjnych elementów ubrania.

Zamek Królewski w Chęcinach na swoim barwnym stoisku obsługiwanym przez osoby ubrane w strojach dawnych prowadzić będzie konkursy i pokazy mincerstwa. Ponadto będzie można zobaczyć z bliska elementy zbroi rycerskiej, hełmy, napierśniki, miecze itp.

 

Aktualności

Warsztaty świąteczne w Centrum Kultury i Bezpieczeństwa w Zajączkowie. Piękne wianki i radość tworzenia

W Centrum Kultury i Bezpieczeństwa w Zajączkowie odbyły się warsztaty rękodzielnicze, podczas których mieszkańcy mieli okazję nauczyć się zdobienia...

Polecamy