Tegoroczna, XV edycja Wioski Indiańskiej była rekordowa pod względem liczby uczestników – blisko 400 dzieci i 140 wolontariuszy spędziło czas na półkoloniach w Zaborzu. Na najmłodszych, jak każdego roku, czekało mnóstwo atrakcji, a na zakończenie odbył się koncert pamięci pastora Janusza Daszuty – pomysłodawcy wioski.
Jubileuszowa edycja półkolonii miała miejsce w terminie 10-15 lipca br. Na zaborzańskim wzgórzu gromadziło się codziennie 392 dzieci, podzielonych na 14 plemion. Opiekowało się nimi grono 28 wychowawców, 14 wodzów i liczni pomocnicy, w sumie ponad 140 wolontariuszy, wśród których znaleźli się ochotnicy z USA. Wielu z nich niejednokrotnie uczestniczyło w Wiosce będąc dziećmi. Teraz po przejściu specjalnego szkolenia z dumą pełnią funkcję opiekunów.
Całe wydarzenie skupia się na zapewnieniu dzieciom pełnego atrakcji miejsca, gdzie spędzą wakacje rozwijając takie wartości jak miłość, dobroć, pokój i przyjaźń.
„Wioska Indiańska to ogromnie ważna i oryginalna inicjatywa, zupełnie niespotykana w Polsce. Podczas letnich półkolonii dzieci i młodzież z gminy Morawica spędzają czas w zupełnie inny, nowatorski sposób. Nieodzownie, wśród wolontariuszy biorących udział w wydarzeniu, są opiekunowie ze Stanów Zjednoczonych, którzy uczą dzieci podstaw języka angielskiego. To niezwykłe przedsięwzięcie, które bardzo dobrze promuje naszą gminę.” – powiedział Burmistrz Miasta i Gminy Morawica Marian Buras.
„Cieszę się, że kolejny raz mogłam wziąć udział w organizacji tego wyjątkowego przedsięwzięcia. Radość dzieci i wdzięczność rodziców przynosi nam ogromną satysfakcję. W związku z dużym zainteresowaniem Wioską. Nie udałoby nam się zorganizować Wioski Indiańskiej bez pomocy wolontariuszy, sponsorów i ludzi o wielkich sercach, którym z tego miejsca pragnę serdecznie podziękować” – powiedziała współorganizatorka Wioski Indiańskiej Bożena Daszuta.
Od poniedziałku do piątku plemiona uczestniczyły w 14 warsztatach edukacyjno-sportowych takich jak: jazda konna, strzelanie z łuku, ścianka wspinaczkowa, tor wiszących przeszkód, angielskie zabawy, język migowy, miodokracja, indiański wojownik, mowa bębnów czy „Profesor Pytalski”.
Pierwszy dzień w wiosce był dla każdego z uczestników ogromnym przeżyciem, ale również świetną okazją do nawiązania nowych przyjaźni. Każde z plemion liczyło bowiem blisko 30 Indian, toteż poza wspólną zabawą, dzieci miały okazję poznać nowych kolegów i koleżanek. Półkolonie w Zaborzu pozytywie wpływają na rozwój i edukację młodzieży. Warsztaty rękodzielnicze, plastyczne, a także językowe cieszą się ogromną popularnością wśród najmłodszych. Każdego dnia spośród wszystkich drużyn wyznaczane były dwie osoby: chłopczyk i dziewczynka, którzy za swoje ogromne zaangażowanie otrzymały tytuł wojownika lub wojowniczki dnia. Wspólną zabawę, jak co roku, zwieńczyły Zawody Wielkiego Wodza z przeciąganiem liny i wyścigami.
Sobotnie zakończenie było tym bardziej wyjątkowe, ponieważ w związku z 5 rocznicą śmierci Janusza Daszuty – pomysłodawcy Wioski Indiańskiej, odbył się wyjątkowy Koncert Pamięci „Patrzący w górę”, podczas którego wystąpiła córka Pana Janusza – Kamila Pałasz w duecie z Adamem Kosewskim. Zaśpiewał również jeden z amerykańskich wodzów-wolontariuszy, Dimitri Heaggans. Na ten niezwykły, wzruszający wieczór oprócz rodziny i przyjaciół pastora przybyli licznie mieszkańcy Zaborza i okolic. Piękne pieśni przybliżyły zebranym postać Wodza Patrzącego w Górę oraz wartości, którymi się kierował.
Nieodzownie podczas Wioski Indiańskiej nad bezpieczeństwem dzieci czuwali wykwalifikowani wychowawcy, opiekunowie, instruktorzy, pielęgniarki, Strażnicy Miejscy z Morawicy i oddziały Ochotniczej Straży Pożarnej z terenu Miasta i Gminy Morawica.
Organizatorzy Wioski Indiańskiej składają serdecznie podziękowania partnerom, sponsorom i wszystkim darczyńcom: Miastu i Gminie Morawica, MGOPS w Morawicy, Samorządowemu Centrum Kultury w Morawicy, Pływalni „Koral” w Morawicy, Kościołowi Ewangelicko-Metodystycznemu (Parafia w Kielcach), Stowarzyszeniu Ekorozwoju Lisowa i Zaborza, United Methodist Church O’Fallon USA, Klasztorowi Karczówka, Ks. Janu Oleszko z Sekretariatu Misji Pallotyńskiej, Towarzystwu Biblijnemu Warszawa, Pani Renacie Kamienik Hotel Da Vinci, Panu Bartłomiejowi Wiatkowskiemu Alma Alpinex, Panu Konradowi Januszewskiemu Karabela – ochrona mienia, Panu Przemysławowi Kozaneckiemu, Państwu Ewie i Januszowi Braziewiczowie, KGW Zaborze, Pani Jadwidze Stemplewskiej, fabryce herbaty z Chałupek oraz rodzicom uczestników półkolonii.
Foto: Facebook Indian Village Zaborze