Impreza przyciągnęła setki mieszkańców regionu oraz turystów. Na błoniach przy Klasztorze Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej swoje stoiska rozstawiły gminy, koła gospodyń wiejskich, a także prywatne firmy. Ciekawi smaków powiatu kieleckiego mogli skosztować również potraw przyrządzonych przez Panie z Zespołu Pieśni Ludowej z Marzysza, które reprezentowały gminę Daleszyce.

Na naszym stoisku, przybyli w tym dniu na jarmark goście, mogli skosztować swojskich potraw, a także napić się dodającego energii „kompociku”. Dużym zainteresowaniem cieszyły się przygotowane przez Panie z ZPL Marzysz rękodzieła. Nowych właścicieli znalazły m.in. kartonowe kotki, bez z bibuły i ekstrawagancki koszyk z gazety.

Na jarmarku pojawiło się wielu samorządowców, a wśród nich delegacja z daleszyckiego magistratu: Burmistrz, Dariusz Meresiński, Radna Rady Powiatu, Anna Kosmala, Przewodniczący Rady Miejskiej, Rafał Siwonia, a także Radny, Sławomir Jamioł.

XIV Jarmark rozpoczął się niezwykle wzniośle i uroczyście – przejściem procesji z relikwiami Drzewa Krzyża Świętego spod bazyliki mniejszej do ołtarza polowego, gdzie odbyła się msza, odprawiona w hołdzie ofiar II wojny światowej. Tym samym powiat kielecki rozpoczął obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Niezwykłą oprawę muzyczną zapewnił Chór Con Anima z Waśniowa oraz zespół Harnasie. „Na góralską nutę” tak brzmiało hasło przewodnie imprezy – a to za sprawą niezwykłych gości – Podhalańskiego Zespołu Góralskiego Harnasie z Suchego, który w artystycznym pojedynku na scenie zmierzył się góralami świętokrzyskimi – Zespołem Pieśni i Tańca Morawica. Przez cały dzień można było rozkoszować się piękną pogodą, widokami oraz smacznym jadłem przygotowanym przez świętokrzyskie gospodynie. Nie zabrakło również akcentów artystycznych. Na scenie pojawiło się wielu wykonawców. Każdy znalazł coś dla siebie… i dla ciała i dla ducha.


Mateusz Fąfara

Galeria