3.5 C
Kielce
środa, 25 grudnia, 2024
Strona głównaAktualnościXIV Festiwal Wielkopostny Daleszyce 2018 za nami

XIV Festiwal Wielkopostny Daleszyce 2018 za nami

Zobacz

Pieśni wielkopostne i poezja, czyli prawdziwa uczta dla miłośników kultury na wysokim poziomie – tak wyglądał finał XIV Festiwalu Wielkopostnego, który odbył się 18 marca w kościele pw. św. Michała Archanioła w Daleszycach.

Festiwal odbywał się na dwóch obszarach i objął muzykę oraz poezję o tematyce wielkopostnej. Celem wydarzenia była popularyzacja bogactwa pasyjnej muzyki kościelnej, rozwijanie aktywności artystycznej związanej z przeżywaniem Wielkiego Postu, umożliwienie artystom twórczej konfrontacji, rozbudzenie w uczestnikach, zwłaszcza w dzieciach i młodzieży, wrażliwości i umiejętności kontemplacji, zadumy i refleksji, a także pobudzenie kreatywności uczestników poprzez aktywizowanie amatorskich środowisk muzycznych, poetyckich i plastycznych.

– Dzisiaj w Daleszycach wyjątkowe wydarzenie o szerokim przekroju twórczości artystycznej. Zarówno miłośnicy muzyki, jak i poezji mogli zaprezentować tu swoje umiejętności i podkreślić znaczenie okresu Wielkiego Postu – powiedział Dariusz Meresiński, Burmistrz Miasta i Gminy Daleszyce. – Bardzo cieszy fakt, że spotkania z zakresu kultury cieszą się tak ogromną frekwencją, co oznacza, że są dla znaczącego czy znacznego grona osób niezmiernie ważne, a to dobry prognostyk na przyszłość. Trzeba podkreślić, że dziś przed publicznością zaprezentowało się ponad 250 wykonawców – dodał Burmistrz Dariusz Meresiński.

Zespół Pieśni Ludowej z Marzysza z wyróżnieniem

Konkurs skierowany był do świętokrzyskich chórów, zespołów ludowych, zespołów wokalnych i wokalno-instrumentalnych wykonujących repertuar pasyjny. Uczestnicy zostali wyłonieni podczas przesłuchań w Stąporkowie i Pińczowie, gdzie wykonali po dwie pieśni pasyjne.

Zmagania w Daleszycach zostały podzielone na trzy kategorie: chóry, zespoły ludowe, zespoły wokalne i wokalno-instrumentalne. Konkurs finałowy miał charakter koncertu. Każda z formacji muzycznej wykonała jeden utwór. Zwycięzcą w kategorii zespołów ludowych został Zespół Kielecczyzna z MGOKiS w Stąporkowie. Warto dodać, że wyróżnienie w tej kategorii trafiło do Zespołu Pieśni Ludowej z Marzysza, który reprezentował gminę Daleszyce. W kategorii chórów najlepszy okazał się Chór Masłowianie z GOKiS w Masłowie. Laur zwycięstwa w kategorii zespołów wokalnych i wokalno-instrumentalnych trafił do Zespołu Szkolne Nutki z Publicznej Szkoły Podstawowej w Niekłaniu Wielkim.

Laureatom zostały wręczone pamiątkowe dyplomy i nagrody. Honorowymi patronami wydarzenia, darczyńcami i fundatorami nagród byli: ks. Biskup Kielecki – Jan Piotrowski, ks. Proboszcz Tadeusz Cudzik – proboszcz parafii pw. św. Michała Archanioła w Daleszycach, Andrzej Kryj – poseł na Sejm RP, Krzysztof Słoń – senator RP, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego – Adam Jarubas, Kurator Świętokrzyski – Kazimierz Mądzik, Burmistrz Daleszyc – Dariusz Meresiński, Barbara Sodel – Prezes Banku Spółdzielczego Daleszyce-Górno, Studio Koliber w Kielcach, MGOK w Daleszycach, Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach.

Konkurs poetycki – wielkopostne refleksje

Podczas koncertu finałowego w Daleszycach odbył się także konkurs poetycki. Wzięli w nim udział mieszkańcy województwa świętokrzyskiego, zarówno młodzież, jak i dorośli. Przedmiotem konkursu był samodzielnie napisany wiersz, dotychczas niepublikowany i nienagradzany, którego tematyka nawiązywała do okresu Wielkiego Postu. Jury w swojej ocenie brało pod uwagę zgodność utworu z tematem, dobór środków artystycznego wyrazu, wartość literacką, a także oryginalność ujęcia tematu. Pierwsze miejsce w konkursie zdobył Dominik Moskal za wiersz pod tytułem „Adam”.

Laureatom konkursu zostały wręczone nagrody i wyróżnienia. Ich fundatorami byli: Świętokrzyski Kurator Oświaty w Kielcach – Kazimierz Mądzik, Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach oraz Poseł na Sejm RP – Andrzej Kryj.

Organizatorem Festiwalu Wielkopostnego był Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach. Organizatorami koncertu finałowego byli: Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach, Urząd Miasta i Gminy Daleszyce, Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Daleszycach oraz Parafia pw. Św. Michała Archanioła w Daleszycach.

Galeria

Aktualności

Tradycja, kreatywność i wspólne świętowanie – jasełka w Szkole Podstawowej w Łukowej

18 grudnia, w Szkole Podstawowej w Łukowej, miało miejsce niezwykłe Bożonarodzeniowe przedstawienie w wykonaniu uczniów, przepełnione najpiękniejszymi polskimi kolędami. Jasełka to jedna...

Polecamy