Przez pięć dni Chęciny stały się prawdziwą stolicą boksu. To właśnie tu, w gościnnych murach hali widowiskowo-sportowej „Pod Basztami” zorganizowano XI Memoriał Leszka Drogosza, jednego z najwybitniejszych polskich bokserów. Turniej przyciągnął blisko stu pięściarzy z dwunastu państw: Anglii, Belgii, Francji, Gwinei Bissau, Irlandii, Litwy, Serbii, Słowacji, Walii, Ukrainy, Trynidadu Tobago i Polski.
Leszek Drogosz, nazywany „Czarodziejem Ringu”, to legenda polskiego boksu. Jego osiągnięcia i umiejętności sprawiły, że stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych sportowców w Polsce. Leszek Drogosz zdobył liczne medale w różnych międzynarodowych zawodach, w tym brązowy medal na Igrzyskach Olimpijskich w Rzymie w 1960 roku.
Wydarzenie o międzynarodowym charakterze, we wtorek 19 września, otworzyła wiceminister sportu i turystyki Anna Krupka razem z senatorem Krzysztofem Słoniem, burmistrzem Gminy i Miasta Chęciny, Robertem Jaworskim oraz z prezesem Polskiego Związku Bokserskiego Grzegorzem Nowaczkiem. Jak podkreślano, wydarzenie o takim charakterze i skali, jest nie tylko wyrazem rozwoju sportowego, ale też promocją lokalnej społeczności, historii i dziedzictwa kulturowego regionu. – Memoriał Leszka Drogosza jest nie tylko hołdem dla wybitnego sportowca, ale również okazją do promocji boksu i integracji środowiska bokserskiego. Dzięki takim wydarzeniom młodzi zawodnicy mają szansę zmierzyć się z najlepszymi, zdobywać doświadczenie i kształtować swoje umiejętności – mówiła wiceminister sportu i turystyki, Anna Krupka.
– XI Memoriał Leszka Drogosza przyciągnął do Chęcin stu zawodników z dwunastu krajów. Jest to wydarzenie światowej rangi, które nie tylko promuje sport, ale też przyczynia się do promocji kultury, historii i tożsamości naszej gminy. Chęciny, dzięki takim imprezom, mają okazję zaistnieć na mapie sportowej Polski i świata, zyskując tym samym uwagę kibiców, mediów i sportowców – zaznaczył burmistrz Gminy i Miasta Chęciny, Robert Jaworski, który podkreślił dumę i znaczenie tej imprezy dla lokalnej społeczności, odnosząc się do bogatej historii miasteczka i porównując ducha walki rycerzy z przeszłości do współczesnych bokserów.
W uroczystości otwarcia wielkiej gali boksu uczestniczył także wiceprezes Polskiego Związku Bokserskiego Maciej Demel oraz reprezentacje państw, biorących udział w turnieju.
Gala finałowa odbyła się w sobotę, 23 września, a udział w niej wzięła między innymi rodzina Leszka Drogosza. Obecność żony, Ireny, oraz jego syna, Leszka Drogosza juniora, dodała wydarzeniu szczególnego charakteru. Dla wielu uczestników i kibiców była to szansa na bliższe poznanie osoby, która stała za tym wielkim sportowcem. – Bardzo się cieszę, że są ludzie, którzy zorganizowali jedenastą edycję memoriału, że jest kultywowana pamięć o mężu. Może jak młodsi będą przychodzić na ten turniej, to wyrośnie jakiś talent, który zacznie odnosić sukcesy. Cały czas mam takie wrażenie, że mąż wyjechał na jakiś obóz, czy zebranie i zaraz wróci. Niestety, życie jest jakie jest, toczy się dalej. Dlatego cieszę się, że pamięć o Leszku jest ciągle żywa – mówiła Irena Drogosz, żona znakomitego pięściarza Leszka Drogosza.
Trzeba przyznać, że Chęciny, ze swoją bogatą historią i unikatowym krajobrazem, stanowiły idealne tło dla tak ważnego międzynarodowego wydarzenia, jakim był XI Memoriał Leszka Drogosza. Umiejscowienie gali w cieniu chęcińskiego zamku nie tylko dodało jej prestiżu, ale także wspaniałego klimatu, łącząc nowoczesność sportu z dziedzictwem historycznym regionu. Była to jedna z największych i najbardziej widowiskowych międzynarodowych imprez sportowych, jakie odbyły się w tutejszej hali. Podczas XI Memoriału Leszka Drogosza reprezentanci Polski zdobyła dziewięć złotych medali.