W głębokiej zadumie wsłuchiwano się w pieśni wielkopostne i pasyjne rozbrzmiewające w parafialnym Kościele pw. Św. Bartłomieja w Chęcinach w Niedzielę Palmową. I nie ma się czemu dziwić, bo utwory pięknie wykonane przez artystów i młodzież z terenu Gminy Chęciny pokazały oryginalne świadectwo bogatej kultury ludowej, zachęcając przy tym do muzycznych kontemplacji.
Święta Wielkanocne to najważniejsze wydarzenie w kalendarzu każdego katolika, które niesie ze sobą wyjątkowe przeżycia duchowe. Z tej okazji w Chęcinach po raz czwarty został zorganizowany Koncert Pieśni Wielkopostnych. Tym razem odbył się w Kościele pw. Świętego Bartłomieja w Chęcinach. – Koncert Wielkopostny to wydarzenie, które wywołuje w nas głęboką refleksję nad sensem życia, cierpienia i krzyża, który dla katolików jest ważnym symbolem. Idea organizacji Koncertu Wielkopostnego od samego początku została bardzo ciepło przyjęta przez mieszkańców naszej gminy, dlatego już na stałe koncert wpisał się w tutejszy kalendarz wydarzeń kulturalnych – dodał Burmistrz Jaworski, który otworzył Koncert Pieśni Wielkopostnych wraz z księdzem Dziekanem Janem Kukowskim, proboszczem parafii pw. Św. Bartłomieja w Chęcinach. – Wielki Post to czas przygotowywania się do Świąt Wielkanocnych. W tym czasie przygotowujemy się duchowo do godnego przeżywania Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, największych i najważniejszych świąt chrześcijańskich związanych z wydarzeniami męki śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. Aby móc należycie przeżywać Święta Wielkanocne, należy się właściwie do nich przygotować. Myślę, że dzisiejszy koncert pozwoli zagłębić się w tajemnicę Zmartwychwstania Pańskiego i w głębokiej refleksji wprowadzi nas wszystkich w ostatni tydzień Wielkiego Postu – podkreślał ks. Dziekan Jan Kukowski podczas otwarcia Koncertu Wielkopostnego.
Trzeba przyznać, że pieśni wielkopostne i pasyjne wyjątkowo zabrzmiały w chęcińskim kościele. Artyści z terenu gminy oraz młodzież zaprezentowali piękne utwory o melodiach nawiązujących do tradycji chorału gregoriańskiego. – Bo takie właśnie są pieśni wielkopostne. Wiele z nich jest starszych niż kolędy – mówili artyści, przypominając jednocześnie, że najstarsze polskie pieśni pasyjne pochodzą z XV wieku. Nie wszystkie jednak są nam obce. Wiele z nich jest wciąż znanych i śpiewanych przez wiernych w kościołach podczas mszy odprawianych w czasie Wielkiego Postu, jak na przykład „Ludu mój, ludu” czy „Ach mój Jezu jak ty klęczysz”. W trakcie tegorocznego Koncertu Pieśni Wielkopostnych można też było usłyszeć utwory mniej znane, a nawet specjalnie napisane z okazji uczczenia okresu Wielkiego Postu. – Poza głęboką zadumą i refleksją, jaką zapewne każdy z nas przeżywał, wydarzenie to z całą pewnością było także jedną z nielicznych okazji, by wiele pieśni pasyjnych, wykonywanych w Wielkim Poście w ogóle poznać, albowiem tradycja ich śpiewania i słuchania niestety zanika. My chcemy ją podtrzymywać i z tego miejsca pragnę złożyć serdeczne podziękowania naszym artystom, którzy z taką pieczołowitością podjęli się próby przekazania szerokiej publiczności naszych tradycji – dziękował Burmistrz Robert Jaworski.
Podczas tegorocznego Koncertu Wielkopostnego wystąpiło kilkudziesięciu artystów z terenu Gminy i Miasta Chęciny. Wśród nich znaleźli się przedstawiciele Kół Gospodyń Wiejskich, zespoły dziecięce i senioralne, chóry i schole, a także soliści. Dla publiczności wystąpili: „Bolminianki”, „Lipowiczanie”, „Ostrowianki”, „Siedlecczanie”, „Zelejowianie”, Studio Piosenki działające przy Centrum Kultury i Sportu w Chęcinach, Chór Parafialny z Kościoła pw. Św. Bartłomieja w Chęcinach, Schola Polichno, Grupa Śpiewacza Sekcji Emerytów Nauczycieli, Chór Oremus, przedstawiciele San Damiano oraz solistki: Antonina Gorzelak, Jadwiga Wojda i Stanisława Żądecka. Artyści dołożyli wszelkich starań, aby koncert był niezapomnianym wydarzeniem, które wprowadzi uczestników w niepowtarzalny klimat Świąt Wielkiej Nocy.
Wyśpiewane w Chęcinach pieśni wielkopostne i pasyjne przybliżyły zebranym mękę, cierpienie i śmierć Pana Jezusa, jako ofiarę, którą poniósł, aby zbawić ludzi. – Trudno wyobrazić sobie Święta Wielkanocne bez odpowiedniego przeżycia okresu Wielkiego Postu. Dla każdego katolika jest to czas zadumy, zwolnienia tempa życia i ważnych postanowień – mówi Burmistrz Robert Jaworski. – Okres czterdziestu dni duchowych przygotowań do Świąt jest idealnym czasem na wspólne śpiewanie pieśni wielkopostnych, które dla wszystkich jego uczestników jest bardzo głębokim przeżyciem. To także doskonała okazja do pielęgnowania tradycji i przekazywania ich kolejnym pokoleniom – podkreślił Burmistrz Jaworski.