3.5 C
Kielce
środa, 24 kwietnia, 2024
Strona głównaAktualnościWywieśmy flagi w święta narodowe!

Wywieśmy flagi w święta narodowe!

Zobacz

11 listopada obchodzimy 100 rocznicę odzyskania niepodległości, zachęcamy wszystkich mieszkańców gminy Daleszyce do wywieszania flag biało-czerwonych. Przedtem jednak chcemy przypomnieć, jak powinniśmy się z nią obchodzić oraz skąd pochodzą widoczne na niej barwy biel i czerwień.

Historia naszych barw narodowych nie jest sprawą trudną, lecz przez lata zapomniano. Kolor biały na naszej fladze nie tylko oznacza dobro i czystość, a kolor czerwony dostojność i waleczność.. polskie barwy narodowe kształtowały się na przestrzeni wielu stuleci i mają jako jedne z nielicznych na świecie pochodzenie heraldyczne. Wywodzą się one z dwóch herbów: Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego.

Biel pochodzi od Orła, będącego godłem Polski oraz Pogoni rycerza galopującego na koniu będącego godłem Księstwa Litewskiego. Oba te godła znajdowały się na czerwonych tłach tarcz herbowych. Na fladze biel jest u góry, ponieważ w polskiej heraldyce ważniejszy jest kolor godła niż kolor tła.

Polskie barwy narodowe w tym kształcie przyjął suwerenny Sejm Królestwa Polskiego w dniu 7 lutego 1831 roku uchwalając ustawę, której skutki trwają do dziś. Ta ustawa, jako pierwsza normowała kwestię polskich barw narodowych i w zgodzie z prawami heraldyki odwoływała się do tradycji Rzeczpospolitej Obojga Narodów.

Eksponowanie flagi państwowej wymaga znajomości zasad mających źródło w Protokole Flagowym.

Powstał on między innymi po to, aby ujednolicić w Polsce sposób posługiwania się flagą narodową. Protokół jednoznacznie precyzuje zasady, jakimi kierować się powinien obywatel lub instytucja zamierzając wywiesić flagę. Jedna z najważniejszych zasad jest możliwość wywieszania flagi państwowej nie tylko podczas ważnym uroczystości i świąt państwowych, ale również, kiedy chcemy uczcić ważne wydarzenia naszego życia prywatnego np. narodziny dziecka, ślub czy zdana pomyślnie matura. Musimy jednak być świadomi, że wywieszając flagę państwową jesteśmy zobowiązani przestrzegać zawartych w Protokole Flagowym zasad. Przepisy kodeksu karnego przewidują surową karę za znieważenie symboli narodowych, w tym także flagi państwowej.

Jeżeli ktoś publicznie znieważa, niszczy, uszkadza lub usuwa godło, sztandar, chorągiew, banderę, flagę lub inny znak państwowy, podlega karze grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku. Poza tym kodeks wykroczeń przewiduje karę aresztu lub grzywny, w przypadku, gdy ktoś narusza przepisy o godle, barwach i hymnie Rzeczpospolitej.

Warunki i sposoby eksponowania flagi państwowej:
• Jeżeli nie chcemy łamać prawa zobowiązani jesteśmy wywieszać flagę bez godła, ponieważ ten rodzaj flagi zastrzeżony jest wyłącznie dla grupy podmiotów określonych w ustawie (placówki dyplomatyczne, lotniska, samoloty cywilne podczas lotów za granicę, kapitanaty portowe, statki morskie)
• Flaga, którą chcemy wywiesić powinna być czysta i wyprasowana
• Flagę należy schować przy niesprzyjających warunkach atmosferycznych, aby nie mokła i nie została porwana przez wiatr
• Flaga powinna być tak zamieszczona, aby nie dotykała podłoża, podłogi lub nie była zamoczona w wodzie
• Flaga może tylko lekko łopotać, nie może targać nią wiatr. Kiedy silny wiatr uniemożliwia eksponowanie flagi wówczas zobowiązani jesteśmy ściągnąć ją do czasu ustąpienia niesprzyjających warunków atmosferycznych
• Jeżeli flaga zaplącze się dookoła drzewca, trzeba ją rozplątać. Zaplątana flaga nie jest ozdobą
• Jeżeli chcemy wywiesić flagę za oknem lub na balkonie musimy amiętać że może być eksponowana od świtu do zmroku, przy dłuższej ekspozycji powinna być oświetlona na tyle silnie, aby widoczne były jej barwy
• Jeżeli flaga jest w stanie nie nadającym się do użytku, powinna być zniszczona w sposób godny, najlepiej przez niepubliczne spalenie lub pocięcie w taki sposó, aby rozdzielić barwy
• Flaga z papieru używana podczas uroczystości, nie powinna być porzucona, wyrzucona na śmietnik
• Flagi opuszcza się do połowy masztu tylko w szczególnych, określonych okolicznościach (np. oficjalnej żałoby)
• Na godle ani fladze nie należy zamieszczać jakichkolwiek napisów, rysunków, znaków, liter, obrazów oraz kłaść kwiatów ani żadnych innych przedmiotów
• Pamiętajmy, że flaga lub barwy wywieszane „do góry nogami” nie symbolizują już państwa polskiego
• Trzeba zwracać uwagę na właściwą kolejność barw, jeżeli umieszczone są pionowo, kolor biały powinien znajdować się po lewej stronie płaszczyzny oglądanej z przodu. Zasada ta obowiązuje również flagi przykrywającej trumnę
• Podczas wykonywania lub odtwarzania hymnu państwowego, podczas wciągania falgi na maszt, wnoszenia jej do Sali lub wprowadzenia na plac przed apelem na wolnym powietrzu obowiązuje zachowanie powagi i spokoju oraz zdjęcie nakrycia głowy (mężczyźni i chłopcy). Ten gets nie jest poprzedzany żadną zapowiedzią a powinien nastąpić natychmiast po ogłoszeniu informacji o wniesieniu falgi najpóźniej wtedy, kiedy patrzący ją zauważy lub usłyszy pierwsze brzmienie hymnu.

BĄDŹ DUMNY, WYWIEŚ FLAGĘ!

Magdalena Zielińska

Aktualności

Polecamy