3.5 C
Kielce
wtorek, 1 lipca, 2025
Strona głównaAktualnościWystawa fotografii Zdzisława Beksińskiego

Wystawa fotografii Zdzisława Beksińskiego

Zobacz

Muzeum Okręgowe w Sandomierzu zaprasza na otwarcie wystawy w Zamku Królewskim. Na wystawie zaprezentowane zostaną wczesne fotografie oraz późne fotomontaże Zdzisława Beksińskiego. Wernisaż wystawy w piątek 3 lipca o godz. 11.00.

Fotografie składające się na wystawę w Muzeum Okręgowym w Sandomierzu pochodzą ze zbiorów Muzeum Historycznego w Sanoku. W większości są to czarno-białe fotografie z wczesnego okresu twórczości Zdzisława Beksińskiego, czyli lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych XX w. Pozostałe to komputerowe fotomontaże z dziesięciu ostatnich lat twórczości artysty.
Zdzisław Beksiński był jednym z najwybitniejszych współczesnych polskich artystów, który stworzył jedne z najoryginalniejszych dzieł sztuki. Pracował w wielu obszarach sztuki wizualnej od fotografii, kolaży, rysunku, grafiki i malarstwa aż do fotomontażu i grafiki cyfrowej. Był niezwykle poszukującym i odkrywczym artystą.
Już w pierwszej połowie lat 50-tych wykonywał dojrzałe prace fotograficzne, a także zainteresował się malarstwem, a później malarstwem materii.
Jego dorobek fotograficzny liczący sto kilkadziesiąt fotografii, zachowany w Muzeum Narodowym we Wrocławiu i Muzeum Historycznym w Sanoku, należy do najważniejszych osiągnięć fotografii polskiej XX wieku, będąc prekursorskim do body-artu, konceptualizmu i sztuki fotomedialnej, gdyż artysta z założenia starał się przekraczać istniejące kanony w fotografii artystycznej.
Fotomontaże komputerowe Zdzisław Beksiński wykonywał w latach 1999 – 2004, kiedy to zafascynował się możliwościami komputera w obróbce zdjęć i pracy graficznej. Na początku artysta nawiązywał wprost do swoich analogowych fotomontaży z lat 50., w podobny sposób traktując materię zdjęć w obróbce cyfrowej. Jednak szybko, wykorzystując możliwości nowego medium zmienił charakter pracy z podstawowego efektu kolażu na multiplikowane i zmieniane efektami wizualnymi dzieła, wykorzystując własne oraz cudze zdjęcia. Głównym motywem tych prac są magiczne, nierealne pejzaże, głowy, postacie ludzkie i zwierzęce oraz zniekształcone obiekty. Fotomontaże w przeważającej ilości zbliżone są do wizji realizowanych w obrazach olejnych okresu fantastycznego, w których klimat budowany jest w metafizycznych przestrzeniach, uwiarygadnianych realistycznym światłocieniem.

Aktualności

Dofinansowanie inwestycji polegających na wymianie źródeł ciepła ze środków budżetu gminy Chęciny na 2025 rok

                                                                                                                           OGŁOSZENIEo naborze wniosków na dofinansowanie inwestycji polegających na wymianie źródeł ciepła ze środków budżetu gminy Chęciny na 2025 rokTERMIN SKŁADANIA WNIOSKÓW: OD...

Polecamy