3.5 C
Kielce
środa, 22 stycznia, 2025
Strona głównaAktualnościWystartował III Rajd Rowerowy im. Westerplatczyków

Wystartował III Rajd Rowerowy im. Westerplatczyków

Zobacz

III Rajd Rowerowy im. Westerplatczyków wyruszył dziś z Kielc do Gdańska. Dwie piętnastoosobowe grupy cyklistów przejadą około 700 km, by upamiętnić żołnierzy z Kielecczyzny, walczących na Westerplatte we wrześniu 1939 roku. Marszałek województwa Andrzej Bętkowski i wicemarszałek Renata Janik wspólnie z uczestnikami rajdu wzięli udział w poprzedzającej start mszy świętej w Bazylice Katedralnej oraz pożegnali ich życząc bezpiecznej jazdy przy pomniku św. Jana Pawła II, skąd rowerzyści wyruszyli na pierwszy odcinek trasy z Kielc do Tomaszowa Mazowieckiego. Rajd rozpoczyna cykl wydarzeń organizowanych w ramach działania Społecznego Komitetu „Pamiętamy o Westerplatczykach”, który powstał w 2021 roku z inicjatywy ks. bp Mariana Florczyka. 

– Rajd organizowany jest, by przywołać pamięć i wspominać najodważniejszych z odważnych Ziemi Świętokrzyskiej, szczególnie tych, którzy walczyli na Westerplatte – mówił ks. bp Marian Florczyk.

– Dziękuję tym, którzy podejmując ten wysiłek fizyczny upamiętniają bohaterów – 80 żołnierzy 2. Dywizji Piechoty Legionów Wojska Polskiego w Kielcach, stanowiących trzon obrońców składnicy tranzytowej na Westerplatte we wrześniu 1939 roku – podkreślił marszałek województwa świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski, który w piątek, 1 września o godz. 4.45 weźmie udział wraz z uczestnikami rajdu w uroczystych obchodach na Westerplatte.

– Bardzo ważne jest to, że zarówno w rajdzie, jak i wydarzeniach towarzyszących biorą udział młodzi mieszkańcy naszego regionu. Mamy obowiązek przypominać im o tym, co wydarzyło się w pierwszych dniach II wojny światowej na Westerplatte. Jest to piękna żywa lekcja historii – dodała wicemarszałek województwa świętokrzyskiego Renata Janik.

Bezpiecznej i szczęśliwej drogi życzył cyklistom także senator Krzysztof Słoń.

Wśród uczestników rajdu są samorządowcy, wojskowi, policjanci, członkowie stowarzyszeń i organizacji oraz młodzież. Na pokonanie trasy mają pięć dni. Do Gdańska dotrą 31 sierpnia, zaś 1 września o godz. 4.45 wezmą udział w uroczystych obchodach związanych z 84. rocznicą wybuchu II wojny światowej na Westerplatte.

Zachęcamy także do udziału w wydarzeniach towarzyszących, organizowanych w ramach współpracy Społecznego Komitetu „Pamiętamy o Westerplatczykach” – szczegółowe informacje.

 

Galeria

Aktualności

Babciu i dziadku nie wierz hienom i wilkom złym

„Na przekór hienom i wilkom złym” to utwór, który został stworzony dla wszystkich babć i dziadków. Przestrzega on...

Polecamy